منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • آمازون هنوز هم پادشاه بلامنازع ابر عمومی است، اما مایکروسافت در حال نزدیک شدن است

آمازون هنوز هم پادشاه بلامنازع ابر عمومی است، اما مایکروسافت در حال نزدیک شدن است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
آمازون هنوز هم پادشاه بلامنازع ابر عمومی است، اما مایکروسافت در حال نزدیک شدن است

در این مرحله، این که بازار زیرساخت ابری یک سه ماهه متمایز دیگر داشت، دقیقاً خبر تکان دهنده نیست. پس از اینکه سه فروشنده بزرگ – آمازون، مایکروسافت و گوگل – سودهای خود را در این هفته گزارش کردند، ما مجدداً با Synergy Research به نتیجه بزرگی دست یافتیم که بیان کرد بازار در سه ماهه به 53 میلیارد دلار رسیده است که 34 درصد بیشتر از سال قبل است.

شاید شگفت‌انگیزترین در این اعداد این باشد که مایکروسافت در حال نزدیک‌تر شدن به آمازون، رهبر قدیمی بازار است.

آمازون سال ها است که به طور مداوم یک سوم این بازار را کنترل می کند. البته، درک این نکته مهم است که غول تجارت الکترونیک مستقر در سیاتل نرخ ثابتی را حفظ می کند که به طور چشمگیری در حال گسترش است. از سوی دیگر، مایکروسافت در طول زمان به آرامی اما مطمئنا در حال رشد است. طبق گزارش Synergy، این شرکت در این سه ماهه 22 درصد از درآمد ابر عمومی را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با 20 درصد در سال گذشته افزایش یافته است.

آمازون در سال 2006 در بازار ابر عمومی پیشگام بود و سال ها قبل از شروع رقابت جدی مایکروسافت در آنجا تنها بود، به ویژه پس از پیوستن ساتیا نادلا در سال 2014 و نزدیک شدن به آمازون در سال های اخیر.

آخرین مورد از سه شرکت بزرگ، گوگل نیز سخت کار می کند و در حال حاضر حدود 10 درصد از بازار را تسخیر کرده است. در واقع، این شرکت تحقیقاتی گزارش می دهد که این سه شرکت 65 درصد از کل بازار ابر را در اختیار دارند.

نمودار Synergy Research رشد زیرساخت های ابری را از سه ماهه اول طی پنج سال گذشته نشان می دهد.

اعتبار تصویر: تحقیقات هم افزایی

و با این حال، حتی با وجود فشار مداوم مایکروسافت در بازار و رشد چشمگیر وقتی که سهم بازار رو به رشد مایکروسافت و گوگل را اضافه می‌کنید، آمازون همچنان کنترل بیشتری نسبت به دو مورد دیگر در کنار هم دارد. این نشان‌دهنده استقامت باورنکردنی مزیت رتبه اول در بازار است، حتی زمانی که غول‌هایی با سرمایه خوب در حال رقابت با یکدیگر هستند. و این نشان دهنده توانایی آمازون در دفع رقابت رو به رشد تاکنون است.

ارقام Canalys دقیقاً مطابق با ارقام Synergy بود که در مجموع کمی بالاتر بود – کمی کمتر از 56 میلیارد دلار. تفاوت‌ها به دلیل مدل‌ها و فرمول‌هایی است که هر شرکت استفاده می‌کند، اما به اندازه‌ای نزدیک است که اختلاف اهمیت چندانی ندارد.

از نظر سهم بازار، Canalys آمازون با 33 درصد، مایکروسافت با 21 درصد و گوگل با 8 درصد، باز هم با تفاوت های بسیار جزئی با Synergy، در اختیار داشتند.

این شرکت ها به دنبال کسب درآمد از زیرساخت، پلت فرم و خدمات ابر خصوصی میزبانی شده هستند. این اعداد همچنین برای نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) در نظر گرفته نمی شوند، که می تواند تفاوت در اعداد گزارش شده را توضیح دهد.

از نظر اعداد، برای Synergy به شرح زیر تقسیم می شود: 17.67 میلیارد دلار برای آمازون، 11.66 میلیارد دلار برای مایکروسافت و 5.3 میلیارد دلار برای گوگل.

برای Canalys، آمازون با 18.45 میلیارد دلار، مایکروسافت با 11.74 میلیارد دلار و گوگل با 4.47 میلیارد دلار هستند.

اعداد در اینجا آنقدر زیاد است که به راحتی می توان فراموش کرد که بازار خدمات ابر عمومی چقدر بزرگ است. این دسته دارای نرخ شگفت‌انگیز 212 میلیارد دلاری (با استفاده از شماره Synergy) است و با سرعت شگفت‌آوری سریع به رشد خود ادامه می‌دهد زیرا شرکت‌های بیشتری حجم کار بیشتری را به ابر منتقل می‌کنند. کل درآمد سال گذشته 178 میلیارد دلار را در نظر بگیرید.

رشد از زمان شیوع بیماری همه گیر در مارس 2020 شتاب گرفته است، و اگر به اعداد و ارقام اعتقاد دارید، پذیرش ابر هنوز فاصله زیادی دارد، به خصوص با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها استراتژی چند ابری را اتخاذ می کنند. رشد ممکن است برای همیشه دوام نیاورد، اما با توجه به اینکه نیاز به خدمات ابری محدود نیست، احتمالاً برای مدتی به رشد قابل توجهی ادامه خواهد داد.

آیا اهمیتی دارد که Google Cloud همچنان با نرخ شغلی 22 میلیارد دلاری ضرر می کند؟