منو سایت

استارت آپ مستقر در زامبیا Union54 12 میلیون دلار از Tiger Global جمع آوری می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
استارت آپ مستقر در زامبیا Union54 12 میلیون دلار از Tiger Global جمع آوری می کند

کارت‌های زامبیایی صادرکننده فین‌تک Union54 12 میلیون دلار در برنامه توسعه Tiger Global جمع‌آوری کردند. سایر سرمایه گذاران درگیر در این تامین مالی عبارتند از سرمایه گذاران موجود مانند Vibe VC و سرمایه گذاران جدید Earl Grey Capital و Packy Mccormick’s Not Boring Capital.

تنها شش ماه از زمانی که Union54 که API آن به شرکت‌های نرم‌افزار آفریقایی اجازه می‌دهد کارت‌های نقدی خود را بدون نیاز به بانک یا پردازشگر شخص ثالث صادر و مدیریت کنند، دور شروع 3 میلیون دلاری خود را اعلام کرد که همچنین توسط Tiger Global هدایت می‌شود.

بنیانگذاران Union54 شرکت را در سال گذشته زمانی که فرآیندهای سختگیرانه صدور کارت نقدی را برای بانک تازه تاسیس و رقیب قبلی خود، Zazu انجام دادند، راه اندازی کردند.

از زمان راه اندازی در ماه اکتبر و شرکت در مجموعه تابستانی Y 21 Combinator، Union54 رشد کرده است تا بیش از نیم میلیون کارت نقدی مجازی را برای مشتریان خود صادر کند. این شرکت همچنین ادعا می کند که حجم هایی را پردازش کرده است که اکنون به میلیون ها دلار دو رقمی شده است.

مدیر عامل Perseus Mlambo به TechCrunch گفت که درآمد Union54 در ماه اول کمتر از 3000 دلار بود. در ماه نوامبر، درآمد این شرکت 600 درصد افزایش یافت و متعاقباً 50 درصد در ماه افزایش یافت.

Mlambo در مصاحبه ای گفت: “این به ما می گوید که علاقه بسیار واقعی به تعداد افرادی که می خواهند کارت بدهی داشته باشند وجود دارد و این به این زودی متوقف نخواهد شد.”

“علاوه بر این، تعاملات ما با مشتریان و مشتریان بالقوه به ما نشان داده است که مشکل واقعی ما سهولت صدور کارت نیست – بلکه بسیار گسترده تر از آن چیزی است که می توانستیم تصور کنیم.”

Mlambo می گوید Union54 در بسیاری از کشورهای آفریقایی مشتریان دارد (او مشخص نکرد). و بر اساس چندین تعامل با آنها، Union54 متوجه شد که برخی از چالش‌های فوری که آنها با آن روبرو هستند شامل زمان تسویه کارت طولانی‌تر و دشواری یافتن دلار است.

بستر صدور کارت در بهترین موقعیت برای رسیدگی مستقیم به این مسائل نیست. این امر مستلزم ایجاد یک برنامه پرداخت متفاوت برای آفریقا است و این به خودی خود یک کار جسورانه است. و با این حال این همان چیزی است که Union54 قصد دارد با ایجاد طرح نقشه خود به آن دست یابد.

طرح‌های کارت شبکه‌های پرداخت مرتبط با کارت‌های پرداخت، مانند کارت‌های بدهی یا اعتباری هستند. طبق Wiki، هر بانک یا فین تک واجد شرایط می تواند عضو شود. محبوب ترین طرح های کارت در سراسر جهان Union Pay، Visa و Mastercard هستند.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، طرح های دیگری مانند Amex، Discover و American Express وجود دارد. در آفریقا، ویزا و مسترکارت بر سهم بازار تسلط دارند. به عنوان مثال، در آفریقای جنوبی، توزیع دارندگان کارت ویزا 51٪ در مقایسه با Mastercard 48٪ است.

بازارهای بسیار کمی وجود دارد که در آن طرح‌های کارت محلی جلوتر از جفت در آفریقا باشد. نیجریه یکی از این بازارهاست که به گفته Statista، برچسب‌های محلی مانند Verve، بزرگترین طرح کارت ملی که توسط unicorn fintech Interswitch توسعه یافته است، بیش از نیمی از بازار را در اختیار دارند.

تایگر گلوبال در اتحادیه 54 زامبیا 3 میلیون دلار برای API صدور کارت خود رهبری می کند.

Union54 امیدوار است یک جایگزین خانگی برای Mastercard یا Visa ایجاد کند. Mlambo علاوه بر کمک به خرده فروشان برای حل مشکلات تسویه حساب و عرضه، بینش بیشتری در مورد اینکه چرا شرکت استفاده از این مسیر را انتخاب کرد، ارائه کرد. رویدادهای جهانی اخیر، مانند نحوه خروج ویزا و مسترکارت از روسیه که باعث شد UnionPay این شکاف را پر کند، نشان داده است که پرداخت ها یک تلاش سیاسی است. اگر چنین رویدادی در آفریقا رخ دهد، یک قاره

“هدف از ایجاد شبکه دیگری از کارت ها الهام بخشیدن به آنچه در حال حاضر در حال رخ دادن است است. شماره یک، ما در برابر هر تصمیم سیاسی که می تواند بر تجارت در این قاره تأثیر بگذارد، آسیب پذیر و گروگان هستیم. و اگر اتفاقی می‌افتاد، بیدار می‌شدیم و به منابع مالی خود دسترسی نداشتیم.»

شماره دو، وقتی امروز به شبکه‌های کارت فکر می‌کنید، برای بازرگانان آفریقایی مناسب نیستند، زیرا تسویه حساب اغلب برای یک کارت نقدی محلی سه روز طول می‌کشد، شاید بیش از هفت روز برای یک کارت نقدی بین‌المللی. زمانی که جهان دوباره تنظیم شود، احتمال قابل توجهی وجود دارد. ما باید به نقطه ای برسیم که یک مسیر پرداخت داشته باشیم که باید به صورت محلی برای استفاده محلی ایجاد شود.

با توجه به اینکه معامله گران در تمام این سال ها چگونه تجارت خود را با این دو بازیگر غالب انجام داده اند، سؤالاتی در مورد اینکه آیا بازار آفریقا به یک طرح کارت متفاوت نیاز دارد یا خیر وجود دارد. اگر تحولات اخیر نشان دهد که بازار چه می گوید، پس پاسخ مثبت است. از یک سو، سال گذشته بانک مرکزی آفریقای جنوبی (SARB) پیشنهاد ارائه کارت های محلی را برای مخالفت با ویزا و مسترکارت در این کشور ارائه کرد.

ملامبو همچنین اضافه کرد که از طریق کار او و چندین همکار از طریق کنفرانس رنسانس آفریقا، Union54 با سه بانک مرکزی تماس گرفته است تا چگونگی کارکرد قراردادهای تسویه با طرح کارت جدید را بررسی کند.

در همین حال، در چند ماه اخیر، این شرکت متوجه شده است که توسعه طرح کارت یک مشکل فنی نیست، بلکه یک مشکل اعتماد است. اطمینان به اینکه معامله گران به موقع تسویه خواهند کرد، اینکه معامله گران هنگام تبدیل ارز پول خود را از دست نمی دهند و اینکه مصرف کنندگان به خود کارت اعتماد دارند برای کارکرد آن بسیار مهم است.

«در نهایت، کارت مظهر فیزیکی این اعتماد است. مدیرعامل گفت: با گذر از بانک‌های مرکزی، می‌خواهیم چارچوب مشترکی را برای اسنادی که این اعتماد را مستند می‌کند، درک کرده و به توافق برسیم.

این شرکت قصد دارد تا 9 بانک مرکزی را وادار کند تا این چارچوب را تا پایان سال برای یک پروژه آزمایشی تا سه ماهه دوم سال 2023 ایجاد کنند.

ما زمان و تلاش زیادی را صرف کرده ایم تا بفهمیم چه چیزی و چه زمانی باید اتفاق بیفتد. بنابراین هدف ما این است که بتوانیم یک تراکنش آزمایشی را در 18 ماه آینده انجام دهیم. هدف ما این است که حداقل 9 بانک عضو تا پایان سال جاری به این طرح بپیوندند.

تأثیر یک طرح نقشه جدید تاکنون در بهترین حالت تئوری شده است. Mlambo معتقد است که اگر Union54 بتواند با بانک‌های مرکزی شرکت‌کننده به توافق برسد و کارت نقدی داخلی و قاره‌ای خود را صادر کند، می‌تواند زمان تسویه حساب را کوتاه‌تر کند و پرداخت‌های محلی بیشتری را با مبدا منطقه یکپارچه کند.