منو سایت

اسپیس ایکس 48 ماهواره دیگر استارلینک را با “جاروب آمریکایی” پرتاب کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
اسپیس ایکس 48 ماهواره دیگر استارلینک را با "جاروب آمریکایی" پرتاب کرد.

برای ماموریت Starlink دیگر SpaceX آماده است. در ساعت 5:45 صبح امروز، موشک فالکون 9 PST از مجتمع پرتاب فضایی 40 در کیپ کاناورال، فلوریدا به پرواز درآمد و 48 ماهواره جدید را به صورت فلکی 2000 نفری اسپیس ایکس از دستگاه های مجهز به اینترنت در مدار زمین اضافه کرد.

این چهارمین پرتاب برای شتاب دهنده ای بود که چند دقیقه پس از انجام ماموریت بر روی کشتی پهپادی “A Shortfall of Gravitas” در اقیانوس اطلس فرود آمد.

اگرچه این پرواز برای اسپیس ایکس چیز جدیدی نبود – این شرکت امسال هفت ماموریت Starlink را به اضافه سه ماموریت دیگر راه اندازی می کند – یک شوخی به خصوص جالب در دنباله پرتاب وجود داشت.

مدیر پرتاب اسپیس ایکس پیش از صدور پرتاب فریاد زد: «زمان آن رسیده است که جارو آمریکایی پرواز کند و صداهای آزادی را بشنویم».

این اظهارنظر مربوط به حمله دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسکوسموس روسیه، در هفته گذشته پس از ممنوعیت فروش موتورهای موشکی روسی به ایالات متحده در پاسخ به تنش‌های فزاینده بین دو کشور است. او به یک برنامه خبری دولتی گفت: «اجازه دهید آنها روی چیز دیگری پرواز کنند، جاروهایشان، نمی دانم چیست.

روسیه فروش موتورهای موشکی به آمریکا را تعلیق کرد و به «جاروهایشان» پروازهای فضایی ارائه کرد.

اگرچه راکت های فالکون 9 از موتورهای مرلین خود اسپیس ایکس استفاده می کنند، دیگر موشک های آمریکایی – به ویژه اطلس V اتحاد پرتاب متحد و آنتارس نورث روپ گرومن – از موتورهای روسی نیرو می گیرند. ULA گفته است که موتورهای کافی برای پرتاب های آتی خود در انبار دارد، اما Northrop Grumman بیانیه ای در مورد اینکه تحریم چگونه می تواند بر ماموریت های خود تأثیر بگذارد، صادر نکرده است.

در هر دو مورد، SpaceX سهم شیر پرتاب موشک های آمریکایی را تشکیل می دهد و جاروهای آن به خوبی عمل می کنند، همانطور که پرتاب امروز نشان داد.

پرتاب بعدی SpaceX یک ماموریت Starlink نیست، بلکه یک ماموریت خدمه است. ماموریت Axiom-1 که برای پرتاب در 30 مارس برنامه ریزی شده است، اولین پرواز کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) خواهد بود. اسپیس ایکس در حال حاضر تجربه زیادی در جبهه ماموریت با خدمه دارد – قبلاً چهار خدمه ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده است، به علاوه ماموریت Inspiration 4 که خدمه کاملا غیرنظامی آن برای چندین روز در یک کپسول Crew Dragon به دور زمین می‌چرخند.