اوکراین با جمع‌آوری «ارتش فناوری اطلاعات» برای هک کردن سایت‌های روسیه و متحدانش، در برابر فضای سایبری مقاومت می‌کند و از رهبران فناوری می‌خواهد که درگیر شوند.

اوکراین با جمع‌آوری «ارتش فناوری اطلاعات» برای هک کردن سایت‌های روسیه و متحدانش، در برابر فضای سایبری مقاومت می‌کند و از رهبران فناوری می‌خواهد که درگیر شوند.

در حالی که اوکراین به تلاش‌های خود برای بسیج و تجهیز شهروندان عادی در زمین برای مقابله با تهاجم بی‌دلیل روسیه به این کشور ادامه می‌دهد، از کسانی که خارج از اوکراین می‌خواهند کمک کنند خواسته می‌شود تا به نبرد در دنیای مجازی بپیوندند. در حالی که G7 (اکنون با اضافه شدن ژاپن) بسیج می شود تا دسترسی روسیه به سیستم بانکی سوئیفت را مسدود کند، این کشور در حال تلاش برای جذب توسعه دهندگان برای پیوستن به “ارتش فناوری اطلاعات” است که با چالش های سایبری خاص مواجه است. همچنین از رهبران فناوری می خواهد که نقش خود را ایفا کنند.

ارتش فناوری اطلاعات اوکراین که دیروز اعلام شد و در حال حاضر با نزدیک به 184000 کاربر در کانال اصلی خود در تلگرام (و این تعداد در حال افزایش است – تقریباً 10000 کاربر را در زمانی که من این داستان را نوشتم به دست آورد)، از این حساب برای نامگذاری پروژه ها و فراخوان های خاص استفاده می کند. کمک به بستن سایت‌های روسی، عوامل روسی و کسانی که با این کشور کار می‌کنند، و به بسیج اوکراینی‌هایی که برای کارهایی که می‌توانند انجام دهند، زندگی می‌کنند. (او برای کسانی که از تلگرام استفاده نمی کنند یک آدرس جیمیل دارد: itarmyua@gmail.com. ما با این آدرس تماس گرفتیم تا ببینیم برگزارکنندگان در مورد پروژه با ما بیشتر صحبت خواهند کرد یا خیر.)

و به نظر می رسد پیشرفت هایی وجود دارد. به نظر می رسد در اوایل امروز، درخواستی از کانال برای توقف API برای Sberbank، یکی از بزرگترین بانک های روسیه، وارد عمل شده است، زیرا سایت در حال حاضر آفلاین است. این وب سایت رسمی سیاست اطلاع رسانی بلاروس است که گفته می شود پس از تماس با کانال بسته شده است. زمانی که اهداف خاصی را دنبال می‌کند، رویکردی کوبنده شبیه به روشی که توسط گروه‌های هکر Anonymous و دیگر فعالان اتخاذ می‌شود، اتخاذ می‌کند.

به نقل از رسانه‌های روسی، حملات سایبری باورنکردنی در 26 فوریه به پورتال سرویس‌های دولتی روسیه، کرملین، پارلمان، کانال یک، وب‌سایت‌های هوافضا و راه‌آهن حمله کردند. “پنجاه حمله DDoS به علاوه حاوی بیش از یک ترابایت ظرفیت.” چه کسی این کار را انجام داد؟ 😉 چه حادثه رقت انگیزی.»

تلاش از طریق دهان به دهان آشکار می شود، اما همچنین با تاییدیه های کارمندان دولت لینک را توییت کنید (اما مشخص نیست که آیا واقعاً دولت پشت این موضوع است یا خیر.)

ما در حال ایجاد یک ارتش فناوری اطلاعات هستیم. میخائیل فدوروف، معاون نخست وزیر و وزیر تحول دیجیتال اوکراین در توییتر گفت: ما به استعدادهای دیجیتال نیاز داریم. “وظایفی برای همه وجود خواهد داشت. ما به مبارزه در جبهه سایبری ادامه می دهیم. اولین وظیفه در کانال متخصصان سایبری است.

فدوروف سخنان خود را در توییتر از دست نمی دهد. او نیز برجسته است مارک زاکربرگ و الون ماسک از پلتفرم‌ها و محصولات موجود خود برای حمایت از تلاش‌ها برای ممنوعیت دسترسی به پلتفرم‌های فیس‌بوک در روسیه و گسترش دسترسی Starlink به اوکراین برای ارائه نسخه پشتیبان از داده‌ها به کاربران استفاده کنند. موفقیت آمیخته است: ماسک گفت که ماهواره‌های Starlink قبلاً در اوکراین آموزش دیده‌اند. اما به نظر می رسد درخواست های فیس بوک کمی کندتر است (تبلیغات ممنوع هستند، اما به نظر می رسد دسترسی نبوده است، حداقل هنوز).

فدوروف همچنین به DMarket، که در آن مردم NFT و سایر کالاهای مجازی تجارت می کنند، a بررسی نام برای مسدود کردن حساب های کاربران روسیه و بلاروس، زیرا درآمد حاصل از آن می تواند برای حمایت از تلاش های آنها علیه اوکراین استفاده شود.

موقعیت این کشور در پلتفرم های ارزهای دیجیتال به طور کلی کاملاً صعودی بود، با حساب رسمی توییتر اوکراین دیروز. تبلیغات آدرس های اهدایی در بیت کوین، اتریوم و تتر (USDT). بسیاری از مردم تصور می کنند که حساب کاربری هک شده است، اگرچه این توییت قبلاً ثابت شده است و جدی به نظر می رسد. با این حال، اطلاعات موثقی در مورد نحوه استخراج این منابع و اینکه دقیقاً چه چیزی برای تأمین مالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، در این مبارزه وجود ندارد.

همه اینها نشان می دهد که چیزها با چه سرعتی در فناوری حرکت می کنند و چقدر به نحوه عملکرد آن بستگی دارد. این یک نقطه مقابل جالب برای خاموش شدن شبکه ارتباطات مالی سوئیفت است – که از قضا، ممکن است سوئیفت چندانی نباشد، زیرا نه تنها کشورها بلکه کشورهای عضو را نیز در بر خواهد گرفت – سوئیفت شامل حدود 11000 بانک و سایر شرکت های خدمات مالی در 200 کشور جهان است. را نیز حذف کنند.

سوئیفت یک تعاونی جهانی بی طرف است که توسط بیش از 11000 موسسه در 200 کشور برای منافع جمعی جامعه خود ایجاد و مدیریت می شود. هرگونه تصمیم برای اعمال تحریم ها علیه دولت ها یا نهادهای منفرد فقط توسط مقامات دولتی ذیصلاح و قانونگذاران قابل اعمال اتخاذ خواهد شد. سوئیفت در بیانیه‌ای به TechCrunch گفت، از آنجایی که ما تحت قوانین بلژیک تأسیس شده‌ایم، این وظیفه ماست که از مقررات مربوطه اتحادیه اروپا و بلژیک پیروی کنیم. ما از بیانیه مشترک رهبران کمیسیون اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و ایالات متحده آگاه هستیم که در آن آنها می گویند در روزهای آینده اقدامات جدیدی را در رابطه با بانک های روسیه ارائه خواهند کرد. . . ما در حال همکاری با مقامات اروپایی برای اطلاع از جزئیات نهادهایی هستیم که موضوع اقدامات جدید خواهند بود و در حال آماده شدن برای پیروی از دستورالعمل های قانونی هستیم.

اشتباه نکنید: از دست دادن دسترسی به سوئیفت یک معامله بزرگ است و روسیه و شرکت های آن را از فرصت معامله برای خرید و فروش کالا محروم می کند. اما آخرین محاصره در نوع خود علیه ایران بود و سال ها طول کشید تا به طور کامل عملی شود.

ویرجینیا اوشی، تحلیلگر و بنیانگذار شرکت مشاوره فین‌تک Firebrand Research، به TechCrunch گفت: «ممنوع کردن یا حذف سوئیفت می‌تواند تأثیری داشته باشد، زیرا جایگزین‌های زیادی برای این شبکه نقطه به نقطه وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد که روسیه قبلاً تلاش کرده بود شبکه داخلی خود را برای بانک های روسیه ایجاد کند، اما در حال حاضر در سطح بین المللی گسترش نمی یابد. «پریدن به زمان و حلقه نیاز دارد [to set something like Swift up]”

همانند ایران، پیامدهای بزرگی برای سایر کشورها، به ویژه کشورهایی که برای محصولاتی مانند گاز و انرژی به روسیه متکی هستند، خواهد داشت، که یکی از دلایلی است که اجرای قطعنامه سوئیفت ممکن است زمان ببرد. «اگر از نظر نفت و گاز به آن فکر کنید، پرداخت این خدمات را مسدود می کنید، بنابراین بر این کشورها و همچنین روسیه تأثیر خواهید گذاشت.