منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • اوگاندا در کانون توجه قرار گرفت زیرا استارت‌آپ‌های این کشور کنترل YC، Google را در اختیار گرفتند

اوگاندا در کانون توجه قرار گرفت زیرا استارت‌آپ‌های این کشور کنترل YC، Google را در اختیار گرفتند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
اوگاندا در کانون توجه قرار گرفت زیرا استارت‌آپ‌های این کشور کنترل YC، Google را در اختیار گرفتند

اکوسیستم استارت آپی در آفریقا تاکنون تحت سلطه نیجریه، کنیا، آفریقای جنوبی و مصر (“چهار بزرگ”) بوده است، کشورهایی که همچنان بیشتر سرمایه های مخاطره آمیز و سایر اشکال سرمایه گذاری خود را دریافت می کنند.

با این حال، به نظر می رسد که وضعیت به آرامی در حال تغییر است زیرا استارت آپ های شایسته از سایر نقاط قاره شروع به ظهور می کنند و سرمایه گذاران به دنبال فرصت های جدیدی برای گسترش ریسک خود به خارج از 4 بزرگ هستند.

اوگاندا یکی از کشورهایی است که در برنامه‌های فناوری پرمخاطب مانند شتابدهنده Y Combinator و صندوق سرمایه‌گذاری آفریقایی 50 میلیون دلاری گوگل که در اکتبر سال گذشته راه‌اندازی شد و استارت‌آپ‌های در مراحل اولیه و در حال رشد را هدف قرار داد، موج ایجاد کرد.

در دسامبر 2021، پلتفرم فناوری پرداخت دیجیتال و چند سرویس اوگاندا SafeBoda اولین استارت‌آپ این قاره بود که از Google سرمایه‌گذاری کرد. او اکنون به Fintech Numida ملحق شده است که به عنوان اولین استارتاپ در کشور به YC (W22) ملحق شده است. Numida به 14 استارت آپ آفریقایی دیگر می پیوندد که به دسته زمستانی شتاب دهنده رسیده اند، فرصتی که آنها را در رادار سرمایه گذاران سیلیکون ولی قرار می دهد.

مینا شهید، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Numida در گفتگو با TechCrunch درباره پیوستن به YC.

ستاره Numida از سال گذشته، زمانی که برای اولین بار 2.3 میلیون دلار سرمایه اولیه جمع آوری کرد، درخشید. به گفته شاهد، این استارت‌آپ وام‌های مبتنی بر ریسک را به کسب‌وکارهای خرد در اوگاندا ارائه می‌کند و از زمان راه‌اندازی به‌دلیل تقاضا برای وام‌های تجاری سریع، ماهیانه 30 درصد رشد داشته است.

سقف اعتباری Numida 3500 دلار است، اما مبلغ ارائه شده به مشاغل کوچک و سود پرداختی بر اساس مشخصات ریسک وام گیرندگان است. فین تک قصد دارد اواخر امسال وارد غنا شود.

تامین مالی

علاوه بر این دو اعلامیه قابل توجه، صحنه فناوری اوگاندا با ظهور استارت‌آپ‌هایی در زمینه تحرک، تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک، فناوری‌های پاک و فضاهای فین‌تک – با جذب انواع سرمایه‌گذاران به رشد خود ادامه می‌دهد. بر اساس گزارش پارتک، این کشور یکی از 15 کشور برتر آفریقا بود که سال گذشته بودجه قابل توجهی دریافت کرد.

در دسامبر، Tugende، یک سرمایه‌گذار دارایی با عملیات در کنیا، پس از بستن 3.6 میلیون دلار در دور تمدید سری در اوایل سال جاری از سرمایه‌گذاران برجسته مانند Mobility 54 Investment SAS، یک شرکت تابعه، 17 میلیون دلار سرمایه‌گذاری بدهی را تضمین کرد. Toyota Tsusho Corporation. و شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر گروه CFAO. محصول اصلی Tugende که در سال 2012 توسط مایکل ویلکرسون تأسیس شد، طرح اجاره تاکسی های موتور سیکلت است که یک روش حمل و نقل محبوب در اوگاندا است. همچنین برای کمک به مردم برای دستیابی به سایر دارایی های درآمدزا مانند قایق، اتومبیل و تجهیزات خرده فروشی وام هایی ارائه می دهد.

در اوایل سال 2021، Mobility 54 به DOB Equity و InfraCo Africa پیوست تا 3.4 میلیون دلار در شرکت راه اندازی موتورسیکلت الکتریکی Zembo سرمایه گذاری کند، که همچنین ایستگاه های شارژ باتری و تعویض باتری را در کامپالا، پایتخت اوگاندا اداره می کند. که به عنوان ورودی امیدوارکننده به نظر می رسد. موتورسیکلت های برقی در کشور رو به افزایش است.

استارتاپ دیگری به نام Ensibuuko، سال گذشته یک میلیون دلار سرمایه اولیه از FCA Investments جمع آوری کرد. این استارت‌آپ که توسط جرالد اتام در سال 2014 تأسیس شد، زیرساخت دیجیتالی خود به سازمان‌هایی مانند اتحادیه‌های اعتباری و گروه‌های پس‌انداز کمک می‌کند تا عملیات خود را خودکار کنند.

در حال حاضر بیشترین ذینفع از این افزایش بودجه در حوزه تحرک و فین تک هستند. در فناوری جابجایی، تمرکز بر دسته تاکسی های موتور سیکلت، یک روش حمل و نقل محبوب در کشور آفریقای شرقی بوده است.

تخمین زده می شود که کامپالا، پایتخت اوگاندا به تنهایی، بیش از 200000 تاکسی موتور سیکلت دارد – جایی که ساکنان از آنها برای غلبه بر ازدحام دائمی استفاده می کنند. برنامه های کاربردی چند سرویس مانند Bolt، Uber و SafeBoda در حال حاضر در بازار برای تماس و تحویل موتورسیکلت فعال هستند.

صنعت تجارت الکترونیک اوگاندا نیز با مطالعه سال 2021 توسط بخش ICT این کشور به سرعت در حال رشد است، که نشان می دهد درآمد حاصل از این بخش دو برابر خواهد شد و به 421 میلیون دلار خواهد رسید و نفوذ مصرف کننده تا سال 2025 به 29.1 درصد خواهد رسید. برخی از مشاغل – مانند SafeBoda – قبلاً برنامه های استراتژیک خود را برای استفاده از بخش رو به رشد تغییر داده اند.

در چند سال گذشته، SafeBoda استراتژی خود را از یک ارائه‌دهنده خدمات واحد به یک ابر اپلیکیشن چند سرویس یکپارچه تغییر داده است که خدمات سفر، تحویل و پرداخت (پرداخت قبض، ارسال و دریافت پول) را ارائه می‌دهد. برنامه فوق العاده با پشتیبانی Gojek که در نیجریه نیز موجود است، نگاهی به بازارهای دیگر دارد.

ریکی راپا تامسون، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل SafeBoda در مصاحبه اخیر با TechCrunch گفت: “ما در حال ساخت یک محصول جهانی هستیم که از شرق آفریقا فراتر خواهد رفت.”

در همین حال، با رسیدن اکوسیستم فناوری اوگاندا به سنی که توسط جمعیت جوان این کشور و ضریب نفوذ فزاینده گوشی‌های هوشمند هدایت می‌شود، ده‌ها استارت‌آپ در سراسر این قاره در جستجوی راه‌های جدید رشد در سراسر کشور گسترش یافته‌اند.

در اکتبر سال گذشته، mPharma، یک شرکت سلامت الکترونیک مستقر در غنا که اخیراً 35 میلیون دلار جمع‌آوری کرده بود، پس از در اختیار گرفتن 55 درصد سهام در Vine Pharmacy، یکی از بزرگترین خرده‌فروش‌های دارویی کشور، وارد بازار اوگاندا شد. بازارهای B2B کنیا Marketforce و Sokowatch و پلت فرم تجارت الکترونیک Copia، همراه با استارتاپ نیجریه MaaS Treepz، قبلاً در کامپالا فعالیت خود را راه اندازی کرده اند. ده ها نفر دیگر، از جمله شرکت لجستیکی مستقر در کنیا، Amitruck نیز بازار را زیر نظر دارند.

اوگاندا کشوری است که امسال باید شاهد از سرگیری کار در همه بخش‌ها باشیم، که با رفع محاصره اخیر، از جمله طولانی‌ترین تعطیلی مدارس در جهان، کووید، پشتیبانی می‌شود.