منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • اپراتور باج NetWalker مسترد شده به ایالات متحده بیش از 28 میلیون دلار بیت کوین کشف و ضبط کرد.

اپراتور باج NetWalker مسترد شده به ایالات متحده بیش از 28 میلیون دلار بیت کوین کشف و ضبط کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
اپراتور باج NetWalker مسترد شده به ایالات متحده بیش از 28 میلیون دلار بیت کوین کشف و ضبط کرد.

یک مقام سابق دولت کانادا که به ده ها حمله باج افزار متهم شده بود، به ایالات متحده مسترد شد و بیش از 28 میلیون دلار بیت کوین در ارتباط با این پرونده ضبط شد.

سباستین واشون-دژاردین که به عنوان مشاور فناوری اطلاعات برای خدمات عمومی و خدمات دولتی در کانادا کار می کرد، طبق پروفایل لینکدین خود، روز چهارشنبه به ایالات متحده مسترد شد، جایی که با اتهامات متعددی در ارتباط با ادعای دخالت خود در این گروه روبرو خواهد شد. وزارت دادگستری ایالات متحده این هفته اعلام کرد که باج به نت واکر داده می شود.

NetWalker، همچنین به عنوان Mailto شناخته می شود، یک عملیات خدمات باج ثمربخش (RaaS) است که شرکای خود را برای استقرار باج افزار در ازای سهمی از پرداخت باج جذب می کند. این گروه برای اولین بار در سال 2019 ظاهر شد و از آن زمان به چندین حمله با مشخصات بالا مرتبط شده است. در ژوئن 2020، این گروه راهی دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو شد که بیش از 1 میلیون دلار باج پرداخت کرد. سه ماه بعد، NetWalker به استارت آپ تهدید سایبری Cygilant برخورد کرد.

عملیات RaaS همچنین آژانس مهاجرت آرژانتین، بزرگترین شرکت انرژی خصوصی پاکستان، و تعدادی از بیمارستان ها و سازمان های مجری قانون را در اوج همه گیری کووید-19 هدف قرار داد. بر اساس گزارش شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال Chainalysis، بین آگوست 2019 تا ژانویه 2021، حملات باج‌افزاری شامل NetWalker، 46 میلیون دلار از پرداخت‌های باج را برداشت کردند.

Vachon-Desjardins توسط پلیس کانادا در ژانویه 2021 به عنوان بخشی از یک کمپین بین المللی اجرای قانون با هدف قرار دادن گروه باج خواهی NetWalker دستگیر شد. در بازرسی از خانه او در کبک، ماموران 719 بیت کوین به ارزش تقریبی 28.1 میلیون دلار در زمان نگارش مقاله و 790000 دلار به ارز کانادایی پیدا کردند. مقامات ایالات متحده و بلژیک همچنین وب سایت تاریک مورد استفاده نت واکر را برای انتشار اطلاعات دزدیده شده از قربانیان توقیف کردند.

Wahon-Desjardins در آن زمان در دادگاهی در کانادا پس از اعتراف به پنج فقره سرقت رایانه، اخاذی، باج خواهی برای ارز دیجیتال و مشارکت در یک سازمان جنایی به هفت سال زندان محکوم شد.

از آنجایی که Vachon-Desjardins در حال حاضر در ایالات متحده است، او با اتهامات دیگری مبنی بر توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری رایانه ای و کلاهبرداری کابلی، آسیب رساندن عمدی به یک رایانه امنیتی و ارائه درخواست آسیب رساندن به رایانه امنیتی روبرو است.

اگر مجرم شناخته شود، ممکن است با بیش از 27 میلیون دلار به دلیل مشارکت در باند باج خواهی NetWalker روبرو شود.

پولیت جونیور، دستیار دادستان کل گفت: «همانطور که توقیف ارزهای دیجیتال توسط شرکای کانادایی ما نشان داده شد، ما از تمام کانال‌های قانونی موجود برای پیگرد قانونی ضبط و مصادره درآمدهای ادعایی باج‌افزار، چه در داخل یا خارج از کشور استفاده خواهیم کرد.» «دپارتمان از آزار و اذیت و حذف باج‌های ارزهای دیجیتال دست نخواهد کشید، بنابراین تلاش‌های شرکت‌کنندگان باج‌افزار برای اجتناب از اجرای قانون از طریق استفاده از ارز مجازی را خنثی می‌کند.

خبر استرداد Vachon-Desjardins تنها چند روز پس از دستگیری یکی از اعضای گروه REvil ransom منتشر شد و به تگزاس تحویل داده شد تا در ایالات متحده به اتهام دخالت در هک Kaseya متهم شود.

هکر REvil متهم به حمله باج خواهی به کاسیا دستگیر و به آمریکا تحویل داده شد