منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • این استارت آپ امیدوار است که فوتونیک ما را سریعتر به سمت سیستم های هوش مصنوعی هدایت کند

این استارت آپ امیدوار است که فوتونیک ما را سریعتر به سمت سیستم های هوش مصنوعی هدایت کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
این استارت آپ امیدوار است که فوتونیک ما را سریعتر به سمت سیستم های هوش مصنوعی هدایت کند

مشکل انتظار برای محاسبات کوانتومی که منجر به موج بعدی هوش مصنوعی می شود این است که احتمالاً بسیار کندتر از آنچه مردم می خواهند وارد می شود. بهترین گزینه‌های بعدی شامل افزایش سرعت رایانه‌های موجود است – اما اکنون یک ضرورت مهم اضافه شده است: سیستم‌های با انرژی کارآمد، به این معنی که در حالی که شروع به ایجاد تکینگی هوش مصنوعی می‌کنیم، سیاره را نمی‌سوزانیم.

در همین حال، سرعت محاسبات هوش مصنوعی هر 3 یا 4 ماه دو برابر می شود، به این معنی که فناوری های نیمه هادی استاندارد برای مقابله با آن مشکل دارند. چندین شرکت در حال حاضر روی “پردازش فوتونیک” کار می کنند، که نور را وارد حوزه نیمه هادی ها می کند، که به دلایل واضح “سرعت نور” به معنای واقعی کلمه همه چیز را به طور قابل توجهی سرعت می بخشد.

Salience Labs یک استارت‌آپ مستقر در آکسفورد است که معتقد است با ترکیب یک پردازنده چند تراشه‌ای فوق‌العاده پرسرعت که یک تراشه فوتون را با وسایل الکترونیکی استاندارد بسته‌بندی می‌کند، به جواب می‌رسد.

او اکنون یک دور اولیه 11.5 میلیون دلاری به رهبری Cambridge Innovation Capital و Oxford Science Enterprises جمع آوری کرده است. همچنین مشاوران سرمایه گذاری آکسفورد، جلال باقرلی، مدیرعامل سابق نیمه هادی دیالوگ، یو لین گو، عضو سابق هیئت مدیره تماسک و آزمایشگاه های تحت حمایت آرم دیپ تک نیز در این مراسم حضور داشتند.

Salience یکی از دپارتمان‌های دانشگاه آکسفورد و دانشگاه مونستر در سال 2021 است، پس از ایده استفاده از یک باند فرکانس وسیع نور برای انجام عملیات به منظور ارائه آنچه که آن را “عملکرد پردازش موازی انبوه در یک نیرو” می نامد. پاکت ” . این شرکت می گوید این فناوری بسیار مقیاس پذیر است و می تواند تا 64 بردار را در یک پرتو نور مرتب کند.

Weish Kevada، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه Salience به من گفت: “این فناوری به این معنی است که ما می توانیم محاسبات بسیار بیشتری را برای انرژی مورد نیاز یکسان انجام دهیم – که به معنای کارآمدتر بودن سیستم های هوش مصنوعی است.”

او معتقد است که جهان برای افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی به تراشه‌های سریع‌تر و سریع‌تری نیاز دارد، اما صنعت نیمه‌رسانا نمی‌تواند با این تقاضا پاسخگو باشد. ما این مشکل را با معماری محاسبات حافظه خودمان حل می کنیم که سرعت فوتونیک فوق العاده سریع، انعطاف پذیری الکترونیک و فناوری CMOS را ترکیب می کند. او گفت که این دوره جدیدی از پردازش را آغاز می کند، جایی که هوش مصنوعی ابررایانه در حال فراگیر شدن است.

ایان لین، شریک Cambridge Innovation Capital، اضافه کرد: «آزمایشگاه‌های Salience تخصص عمیق در زمینه فوتونیک، الکترونیک و تولید CMOS را گرد هم می‌آورند. رویکرد منحصربه‌فرد آن‌ها به فوتونیک، یک تراشه محاسباتی بسیار متراکم را بدون نیاز به مقیاس‌سازی تراشه فوتونیک در اندازه‌های بزرگ فراهم می‌کند.

این یک انیمیشن فوتونیک است که از داخل تراشه بیرون می آید: