منو سایت

این ظاهر داغ تابستانی را بدزدید (این باکتری است)

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
این ظاهر داغ تابستانی را بدزدید (این باکتری است)

ترشحات باکتریایی می تواند کمد لباس آینده شما را رنگ کند و این یک پیشرفت خواهد بود.

این به این دلیل است که منسوجات معمولاً دارای مواد شیمیایی سمی هستند و فاضلاب حاصل – مملو از رنگ‌ها، اسیدها و فرمالدئید – رودخانه‌هایی مانند رودخانه‌های اطراف داکا، پایتخت بنگلادش را از بین می‌برد. تصفیه فاضلاب، زمانی که اتفاق می افتد، تنها یکی از فرآیندهای انرژی بر (بخوانید: ترسیب کربن) است که مد سریع را ممکن می کند.

بحران های زیست محیطی مرتبط با منسوجات باعث شده است که چندین شرکت به طور کلی در مورد رنگرزی تجدید نظر کنند. یکی از این شرکت‌ها، Colorifix، به تازگی توسط یک دور سری B 22.6 میلیون دلاری (18 میلیون پوندی) به رهبری غول مد سوئدی H&M تقویت شده است.

Colorifix به دلیل پیشرفت در استفاده از میکروب ها (مانند E. coli) برای رسوب طبیعی رنگ ها به طور مستقیم روی بافت ها متمایز است. میکروارگانیسم‌های آن برای تولید رنگ‌های خاص طراحی شده‌اند و سپس مانند آبجو در وان دم می‌شوند.

تجزیه و تحلیل چرخه عمر شخص ثالث (پرداخت شده توسط Colorifix) نشان داد که رنگ های آن حداقل 49٪ آب کمتر و 35٪ برق کمتری نسبت به فرآیندهای رنگرزی پنبه ای معمولی مصرف می کنند که بدیهی است انتشار کربن را تا 31٪ کاهش می دهد. این برای الیاف طبیعی است، اما مزایای آن برای موادی مانند پلی استر یا نایلون بیشتر است که معمولاً از روغن ساخته می شوند و رنگرزی آنها دشوارتر است. جیم آجیوکا، یکی از بنیانگذاران و مدیر تحقیقات، به TechCrunch گفت: «اگر به سمت محصولات مصنوعی بروید، ما بسیار بیشتر از این صرفه جویی خواهیم کرد.

پس چگونه می توان میکروب ها را متقاعد کرد که رنگ بسازند؟ از آگیوکا پرسیدم و او به من گفت روحم را برای چیزی قرمز بررسی کنم.

“در مکانی مانند انگلستان، شما به کپک، کپک و چیزهایی که روی کاشی ها رشد می کنند، مبتلا خواهید شد. و باکتری های قرمز رنگ را خواهید دید [known as Serratia marcescens]. آنها این رنگ را روی کاشی ها یا دوغاب شما برجسته می کنند، “او توضیح داد. “این کاری است که ما انجام می دهیم.”

اما برای تولید رنگ‌های خاص، Colorifix می‌گوید که با شناسایی یک رنگ خاص در طبیعت، مانند رنگ سبز روی پرهای طوطی شروع می‌شود. این شرکت سپس از پایگاه داده های DNA آنلاین برای “تعیین ژن های دقیقی که منجر به تولید این رنگدانه می شود” استفاده کرد. از آنجا، Colorifix DNA را می سازد و آن را به گروه کوچکی از باکتری ها یا سلول های مخمر وارد می کند. در یک روز، آنها میلیون ها بار روی یک ظرف پتری تکثیر می شوند. این استارت‌آپ در بیانیه‌ای گفت: «میکروب مهندسی حاصل سپس به‌عنوان یک گیاه کوچک بیولوژیکی عمل می‌کند» و در نهایت رنگ‌هایی تولید می‌کند که به مواد طبیعی و مصنوعی می‌چسبند.

نمودار فرآیند رنگی رنگی بر اساس باکتری را نشان می دهد

چگونه Colorifix منسوجات را با باکتری رنگ می کند.

همانطور که صنعت مد کاهش می یابد، مقادیر زیادی آب مصرف می کند که در واقع غیرقابل تصور است. گزارش بانک جهانی در سال 2014 نشان داد که این صنعت سالانه از حدود 9 میلیارد متر مکعب آب عبور می کند – تقریباً پنج و نیم برابر بیشتر از آنچه نیویورک در همان دوره مصرف می کند. در کنار تصاویر رودخانه های فلج داکا، مفهوم فرو بردن تی شرت در سوپ باکتری ها ممکن است ناگهان خوشمزه تر به نظر برسد. اما اگر هنوز فکر می‌کنید که میکروب‌ها در لباس‌هایتان شناور هستند کمی نفرت‌انگیز است، تنها نیستید. من اول این کار را انجام دادم و وقتی به آجوکا گفتم، او به من گاز داد.

پس از فرآیند رنگرزی، آجیوکا توضیح داد: “بله، باید آن را در لباسشویی بریزید. اما، می دانید، شما همیشه لباس های خود را می شویید. به تعداد باکتری هایی که در حال حاضر روی تی شرت شما هستند فکر کنید. این منزجر کننده است، “او در مورد پیراهن من گفت. سپس سؤالات مطرح شد. در مورد آن فکر کنید. لباس های خود را چگونه می شویید؟ مواد شوینده چه کار می کند؟ پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها، روغن ها و چیزهای دیگر را از بین می برد، درست است؟ چرا بعد از شستن لباس‌هایتان بو نمی‌دهند.»

از پاکیزگی که بگذریم، Colorifix تنها شرکتی نیست که قصد دارد رنگ های مقرون به صرفه تولید شده توسط باکتری ها را برای کاهش آلودگی ایجاد کند. Pili مستقر در پاریس و آزمایشگاه نساجی وین به آن ملحق شده است. تاکنون هیچ یک از این شرکت‌ها این ایده را در تولید انبوه اجرا نکرده‌اند که لباس‌های رنگ‌شده با باکتری را دشوار می‌کند، اما غیرممکن نیست.

در دسامبر 2021، رنگ های Colorifix برای تولید یک سری محدود از لباس های ورزشی پانگایا در دو رنگ ملایم به نام های پیله ای آبی و آبفشان صورتی متوسط ​​استفاده شد. فقط رنگ قبلی در هنگام انتشار این داستان موجود بود، مانند یک هودی 170 دلاری یا شلوار 140 دلاری. رنگ های Colorifix قبلا برای ساخت لباس استلا مک کارتنی استفاده می شد که در سال 2018 در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد.

به عبارت دیگر، هیپ‌جانوران اکو: موفق باشید.

هود آبی روشن، رنگ آمیزی Colorifix طراحی شده توسط Pangaia

هود نقاشی شده در Colorifix، طراحی شده توسط Pangaia

فراتر از میکروب ها، کسب و کارهای دیگری که به دنبال تجزیه رنگ های پایدار هستند عبارتند از Alchemie، یک شرکت مستقر در کمبریج، انگلستان، که ادعا می کند یک فرآیند رنگرزی بدون آب را توسعه داده است. DyeCoo، یک شرکت هلندی که پارچه ها را با CO2 تحت فشار رنگ می کند. و ColorZen مستقر در نیویورک، که یک درمان پنبه قبل از رنگ آمیزی انجام می دهد که ظاهراً مصرف آب را کاهش می دهد و نیاز به نمک را از بین می برد.

همراه با H&M، سرمایه گذارانی مانند Sagana، Cambridge Enterprise و Regeneration.VC نیز به سری B Colorifix پیوستند. با پول جدید، این استارت آپ اعلام کرد که اندازه تیم خود را سه برابر می کند و به حدود 120 کارمند می رساند، زیرا آماده می شود فناوری خود را “به زنجیره تامین چندین بازیگر پیشرو در صنعت مد جهانی منتقل کند.” وقتی از من پرسیده شد که برای خرید تی شرت رنگ میکروبی خودم چقدر باید منتظر بمانم، شرکت از گفتن بیشتر خودداری کرد.