منو سایت

با عرضه z16، مین فریم مورد احترام در IBM ظاهر می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
با عرضه z16، مین فریم مورد احترام در IBM ظاهر می شود

وقتی به مین‌فریم‌ها فکر می‌کنید، احتمالاً تصویری ذهنی از یک فیلم قدیمی دارید، با کارت‌های پانچ و رایانه‌ای که یک اتاق بزرگ را اشغال می‌کند. اما مین فریم هنوز زنده است و محصولی قابل دوام در IBM است. امروزه، بسیار شیک‌تر و قدرتمندتر است و به ارائه حجم‌های کاری فشرده برای بزرگ‌ترین صنایع جهان، با برنامه‌هایی که ممکن است کاملاً برای ابر آماده نباشند، کمک می‌کند.

امروز آی بی ام از جدیدترین مین فریم تاریخ افسانه ای خود یعنی z16 رونمایی کرد. این پردازنده بر روی پردازنده IBM Telum اجرا می شود که این شرکت تابستان گذشته راه اندازی کرد. به گفته این شرکت، این تراشه برای مدیریت بارهای کاری بسیار بهینه شده است و روزانه 300 میلیارد تراکنش مالی با ارزش بالا را تنها با یک میلی ثانیه تأخیر پردازش می کند.

این برای مشتریانی است که نیاز جدی به سرعت های بالا دارند. مورد استفاده اصلی که این شرکت برای این دستگاه هیولا می فروشد، جلوگیری از کلاهبرداری بلادرنگ است. به ویژه موسسات مالی مشتریان هدف هستند، اما ریک لوئیس، معاون ارشد سیستم های IBM، می گوید که تقریباً برای هر شرکتی است که معاملات بسیار مهم تجاری را انجام می دهد.

او گفت: “هنوز بانک، بیمه، بخش دولتی، دولت، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی – هر جا که واقعاً توان عملیاتی تراکنش بالایی داشته باشید، جایی که به امنیت، قابلیت اطمینان و بهترین پردازش تراکنش در جهان نیاز دارید.”

این به بزرگترین شرکت‌های جهان خلاصه می‌شود، از جمله دو سوم از Fortune 100، 45 از 50 بانک برتر جهان، هشت شرکت از 10 بیمه‌گر برتر، هفت تا از 10 خرده‌فروش برتر جهان و هشت شرکت از 10 شرکت برتر مخابراتی که از پردازنده‌های مرکزی استفاده می‌کنند. بر اساس داده های ارائه شده توسط IBM. اکثر این ماشین ها از IBM تهیه می شوند.

اتاق کامپیوتر دهه 1950 با مین فریم و دستگاه کارت پانچ.

در حوالی سال 1955، یک کارمند اداری در حالی که دو مرد در نزدیکی کنسول یک کامپیوتر بزرگ IBM 705 III در دهه 1950 مشغول گفتگو بودند، کارت های پانچ شده را مرتب می کرد. (عکس از گتی ایماژ / گتی ایماژ)

او گفت: «چیزی که در مورد آخرین اعلامیه فوق‌العاده است این است که ما قبلاً خروجی هوش مصنوعی را ادغام کرده‌ایم، مخصوصاً برای تشخیص تقلب بلادرنگ روی تراشه بهینه شده است.» تفاوت در اینجا این است که معمولاً بین کشف تقلب و اطلاع از آن تاخیر وجود دارد. آی‌بی‌ام می‌خواهد آن را با z16 تغییر دهد. «اکنون این مجموعه از مشتریان به داده ها دسترسی دارند [that fraud could be occurring] زمان واقعی در داخل تراشه. همه اینها توسط تراشه VLSI خودمان به نام Telum فعال می شود که اخیراً آن را اعلام کردیم [year]اما این اولین سیستمی خواهد بود که با این تراشه عرضه می شود.

لوئیس می‌گوید که در حالی که ابر برای صنعت فوق‌العاده بوده است، او معتقد است که کلاس کاملی از شرکت‌ها و برنامه‌های کاربردی وجود دارند که در آن‌ها ابر گزینه مناسبی نیست و برای برخی درصدها می‌تواند یک پردازنده مرکزی قدرتمند مانند z16 Answer باشد.

زمانی بود که مردم می گفتند همه چیز در فضای ابری به پایان می رسد، و من فکر می کنم آنچه اخیراً می بینید افرادی هستند که معتقدند داده ها همه جا وجود دارد. همه چیز در ابر نخواهد بود. و در واقع، تکامل کل چشم انداز کامپیوتر بیشتر به سمت زیرساخت های تخصصی است.

و البته، به گفته لوئیس، این شامل سخت افزارهای تخصصی مانند z16 شرکت او می شود. فروش مین فریم این شرکت نسبت به آخرین گزارش درآمد آن 6 درصد کاهش یافته است، اما مشتریان ممکن است قبل از خرید واحدهای اضافی منتظر بازیافت فناوری که با این اعلامیه ارائه می شود، بوده باشند.

این شرکت گفت z16 در تاریخ 31 می در دسترس همه مشتریان قرار می گیرد و می تواند آزمایشی باشد برای دیدگاه لوئیس مبنی بر اینکه برخی از بارهای کاری برای مدتی در یک مرکز داده خصوصی که بر روی مین فریم اجرا می شود باقی می مانند.

کسب‌وکار مین‌فریم‌ها زنده است و IBM جدید z15 را معرفی می‌کند