منو سایت

با فراگیرتر شدن ارزهای دیجیتال، آیا می‌تواند غیرمتمرکز باقی بماند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
با فراگیرتر شدن ارزهای دیجیتال، آیا می‌تواند غیرمتمرکز باقی بماند؟

از آنجایی که بازارهای جهانی همچنان با روندهای نزولی روبرو هستند، بازارهای کریپتو انتظار پذیرش بیشتری دارند زیرا مردم بخش دارایی های دیجیتال را به عنوان پوششی در برابر تورم می بینند (اگرچه برخی از قیمت ها در حال حاضر کمتر از قیمت 52 هفته ای خود هستند).

داده‌ها نشان می‌دهد چه خریدارانی که برای اولین بار ارزهای دیجیتال را خریداری می‌کنند و چه افرادی که در مورد NFT، بیت کوین و اکوسیستم کلی کریپتو بیشتر می‌آموزند، افزایش آگاهی جهانی از ارزهای دیجیتال و به نوبه خود، پذیرش وجود دارد.

بر اساس گزارش Gemini، حدود نیمی از صاحبان ارزهای دیجیتال در ایالات متحده، آمریکای لاتین، آسیا-اقیانوسیه، برزیل، هنگ کنگ و هند برای اولین بار در سال 2021 دارایی های دیجیتالی را خریداری کردند که یک پیشرفت بزرگ برای صنعت نوپا محسوب می شود. این گزارش اضافه می‌کند که در سطح جهانی، 41 درصد از پاسخ‌دهندگان غیرکریپتوکارنسی گفته‌اند که علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر یا خرید آن در سال 2022 هستند.


TechCrunch + برای روز یادبود فروش دارد. شما می توانید 50٪ در اشتراک های سالانه برای مدت زمان محدود صرفه جویی کنید.


بر اساس گزارش Crypto.com، در پایان سال 2021، بازار جهانی کریپتو 295 میلیون کاربر داشت، اما بر اساس نرخ رشد سال گذشته، این تعداد تا پایان سال 2022 می‌تواند به یک میلیارد نفر برسد. اما با توجه به نوسانات فعلی بازار، با کاهش 46 درصدی ارزش کل ارزهای دیجیتال نسبت به یک سال گذشته، مشخص نیست که آیا در شش ماه آینده به مرز 1 میلیارد دلار خواهد رسید یا خیر.

پذیرش اساسی در برابر پس‌زمینه اخلاق غیرمتمرکز

همانطور که ارزهای رمزنگاری شده گسترده تر می شوند، تنظیم کننده ها در سراسر جهان برای (مثلا) محافظت از مصرف کنندگان، فضا را با دقت بیشتری زیر نظر دارند. همین هفته گذشته، گروه هفت، یک انجمن سیاسی بین‌المللی متشکل از اعضای ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا، خواستار مقررات سریع، منسجم و جامع صادرکنندگان دارایی‌های کریپتو و ارائه‌دهندگان خدمات شد.

اما شاید رمز ارز واقعا برای غیرمتمرکز ماندن با دخالت دولت های سراسر جهان در صنعت؟

تمرکززدایی ممکن است برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد، اما اکثر افراد جامعه وب 3 موافق هستند که این یکی از عوامل کلیدی در ایجاد کریپتو است، خوب، رمزنگاری. بنابراین وقتی تنظیم‌کننده‌ها وارد فضا می‌شوند و شروع به توسعه چارچوب‌ها و دستورالعمل‌ها می‌کنند، تمرکززدایی باید در صنعت برجسته بماند تا به قوانین اساسی که بر آن استوار است پایبند باشد.

Wilson Way، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل CyberConnect، به TechCrunch گفت: «تمرکززدایی در قلب اخلاق وب 3 است و باید در هسته اصلی باقی بماند، زیرا کریپتو در حال به دست آوردن پذیرش گسترده است. برای اینکه تمرکززدایی در کریپتو و به طور کلی وب 3 مرکزی بماند، با زیرساخت شروع می شود.

وی گفت که تمرکززدایی به داشتن داده خلاصه می شود. مشکل وب 2.0 این است که تعداد انگشت شماری از غول های فناوری مانند فیس بوک و اینستاگرام مالک بیشتر داده های کاربر هستند، اما داده های وب 3 نباید در اختیار این پلتفرم باشد. خدماتی که در زیرساخت های غیرمتمرکز هستند که حاکمیت داده های کاربر را تضمین می کنند.

جاناتان شمول، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Aleph.im، به TechCrunch گفت: این بیشتر یک تکامل است که دست به دست هم داده و یکدیگر را تکمیل می کنند. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و برنامه‌های کاربردی که مردم به دلیل مزایایی که نسبت به گزینه‌های متمرکز ارائه می‌کنند، استفاده و نگهداری می‌کنند، از قبل وجود داشته و خواهند داشت.»

Schemoul خاطرنشان کرد، برای مثال، Aave یک پروتکل وام غیرمتمرکز است که به مصرف کنندگان اجازه می دهد وام های تضمین شده غیرمجاز را بدون نیاز به اطلاعات شخصی یا اسناد KYC / AML (مشتری خود را بشناسید / ضد پولشویی) دریافت کنند. اما بر خلاف آنها، پلتفرم‌های رمزنگاری متمرکز مانند BlockFi همچنین اجازه وام‌های دارای امنیت رمزنگاری را می‌دهند و به روشی مجاز، نفوذی‌تر و کمتر شفاف‌تر از جایگزین‌های غیرمتمرکز عمل می‌کنند.

جهانی که با Web 2.0 و web3 همزیستی دارد

Schemoul گفت: از برخی جهات، کریپتو غیرمتمرکز باقی خواهد ماند، در حالی که در برخی دیگر تمایل به متمرکز شدن دارد. “این کاملاً خوب است. web3 جایگزین وب 2.0 نخواهد شد.

کورت همکر، مدیر عملیات بنیاد مینا و رئیس سابق عملیات تجاری در انجمن متا دیم، گفت: «اتوس صرفاً به دلیل عدم تمرکز، تمرکززدایی نیست. برعکس، طراحی غیرمتمرکز اساسی چیزی است که ارز دیجیتال را انقلابی می کند.