منو سایت

برنامه Sticky “NFT” پس از ماه ها اجرا از اپ استور اپل حذف شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
برنامه Sticky "NFT" پس از ماه ها اجرا از اپ استور اپل حذف شد

رویکرد اپل به برنامه های NFT هنوز یک منطقه خاکستری است. این شرکت به بازار NFT OpenSea اجازه داد تا یک اپلیکیشن راه اندازی کند، اما فقط برای مرور NFT، نه برای خرید و فروش. همین امر در مورد برنامه iOS Rarible نیز صدق می کند، که به عنوان یک مرورگر NFT برای “مرور” کلکسیون ها از یک بلاک چین توصیف می شود. سایر برنامه های NFT ویژگی های شناسایی مشابهی را ارائه می دهند. اما فقدان راهنمایی رسمی در مورد NFT های iOS، درک این موضوع را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن دشوار می کند که چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست.

یکی از توسعه دهندگانی که دست اول به این خط برخورد کرده، آلن لامیمان، بنیانگذار Daily Apps است.

Lammiman برنامه تلفن همراه NFT Sticky را ایجاد کرد که چندین ماه قبل از حذف اپل در App Store فعال بود. در آن زمان، اپل بیش از نیمی از به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن را تأیید کرد که از عبارت «NFT» استفاده می‌کردند به همان روشی که در نهایت منجر به حذف برنامه شد. اما اپل در نهایت به Sticky گفت که استفاده از عبارت “NFT” برای کلکسیون های دیجیتالی که به یک بلاک چین عمومی تقسیم نشده اند، گمراه کننده است. Lamiman گفت که این به Sticky زمان نداد تا قبل از پایین کشیدن برنامه، تغییراتی در آن ایجاد کند.

صادقانه بگویم، برنامه استیکی در یک منطقه مه آلود کار می کرد. او از کتاب خصوصی خودش استفاده کرد که در توضیحات اپ استور اپلیکیشن فاش شد. این شرکت همچنین به مصرف کنندگان توضیح داد که NFT های آن “کلکسیونی” هستند اما نه “اوراق بهادار، ارزهای قابل تبدیل یا سرمایه گذاری”.

این حذف به عنوان مثال جالبی از نحوه تصمیم گیری اپل در مورد مجاز و غیر مجاز بودن در اپ استور است. این همچنین نشانه دیگری از نحوه تصمیم گیری اپل در حرکت است زیرا سعی می کند با استفاده از فناوری ها و اصطلاحات جدید توسط توسعه دهندگان کنار بیاید.

برنامه Sticky "NFT" پس از ماه ها اجرا از اپ استور اپل حذف شد

اعتبار تصویر: چسبنده

حداقل برای مدتی، به نظر می‌رسید که Sticky در قوانین ناگفته اپل برای برنامه‌های NFT خللی پیدا کرده است.

همانطور که از نام آن پیداست، Sticky از اوایل سال 2020 به عنوان ابزاری برای ایجاد استیکرها شروع به کار کرد. اما بعداً برای تمرکز بر NFT، زمانی که نتوانست مدل قبلی را از نظر مالی کار کند، دوباره طراحی شد. این برنامه به روز شده محبوبیت خود را در دسامبر 2021 آغاز کرد و بررسی های مثبتی دریافت کرد. لامیمان گفت که استیکی شروع به جمع آوری سرمایه کرد.

آخرین نسخه این برنامه به سازندگان این امکان را می دهد که «NFTs» را در کتاب Sticky کپی کنند. همچنین مصرف‌کنندگان فقط می‌توانند اقلام ساخته شده در Sticky را در Sticky بفروشند، جایی که تصاویر NFT با واترمارک ظاهر می‌شوند، مگر اینکه مالک آن‌ها باشید. این شرکت گفت که این امر مانع از کپی برداری و فروش مجدد آنها در بازارهای دیگر مانند OpenSea شد. تراکنش‌های چسبنده با استفاده از StickyCoin انجام می‌شوند که یک ارز دیجیتال نیست. خود StickyCoins با استفاده از خریدهای درون‌برنامه استاندارد به صورت بسته‌ای خریداری شدند.

Lamiman توضیح داد که این تصمیم تلاشی برای اجرای قوانین اپل است.

او گفت: «اپل محدودیت‌های متعددی برای برنامه‌های ارزهای دیجیتال دارد. “در حالی که به نظر می رسد هیچ یک از قوانین به صراحت ارائه ارز در برنامه را که همچنین یک ارز دیجیتال است، ممنوع نمی کند، ما تصمیم گرفتیم که بهتر است از این مشکل جلوگیری کنیم، بنابراین StickyCoins فقط یک ارز ساده در برنامه است.”

سازندگان تنها پس از انجام الزامات ضد کلاهبرداری، از جمله ارائه نام، عکس و آدرس واقعی خود، می‌توانند از فروش NFT خود پول برداشت کنند. استیکی ادعا می‌کند که قبل از پرداخت، اثر هنری را از نظر سرقت ادبی بررسی کرده است و برای هر هنر مورد نظر، مدرک دیگری مبنی بر اصالت درخواست می‌کند. (ما نمی توانیم این را تأیید کنیم زیرا برنامه دیگر وجود ندارد.) پرداخت ها باید از طریق PayPal در پایان ماه برای سازندگان ارسال می شد – StickyCoins خود به پول نقد تبدیل نمی شدند.

در زمان حذف، Sticky فقط معاملات اولیه را مجاز دانست. او گفت توابع تجارت ثانویه در دست توسعه است. این امر مشتریان را ناامید می کند، زیرا معتقدند فروش ثانویه باید بخشی از هر بازار NFT باشد.

یک برنامه “NFT” نیست

ولی – و این عالی است اما “کتاب استیکی بود.” نه بلاک چین غیرمتمرکز یا منبع باز، مانند شبکه هایی که از بیت کوین و اتر پشتیبانی می کنند. این سیستم رجیستری متمرکز خود Sticky با شفافیت صفر است.

این در حال ورود به یک منطقه دشوار است. اپل پیشنهاد کرده است که استفاده استیکی از کلمه “NFT” برای توصیف مجموعه های دیجیتالی خود گمراه کننده است، زیرا آنها به یک بلاک چین عمومی غیرمتمرکز تقسیم نمی شوند. NFT آدرس های بلاک چین معمولی نداشت و با استفاده از ارزهای دیجیتال خرید و فروش نمی شد. در واقع، اثبات وجود کتابی در اینجا دشوار است.

بسیاری از کاربران نیز موافق بودند که اینها همان معاملات NFT نیستند.

تعدادی از بررسی‌های کاربران (که قبل از حذف برنامه توسط Sensor Tower ذخیره شده است) از سوی افرادی است که Sticky را کلاهبرداری یا گمراه‌کننده می‌نامند، زیرا کلکسیون‌ها با استفاده از سکه در برنامه به جای ارزهای رمزنگاری شده طبق معمول خریداری شده‌اند – شکایات، بررسی‌های اپل نیز منعکس‌کننده است. فقدان تجارت ثانویه اغلب ذکر می شود.

برنامه Sticky "NFT" پس از ماه ها اجرا از اپ استور اپل حذف شد

برنامه Sticky "NFT" پس از ماه ها اجرا از اپ استور اپل حذف شد

اعتبار تصویر: فروشگاه App Sticky را مرور کنید

استیکی سعی کرد برای حذف اپ استور تجدیدنظر کند. او به‌روزرسانی‌ای را معرفی کرد که به کاربران امکان می‌دهد NFT جمع‌آوری‌شده در Sticky را به یک بلاک چین عمومی صادر کنند.

هدف از این کار رفع ترس از کنترل استیکی بر کتابش و شکایت از استفاده از کلمه “NFT” برای گمراه کردن مصرف کنندگان بود. به روز رسانی ها در 12 مارس 2022 ارسال شد، دو روز پس از اینکه اپل برای اولین بار به Sticky گفت که نمی تواند از کلمه “NFT” به روشی که استفاده می کند استفاده کند. این برنامه از آن زمان در دست بررسی بوده و به روز رسانی ها تایید نشده است.

این شرکت خاطرنشان می کند که قادر به ارسال به روز رسانی یا رفع اشکال برای کاربران فعلی نیست. استیکی چندین بار از طریق ایمیل و تلفن با اپل تماس گرفت، اما فقط پست صوتی دریافت کرد. پاسخ اپل به ایمیل به شرکت توصیه کرد که منتظر تصمیم باشد:

می‌دانم که نگران انتظار طولانی‌تر از انتظارتان برای بررسی درخواستتان هستید. بررسی درخواست شما هنوز در حال انجام است و به زمان بیشتری نیاز دارد. به محض اینکه بتوانیم به روز رسانی های وضعیت اضافی را ارائه خواهیم کرد یا در صورت نیاز به اطلاعات اضافی با شما تماس خواهیم گرفت.

و در حالی که کاری که استیک انجام می داد لزوماً اینطور نبود اشتباه یا صراحتاً توسط دستورالعمل‌های بازبینی اپ استور ممنوع شده بود، او در فضایی مشکوک کار می‌کرد و کتاب خود را ارائه می‌کرد که فاقد پلتفرم توسعه‌دهنده، کاغذ سفید یا هر راهی برای کمک به مردم بود. وب سایت او فقط گفت که او در حال «در نظر گرفتن» ساختن کتاب متن باز و «آنلاین ماندن» است. این امر آن را از سایر نهادهایی که از سیستم های رجیستری خود استفاده می کردند متفاوت کرد. به عنوان مثال، NBA Top Shot بر روی بلاک چین ساخته شده است، اما در مورد نحوه عملکرد آن نیز شفاف تر است و به عموم اجازه مشارکت می دهد.

برای مصرف کنندگان، این بدان معناست که خطر استفاده از سرویس Sticky وجود دارد. استیکی کل سیستم را کنترل می کرد تا بتواند شبکه خود را در هر زمانی خاموش یا بازنویسی کند و کاربران مشاغل و مجموعه های خود را از دست بدهند. به نظر می رسد که اپل به شدت در اینجا به نفع حمایت از مصرف کننده خوانده است. شاید بتوان گفت که درست بوده است. (اپل نظر رسمی ارائه نکرد، اما این شرکت اذعان کرد که Sticky به دلیل گمراه کردن کاربران با استفاده از “NFT” طبق قانون 1.1.6 حذف شده است).

در حالی که خطرات برای مصرف کنندگان آشکار است و تصمیم اپل مطمئناً منطقی است، نگران کننده است که این برنامه در وهله اول برای اجرا تأیید شده است. همچنین به استیکی فرصتی داده نشد تا مشکلات خود را قبل از حذف اصلاح کند، که ناعادلانه به نظر می رسد. در بدترین حالت، Sticky می‌تواند در حین مرتب کردن همه چیز به یک برنامه استیکر برگردد.

اما مشکل بزرگ‌تر این است که توسعه‌دهندگانی مانند Sticky به قوانین واضح و مستندی که توضیح دهد چگونه برنامه‌های NFT باید یا نباید در App Store کار کنند، دسترسی ندارند. آنها باید چیزها را احساس کنند، ایده های خود را ارائه دهند، ببینند آیا وارد خواهند شد یا خیر، و سپس منتظر بمانند تا ببینند این سفر چقدر طول خواهد کشید.

به گفته Sensor Tower، Sticky قبل از حذف از App Store، 484000 نصب مادام العمر داشت. این برنامه 1125 بررسی و 26273 رتبه را به خود اختصاص داده است و دارای امتیاز تقریباً 4.6 ستاره است.

Lamiman گفت که این تجارت از این ممنوعیت جان سالم به در نخواهد برد، به همین دلیل است که شرکت تصمیم گرفت مشکلات خود را عمومی کند.

به روز شده، 7 آوریل، 22، 4:13 ب.ظ.: 45 دقیقه پس از انتشار این مقاله، استیکی مجوز بازگشت به اپ استور را دریافت کرد.