تایگر گلوبال در آفریقا در حال افزایش است

تایگر گلوبال در آفریقا در حال افزایش است

شما می توانید تعداد سرمایه های بیشتر از Tiger Global را روی یک دست حساب کنید. اما از نظر نفوذ، سرعت و تعداد سرمایه گذاری های انجام شده از سال 2021، تایگر به همراه سکویا رهبری گروه را بر عهده داشته است.

سال گذشته، این شرکت مستقر در نیویورک که به دلیل شرط بندی های معروف خود در Stripe، JD.com، Meituan و Roblox شناخته می شود، 6.7 میلیارد دلار برای صندوق شرکای سرمایه گذاری خصوصی 14 خود جمع آوری کرد. از این صندوق، Tiger Global بیش از هر زمان دیگری سرمایه گذاری خصوصی انجام داد. بر اساس CB Insights، شرکت در سال گذشته – حدود 340 در پایان دسامبر – تقریباً یک سرمایه گذاری در روز.

از این دسته، پنج شرکت نوپا آفریقایی هستند: پرداخت های تک شاخ Flutterwave، نئوبانک اعتباری FairMoney، استارت آپ مالی باز مونو، API Union54 برای صدور کارت و ارائه دهنده اعتبار برای SMEs Float. Float Round در ژانویه اعلام شد، اما در اواخر سال 2021 به پایان رسید.

سرمایه‌گذاری شاخص او در Flutterwave، که ارزش فین‌تک را در مارس 2021 به 1 میلیارد دلار می‌رساند، بازگشتی بود در یک توقف طولانی در سرمایه‌گذاری در آفریقا.

به گفته The Generalist، یک خبرنامه در زمینه فناوری و رمزنگاری، از این گذشته، Tiger Global تنها در 30 معامله شرکت دارد.

اما طی دهه بعد، تایگر گلوبال سرعت خود را افزایش داد و بازرسی ها را در 450 معامله در سراسر جهان مستقر کرد. با این حال، تایگر گلوبال فعالیت های خود را در آفریقا از سال 2009 تا 2014 محدود کرد. نمونه کارهای آن از این دوره شامل شرکت های نیجریه ای است – Jobberman، یک سایت آگهی کار. Wakanow، یک پلت فرم رزرو سفر؛ بازار خودرو را چک می کند; IROKOtv، یک پلتفرم ویدیویی بر اساس تقاضا از نالیوود – و پلتفرم تجارت الکترونیک آفریقای جنوبی Takealot.

اولین سرمایه گذاری های پرتفوی Tiger Global در این قاره در شرکت های اینترنتی مصرف کننده بود. Opeyemi Avoyemi، که شرکت Jobberman، یک میلیون دلار از Tiger Global دریافت کرده است، گفت: «در آن زمان بسیاری از مردم آنلاین نبودند، بنابراین واقعاً در مورد خدمات مصرف کننده بود که مردم آنلاین شوند.

این مجموعه از استارت‌آپ‌های اینترنتی مصرف‌کننده، رسانه‌ها و صنایع خدماتی مانند مشاغل، تجارت و مسافرت را هدف قرار داده‌اند. و شرط‌بندی تایگر گلوبال – و سرمایه‌گذاران دیگری مانند گلدمن ساکس، که از جومیا در سال 2014 حمایت کرد، و Kinnevik AB، یک شرکت سوئدی که در IROKO و Konga سرمایه‌گذاری می‌کند – این بود که در 10 سال آینده برندگان بزرگی خواهند بود.

اما اگر صحنه فناوری آفریقا چیزی به تماشاگران و شرکت‌کنندگان آموخته باشد، اداره یک کسب‌وکار اینترنتی مصرف‌کننده در آفریقا کمی کابوس – و شعبده بازی دائمی است.

مانند Jobberman و Takealot پس از خرید توسط Ringier One Africa Media (ROAM) و Naspers به ​​ترتیب برنده در نظر گرفته می شوند. اما ممکن است برای تایگر گلوبال این احساس را نداشته باشد. این شرکت احتمالاً می‌خواهد که شرکت‌های پرتفوی آن در دهه آینده قبل از تبدیل به سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری مانند شرکت‌های هم‌عصر خود در چین و هند، بر بازارهای مربوطه خود تسلط پیدا کنند.

واکانو در مشکلات مالی بود و قبل از اینکه رهبری جدید برای معکوس کردن موج بیاید، در یک بحران میانسالی قرار داشت. چکی پس از تاخیر در فروش، تجارت خود را در نیجریه، غنا، کنیا و اوگاندا به Autochek فروخت.

IROKO سهم خود را از موفقیت دارد. با این حال، توقف تجارت آفریقایی خود در سال 2020 برای تمرکز بر بازار دیاسپورا، علائم هشدار دهنده ای را نشان داده است. این شرکت رسانه ای همچنین پس از جمع آوری نزدیک به 40 میلیون دلار از سرمایه گذاران، در جستجوی دائمی فهرست شدن در بورس لندن به ارزش 100 میلیون دلار از سال 2019 است.

اگرچه هر کسی می‌تواند انگشت اتهام را به سمت بازار خشن آفریقا نشانه رود، تایگر گلوبال تا حدودی مقصر شکست شرکت در انجام بازرسی‌های بعدی گسترده در هر یک از شرکت‌های پرتفوی خود پس از رهبری سری C Takealot با قیمت 100 میلیون دلار در سال 2014 بود. این کار را در بازارهای دیگر انجام داده است. .

مشخص نیست که چرا تایگر گلوبال، که سال گذشته نیز رهبری سری 8 میلیون دلاری سری D در IROKO را بر عهده داشت، از آن زمان از سرمایه گذاری در شرکت های جدید و موجود آفریقایی خودداری کرده است. شاید او فکر می کرد که با قضاوت بر اساس اقامت پنج ساله اش در این قاره، در درازمدت بی سود خواهد بود؟ یا او باور نداشت که این شرکت ها بتوانند بر اساس نتایج و جذابیت خود برای سرمایه گذاران، در Flipkart و JD.com بازدهی داشته باشند.

فین تک ببر را برمی گرداند

خرید Takealot توسط Naspers به ​​مبلغ کمی بیش از 200 میلیون دلار در دو معامله در سال 2017 تقریباً 2 برابر بازگشت Tiger Global را تضمین می کند. این معامله، همراه با افزایش سرمایه گذاری در سرمایه گذاری خطرپذیر در آفریقا در سال های آینده، به اندازه کافی برای صندوق تامینی برای بررسی منطقه قانع کننده نبود. به Flutterwave.

انباشتگی تا کنون وجود داشته است. بازسازی در سال 2019 پس از ترک لی فیکسل، شریکی که آرزوهای Tiger Global در هند را رهبری می کرد، انجام شد. به گفته The Generalist، «به نظر می رسد خروج از Fixel در سال 2019 مصادف با تغییر رویکرد است. تایگر به جای ضربه زدن مخفیانه و انتخابی، شروع به توصیف بیشتر بازار کرد.

تایگر گلوبال نیز سال 2020 خوبی داشت. بسیاری از شرکت‌های موجود در مجموعه آن، مانند Stripe و Roblox، رتبه‌بندی باورنکردنی دریافت کردند. برخی از آن‌ها مانند Snowflake و Root Insurance به بازار عرضه شدند و برخی دیگر مانند Postmates و Credit Karma خریداری شدند.

این رویدادها شرکت مستقر در نیویورک را بر آن داشت تا دومین سرمایه بزرگ خود را با 6.7 میلیارد دلار تا سال 2021 جمع آوری کند و سال را آغاز کرد و در بسیاری از محافل بزرگ به ویژه در فناوری مالی رهبری کرد.

تایگر گلوبال به تازگی یکی از بزرگترین صندوق های تامینی را با 6.7 میلیارد دلار بسته است

علاقه سرمایه‌گذاران به فین‌تک در سال 2021 به اوج خود رسید. از بیش از 430 تک‌شاخ فین‌تک در سراسر جهان، 40 درصد در سال گذشته ایجاد شدند. Flutterwave که در خط مقدم نوآوری فین‌تک در آفریقا قرار دارد، فرصتی عالی بود که تایگر گلوبال – یک سرمایه‌گذار بزرگ فین‌تک در بازارهای نوظهور که از Nubank، Cred و Groww حمایت می‌کند – باید بازگشت خود را اعلام کند و در این فرآیند اولین تک‌شاخ خود را کاهش داد. قاره.

از آن زمان، هر سرمایه گذاری فاش شده، سرمایه گذاری پیشرو در فین تک بوده است: پلتفرم های FairMoney، Mono، Union54، Float و Robinhood Bamboo و Thndr.

فین‌تک در آفریقا و سراسر جهان در چند سال گذشته موج رشد خارق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. [it] منطقی است [for Tiger] Avoyemi با بیان اینکه بازرسی های جدید Tiger Global تاکنون فقط به سمت فین تک رفته است، گفت: برای تمرکز بیشتر روی آن.

انتخاب این مسیر توسط تایگر گلوبال غیر منطقی نیست. برخلاف اقامتگاه‌های قبلی‌شان در آفریقا، جایی که استارت‌آپ‌ها، به‌ویژه بازیگران تجارت الکترونیک، در سرمایه‌گذاری خطرپذیر مورد علاقه بزرگی بودند، شرکت‌های فین‌تک اکنون سهم اصلی سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌کنند. همچنین به نظر می‌رسد که این شرکت با تکیه بر سرمایه‌گذاران محلی خطر سرمایه‌گذاری را قبل از ورود از بین می‌برد، زیرا بیشتر سرمایه‌گذاری‌های فین‌تک آن از سری A و بالاتر است.

آنها درس های خود را آموختند و اکنون استراتژی متفاوتی دارند. IROKO و دیگران یک نمایشنامه کوچک بودند. اکنون ببر در مورد پرورش آفریقا یا هر چیز دیگری نیست. آنها در آن هستند تا صندوق بهتری نسبت به سایر صندوق ها باشند. آنها سیگنال را می بینند و آن را دنبال می کنند.

VC قبلاً روی فین‌تک بیش از حد سرمایه‌گذاری کرده بود و ریسک بیشتر چیزها را در آنجا کاهش داده بود. یک IPO خوب فین‌تک آفریقایی نتیجه خواهد داد. به همین دلیل است که آنها فرصتی را در افرادی مانند فلاترویو دیدند و در بهترین زمان وارد شدند.”

با این حال، معاملات اولیه پیشرو در Float و Union54 و مشارکت در Jambo’s، یک استارت‌آپ رمزنگاری مستقر در کنگو، نشان می‌دهد که Tiger Global آماده است پایین‌تر رفته و زودتر برندگان را انتخاب کند.

این شرکت اخیراً 11 میلیارد دلار برای آخرین صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر خود جمع آوری کرده است. با فرض اینکه علاقه جدید او به آفریقا تداوم داشته باشد و تا سال 2021 به سرمایه گذاری خود ادامه دهد، باید انتظار داشته باشیم که تایگر گلوبال سرمایه گذاری های زودهنگام و رشد بیشتری را در بخش فین تک و سایر بخش ها انجام دهد و پس از فروش بازاری که شرکت ها را در مراحل بعدی در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد، اقدام کند.

“اگر سرمایه گذاری خطرپذیر خطرات را در سایر زمینه ها از بین ببرد، تایگر نیز دو برابر خواهد شد. آسموتا گفت، آنها کابوس سرمایه گذاری خطرپذیر هستند.

Avoyemi نیز دیدگاه مشابهی دارد. علاوه بر این، او می بیند که تایگر گلوبال از استارتاپ هایی با بازی های فین تک در صنایع همسایه حمایت می کند.

آخرین سرمایه‌گذاری او در Wasoko (سوکوواچ سابق) یکی از این نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد چگونه بازیکنان تجارت الکترونیک B2B خدمات مالی را به عنوان اعتبار در پیشنهادهایی که به خرده‌فروشان ارائه می‌دهند تعبیه می‌کنند. این بخش همچنین مورد توجه سرمایه گذاران زیادی قرار دارد و پس از فین تک در رتبه دوم قرار دارد اکنون.

آوایمی گفت: «با نگاهی به مجموعه فین‌تک Tiger در آفریقا، واضح است که آنها تا حد امکان بر مدل‌های پایدار و زیرساختی تمرکز کرده‌اند. «پیش‌بینی می‌کنم که تایگر به زودی از مدل‌های دیگر پشتیبانی کند که آفریقا به هند نزدیک شود، زمانی که افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند با هزینه‌های کمتر دسترسی به اینترنت مطابقت دارد. این باعث انفجار مدل های سفارشی با طعم فین تک یا بدون آن می شود و ورود تایگر به این بازی منطقی خواهد بود.

برخی منابع به TechCrunch گفتند که این شرکت در مرحله پیشرفته ای برای حمایت از استارت آپ های جدید در داخل و خارج از بخش فین تک است. تایگر گلوبال نیز برخی از سرمایه‌گذاری‌های فین‌تک خود را دوبرابر می‌کند – برخی را رهبری می‌کند و در برخی دیگر مشارکت می‌کند، درست مانند دور اخیر 3 میلیارد دلاری Flutterwave.

در همین حال، تصمیم گیری سریع تایگر گلوبال تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است، علیرغم تغییر در استراتژی برای اقامت دوم خود در این قاره. آوایمی خاطرنشان کرد که در سال 2009 این شرکت متعهد شد که در جابرمن سرمایه گذاری کند و این پول یک ماه بعد به دست خواهد آمد. جسی گانسا، مدیر اجرایی Float، همچنین گفت که این شرکت در زمان ملاقات دو طرف حکم روشنی داشت و معامله ظرف یک هفته تکمیل شد.

“ببر برندگان را انتخاب می کند. آنها قبلاً قبل از صحبت با شما بررسی های لازم را انجام می دهند. “صحبت کردن با شما فقط برای بررسی آنچه آنها قبلاً در مورد شما می دانند است.

تایگر گلوبال در هند فوق العاده تهاجمی می شود