منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • تسلا تورم و فشار بر هزینه های تامین کنندگان را عامل افزایش قیمت خودرو می داند

تسلا تورم و فشار بر هزینه های تامین کنندگان را عامل افزایش قیمت خودرو می داند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
تسلا تورم و فشار بر هزینه های تامین کنندگان را عامل افزایش قیمت خودرو می داند

تسلا قیمت خودروهای خود را افزایش داده است زیرا انتظار دارد طی شش تا 12 ماه آینده بر تامین کنندگان و هزینه های لجستیکی فشار بیاورد، این خودروساز روز چهارشنبه در طی تماسی درباره درآمد سه ماهه اول 2022 اعلام کرد.

ما کاملاً می‌خواهیم خودروهای برقی را تا حد امکان مقرون به صرفه کنیم. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا گفت: «با تورم در اوج 40 یا 50 سال بسیار دشوار بود و من فکر می‌کنم ارقام رسمی در واقع سطح واقعی تورم را دست کم می‌گیرند.» وی ادامه داد: در برخی موارد شاهد هستیم که تامین کنندگان خواهان افزایش 20 تا 30 درصدی هزینه قطعات از سال گذشته تا پایان امسال هستند. بنابراین فشار زیادی روی هزینه کردن وجود دارد.”

این خبر پس از آن منتشر شد که تسلا همچنین گفت انتظار دارد که یک بحران طولانی‌مدت زنجیره تامین ظرفیت تولید کارخانه‌هایش را برای بقیه سال محدود کند.

در سه ماهه اول، این خودروساز MSRP را برای مدل های برقی بی سیم خود تقریباً 5 تا 10 درصد افزایش داد. این خودروساز می گوید که با ادامه پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، بازار آن را تحمل خواهد کرد.

ماسک روز چهارشنبه در جریان یک جلسه توجیهی با سرمایه گذاران گفت: «ممکن است برای ما غیرمنطقی به نظر برسد که قیمت خودروهای خود را افزایش دهیم، با توجه به اینکه در این سه ماهه سودآوری بی سابقه ای داشتیم، اما لیست انتظار برای صندوق های وسایل نقلیه بسیار طولانی است و برخی از خودروهایی که مردم سفارش خواهند داد، لیست انتظار تا سال آینده تمدید می شود.

تسلا گفت که بلافاصله تحت تأثیر افزایش قیمت کالاها قرار نگرفته است، اما فشارهای هزینه ممکن است پس از پایان قراردادهای فعلی خود با تامین کنندگان افزایش یابد.

زاک کرکورن، مدیر مالی شرکت تسلا، در جریان این نشست گفت: «قراردادهای ما مستقیماً منعکس کننده حرکت و قیمت کالاها یا مواد خام است. اما از آنجایی که این قراردادها منقضی می‌شوند، باید دوباره درباره آنها مذاکره کنیم تا در برخی موارد تاخیر ایجاد شود.

این خودروساز می گوید بعید است قیمت های آن در بلندمدت به افزایش خود ادامه دهند.

ماسک گفت: امیدواریم نیازی به افزایش بیشتر قیمت ها نباشد. «قیمت‌گذاری فعلی آنچه را که ما معتقدیم افزایش احتمالی هزینه‌ها است، پیش‌بینی می‌کند. و اگر واقعاً تحقق یابد، ما از قیمت‌های کمی کاهش یافته قدردانی می‌کنیم.»

وی افزود: اما ما محیط اقتصاد کلان را کنترل نمی کنیم. “دولت ها به چاپ مبالغ هنگفت پول ادامه می دهند و اگر افزایش قابل توجهی در استخراج و پالایش لیتیوم و سایر مواد خام صورت نگیرد به طوری که همه برای مقدار محدودی از مواد خام رقابت کنند، بدیهی است که این به سطوح بالایی منجر خواهد شد.”

ماسک گفت تسلا تمایلی به به تاخیر انداختن انتقال به انرژی پایدار، حتی با وجود چنین محدودیت‌هایی ندارد، و این شرکت در حال کار با تامین‌کنندگان فعلی برای تعیین چگونگی سرعت بخشیدن به تولید مواد خام در سریع‌ترین زمان ممکن است.