منو سایت

تهدیدهای تجاری سازی، فناوری های تشخیص چهره

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
تهدیدهای تجاری سازی، فناوری های تشخیص چهره

تهدیدهای تجاری سازی، فناوری های تشخیص چهره

یکی از صحنه های معروف فیلم علمی تخیلی «گزارش اقلیت» به شرح زیر است:

سال 2054 است و مشتری وارد فروشگاه چت می شود. فروشنده مجازی با ذکر نام به مشتری سلام کرد: «سلام آقای یاکوموتو، به فروشگاه چت خوش آمدید».

داستان اصلی این فیلم بر اساس پیش‌بینی جنایات و پیشگیری از وقوع آنها است. اگرچه برخی از پیش بینی های ارائه شده در گزارش درباره اقلیت با آنچه از آن زمان تاکنون رخ داده متفاوت است، اما معضل اخلاقی ارائه شده در فیلم همچنان پابرجاست.

امروزه بسیاری از سنسورها و دوربین ها همیشه در حالت جستجو و اتصال دائمی هستند. Clearview AI اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد فناوری پیشرفته تشخیص چهره خود را خارج از برنامه های کاربردی دولتی و سازمان های مجری قانون بحث برانگیز فعلی گسترش دهد. به گفته واشنگتن پست، “هوش مصنوعی Clearview بیش از 100 میلیارد تصویر جمع آوری می کند و حدود 1.5 میلیارد تصویر در ماه به مجموعه درآمد موجود خود اضافه می کند.”

اگرچه هوش مصنوعی Clearview در اقیانوس وسیع فناوری‌های تشخیص چهره تنها نیست، اما با توجه به بحث‌های جهانی در مورد نحوه مشروعیت بخشیدن به استفاده از این فناوری، این شرکت با چالش‌های زیادی نیز مواجه است. برخی از ارائه دهندگان فناوری تشخیص چهره این کار را کنار گذاشته اند، در حالی که برخی دیگر به طور موقت آن را متوقف کرده اند.

فناوری تشخیص چهره

شرکت های مختلف ارائه محصولات تشخیص چهره را متوقف کردند، اما آن را از سر گرفتند

در ژوئن 2020، IBM فناوری تشخیص چهره خود را کنار گذاشت و اعلام کرد: «در حال حاضر، این شرکت نرم افزار تشخیص چهره یا تجزیه و تحلیل جهانی را از IBM ارائه نمی دهد. IBM به شدت مخالف است و هیچ فناوری توسعه یافته توسط شرکت های دیگر را برای نظارت انبوه، پروفایل های نژادی، نقض حقوق بشر و آزادی ها تایید نخواهد کرد.

در همان زمان، زمانی که آی‌بی‌ام این فناوری را کنار گذاشت، مایکروسافت گفت: «تا زمانی که قانون ملی حقوق بشر برای نظارت بر این فناوری تصویب نشود، نرم‌افزار تشخیص چهره خود را به پلیس نمی‌فروشد. در همین حال، در ژانویه 2022، مایکروسافت فناوری تشخیص چهره خود را از طریق پلتفرم Azure عرضه خواهد کرد. این شرکت برنامه های کاربردی فناوری تشخیص چهره را برای احراز هویت، کنترل دسترسی و امنیت، امنیت سفر و رویدادها و برنامه های کاربردی خانه هوشمند فهرست می کند.

در ژوئن 2020، آمازون به IBM و مایکروسافت پیوست و به Rekognition یک سال اعتبار داد، اما در سال 2022، آمازون به مایکروسافت پیوست تا محصول جدیدی را عرضه کند. قابلیت‌های تشخیص چهره آمازون در دسترس همگان است و انواع اپلیکیشن‌های پیشنهادی مانند سفارشی‌سازی محتوا، جستجو و مقایسه چهره، تجزیه و تحلیل و تشخیص چهره را ارائه می‌دهد که همگی در محصول AWS این شرکت ارائه شده‌اند.

عملیات جمعجمع آوری عکس از چهره ها; قانونی هست یا نه؟

هوش مصنوعی Clearview در سال‌های اخیر برای محافظت از حق خود برای جمع‌آوری تصاویر از افراد در اینترنت درگیر اختلافات حقوقی بوده است. در اواسط فوریه 2022، شارون کلمن، قاضی منطقه ای ایالات متحده، حکمی را در این مورد صادر کرد. این تصمیم درخواست Clearview AI را برای نپذیرفتن دعوای جاری علیه وی رد کرد. Clearview AI در این پرونده متهم به جمع آوری بیش از 3 میلیارد تصویر منتشر شده به صورت آنلاین و استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل هندسه چهره و جمع آوری هویت های بیومتریک منحصر به فرد افراد برای ایجاد پایگاه داده و فروش این اطلاعات به شرکت ها، سازمان های دولتی است. و به زودی

حجم داده های جمع آوری شده توسط این شرکت که در حال حاضر بیش از 100 میلیارد تصویر دارد و همچنان در حال رشد است، میزان و اهمیت این مشکل را نشان می دهد.

شناسه های بیومتریک

تلاش های دولت برای قانونی کردن فناوری تشخیص چهره

پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره شده است. وی توجه ویژه ای به استفاده از هوش مصنوعی در حقوق کیفری و استفاده از آن و همچنین فناوری شناسایی افراد توسط پلیس و قوه قضاییه در روش های کیفری داشت.

در ایالات متحده، لایحه 3284 سنا با عنوان “استفاده اخلاقی از قانون تشخیص چهره” در فوریه 2020 ارائه شد، اما تاکنون شکست خورده است. شاید دلیل این شکست این باشد که دولت آمریکا نه تنها از این فناوری استفاده می کند، بلکه به دنبال راه حل های بهتر، سریع تر و دقیق تری بر اساس چنین فناوری است. در ژانویه 2020، مرکز ملی ضد جاسوسی ایالات متحده با صدور هشداری به مردم هشدار داد که مراقب دستگاه های نظارت تجاری باشند.

اهمیت آموزش مدیران امنیت اطلاعات برای مقابله با خطرات تشخیص چهره

از آنجایی که مدیران محصول و مدیران ارشد امنیت اطلاعات به دنبال راه‌هایی برای گنجاندن فناوری تشخیص چهره در محصولات و زیرساخت‌های سازمانی خود هستند، نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل عمیق از نحوه محافظت و مراقبت از داده‌های جمع‌آوری‌شده دارند. در این مطالعات، آنها باید خطرات داده های جمع آوری شده و لزوم حفظ حریم خصوصی افراد و جلوگیری از نقض حقوق بشر را نیز در نظر بگیرند.

برای مطالعه سایر مقالات امنیت سایبری اینجا را کلیک کنید

 

منبع: csoonline