منو سایت

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

تونی فادل در اواسط آوریل در توییتی نوشت: «آیا کسی می‌خواهد وقتی گاراژم را تمیز کردم و عکس‌هایی از کارهایی که انجام داده‌ام پیدا کردم، ببیند چه چیزی پیدا کردم؟» این یک سوال بلاغی بود. هر کسی که به دو دهه اخیر سخت‌افزار مصرف‌کننده علاقه‌مند است، از این فرصت استفاده می‌کند تا ببیند انسان در پشت آی‌پاد، آیفون و ترموستات آشیانه در این جعبه‌های انبار غول‌پیکر چه چیزی پنهان کرده است.

تمیز کردن واقعی گاراژ با انتشار این هفته “ساختمان: راهنمای غیرمتعارف برای ایجاد چیزهایی که ارزشش را دارند” از تنوع استعاری مقدم است. این کتاب مسیر فادل را برای رسیدن به برخی از نمادین‌ترین طراحی‌های سخت‌افزار الکترونیکی مصرفی نشان می‌دهد. او در درجه اول به “چرا” طراحی محصول می پردازد. این کلمه ای است که او بیش از 50 بار در مکالمه 30 دقیقه ای ما استفاده می کند.

ما پس از توییت با تیم فادل تماس گرفتیم و پرسیدیم که آیا می‌توانیم به فروش گاراژ برسیم. آنها با کمال میل موافقت کردند و ده ها تصویر را ارسال کردند که راهنمایی تقریبی برای حرفه طراح محصول از اولین روزهای حضورش در Nest است.

داستان از اوایل دهه 1990 شروع می شود، زمانی که او به جنرال مجیک پیوست که به تازگی از دانشگاه میشیگان فارغ التحصیل شده بود. آزمایش‌ها و مصیبت‌های اسپین‌آف اپل در مستندی به همین نام در سال 2018 که فادل را در میان فصل‌های سخنگو معرفی می‌کند، برجسته شد.

یکی از سخنگویان شرکت در پایان تریلر گفت: دلیل اینکه شما باید به داستان جنرال مجیک علاقه مند شوید این است که شامل یک چیز اساسی است و آن این است: شکست پایان نیست، شکست در واقع آغاز است. بالای فیلم

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

در بالا نمونه اولیه یکی از شکست های دیدنی و الهام بخش جنرال مجیک، Walkabout است.

فادل توضیح می دهد: «همه چیزی که داشتیم تخته های بزرگ و یک ال سی دی بزرگ بود. “این چیزی بود که وقتی آنجا بودم باید روی آن کار می کردم. به تکنولوژی روز نگاه کنید و ما مشکلات را برای خودمان حل کردیم. ما مشکلاتی را که مردم داشتند حل نکردیم. افراد بسیار کمی در سال 1991، 92 ایمیل داشتند. هیچ کس برنامه ها را دانلود نمی کرد – آنقدر سریع نبود که بتوان به آن فکر کرد. حتی ارتباطات سیار / بی سیم. بلیط وجود داشت. می توانید یک سفر رزرو کنید. هنوز حتی یک شبکه وجود نداشت. نه وای فای، نه تلفن همراه و نه شبکه دیتا وجود داشت.»

همانطور که می گویند زمان همه چیز است. پانزده سال قبل از عرضه آیفون، Walkabout برای مهمانی کمی زود بود. این شرکت که عمدتاً به صورت مخفیانه کار می کند، یک دهه قبل از اینکه در رادار اکثر مردم باشد، به دنبال حل مشکلات در اینترنت بوده است.

فادل توضیح می‌دهد: «فکر می‌کنم خیلی‌ها رویای آن را داشتند. ما یکی از اولین تجسم هایی بودیم که در واقع این چیزها را خیلی قبل از اینکه فناوری – یا مهمتر از آن، جامعه – برای آن آماده شود، جمع کردیم. آنها نمی دانستند که این مشکلات را خواهند داشت زیرا تا زمانی که 15 سال بعد ظاهر شدند نداشتند. وقتی در چنین خلاء طراحی می کنید، بیرون می آید. شگفت انگیز بود. همه می گویند: “این خیلی باحال است، اما چرا من به آن نیاز دارم؟”

این ما را به «چرا» می رساند. یا همان طور که فادل با هیجان بیان می کند «چرا، چرا، چرا». این سوال سه کلمه ای است که هر طراح محصول باید قبل از رسیدن به “چگونه، چگونه، چگونه” به آن پاسخ دهد – همانقدر وسوسه انگیز است که ابتدا به قسمت دوم بپردازیم. این یکی از آن مفاهیمی است که از پشت آشکار است، اما در میان همه چیز دشوار است، زمانی که شما توسط گروهی از افراد باهوش احاطه شده اید که می خواهند کارهای بزرگ انجام دهند.

فادل می‌گوید که این ایده به ظاهر بدیهی در طول یک دور از بازی کلمات، Scramble، به وضوح به وجود آمد.

او گفت: «این همان چیزی است که همه از آن استفاده کردند. تقریباً هیچ چیز دیگری وجود نداشت که مردم روز به روز از آن استفاده کنند. و سپس شروع به خاراندن سر خود می کنید و می گویید: «هزینه این کار چقدر است؟ چه کسی آن را خواهد خرید؟ این برای چیست.’ و سپس متوجه می شوید که سه یا چهار سال از عمر خود را در آن صرف کرده اید و برای چه چیزی می توان از آن استفاده کرد؟ ما این توانایی مشترک را داریم. اون به چه دردی میخوره؟ “

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

این تحقیق در نهایت منجر به تولید نسل اولیه PDAها مانند Magic Link سونی و Velo از فیلیپس خواهد شد. فادل توضیح می دهد: “چک در مورد نحوه نوشتن یک طرح تجاری و ارائه و مانند “چرا؟” بود. “چرا؟ قسم می خورم، چهار یا پنج روز طول کشید تا حتی به این فکر کنم که چرا، چرا، چرا؟ چون تمام زندگی من همین بود، داشتم فکر می کردم چه، چه، چه؟

پس از اقامت در فیلیپس، فادل بار دیگر در منحنی پذیرش قرار گرفت – البته این بار به میزان قابل توجهی کمتر. تلاش‌ها برای راه‌اندازی پخش‌کننده موسیقی Fuse تا حدودی به دلیل بودجه‌ای که در نتیجه ترکیدن حباب دات‌کام به پایان رسیده است، با مشکل مواجه شده است. با این حال، دو سال بعد، با توسعه اولین آی‌پاد، او به این رویاها در صحنه بسیار بزرگ‌تری در اپل جامه عمل پوشاند.

سه سال بعد، این شرکت شروع به کار سخت بر روی یک گوشی هوشمند کرد. بعد از اینکه موتورولا ROKR E1 یک استارتاپ بزرگ است، این شرکت تمرکز خود را به طراحی داخلی معطوف کرد و از آموزش و طراحی آی پاد وام گرفت.

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

“این یک نمونه اولیه است که یک سازنده شخص ثالث برای من فرستاد و گفت: “ما قادریم. فادل در مورد موارد فوق گفت: «به این کار بزرگی که ما انجام دادیم نگاه کنید» و «فکر می‌کنم شما باید ما را انتخاب کنید زیرا ما می‌توانیم به شما در مورد مفهوم تلفن iPod کمک کنیم». بالا و پایین دارای یک چرخش هستند، بنابراین می توانید یک صفحه کلید عددی، یک چرخ کلیک یا یک دوربین داشته باشید. واقعا عالی بود که مردم به آن فکر کردند. نیمه بد نبود! به دلایل زیادی کار نمی کند، اما فکر بدی نیست.»

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

کار اولیه روی آیفون در مکانی مشابه آغاز شد.

فادل می گوید: «ما گوشی آی پاد پلاس را ساختیم. می توانید از چرخ کلیک برای انتخاب اعداد و نام ها استفاده کنید یا می توانید با آن مانند یک تلفن چرخشی شماره گیری کنید که مرگ نهایی برای او بود. شما نمی توانید چیزی را وارد کنید زیرا ورودی متنی وجود ندارد. اما این یک آی پاد کلاسیک بود که یک گوشی در آن بود. از نمونه اولیه شخص ثالث برگردید و ما هم آنجا بودیم.”

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

فادل می‌گوید این استیو جابز بود که تیم را بر آن داشت تا موفقیت آی‌پاد را با یک پروژه تلفن مخفی ترکیب کنند. به هر حال، این شرکت چیزی نمادین و شهودی را با چرخ کلیک آی‌پاد توسعه داده بود، پس چرا کاری احمقانه مانند آدم‌خواری کردن یک دستگاه ورودی صفحه لمسی انجام می‌دهد؟

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

“[Jobs] او دیدگاه های بسیار روشنی در مورد چیزها داشت – تا زمانی که آنها واضح بودند “او می گوید.” یا کاملاً مشخص شد که آنها کار نمی کنند. او ما را مجبور کرد سخت روی تلفن iPod Plus کار کنیم. هفته ها و هفته ها کار کردیم تا بفهمیم چگونه به ما نتوانستیم آن را به دست آوریم، و وقتی تمام تیم متقاعد شدند که ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم، او گفت: “به تلاش خود ادامه دهید!” در یک نقطه، همه ما گفتیم: “نه، کار نمی کند.”

تلفن آیپاد پلاس یکی از سه مفهومی بود که در نهایت به اولین آیفون منجر شد.

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

او توضیح می‌دهد: «آی‌پاد تمام‌صفحه وجود داشت، زیرا ما در آن زمان ویدیو داشتیم». «ما یک صفحه نمایش به اضافه یک چرخ داشتیم، بنابراین بیایید چرخ را روی صفحه مجازی کنیم و یک صفحه نمایش تک لمسی داشته باشیم. سومین مورد از نظر سخت افزاری صفحه لمسی مک بود که چند لمسی بود. در بخش دیگری از شرکت روی این موضوع کار می شود. شرکتی به نام FingerWorks توسط اپل خریداری شد. مردی به نام Steve Hoteling ایده صفحه نمایش چند لمسی را مطرح کرد، اما اندازه آن به اندازه یک میز پینگ پنگ بود. وسط یک پروژکتور بود و اینها. ما مجبور شدیم همه چیز را جمع کنیم و عملکرد تلفن آیپاد پلاس و قابلیت های صفحه نمایش و رابط مجازی را با هم ترکیب کنیم.

داستان‌های جابز فادل، چشم‌اندازی آشنا از یک فرد رویایی را ترسیم می‌کنند که کمال‌گرایی او اغلب می‌تواند منجر به ساعات طولانی در کوپرتینو شود. اوایل تصمیم گرفتیم که شیشه نداشته باشیم [the iPhone]”او می گوید.” و پس از افشای آن به جهان، استیو گفت: “ما باید روی آن شیشه داشته باشیم.” شما تمام مشکلات مکانیکی و سختی را دارید که باید برای آنها طراحی کنید. این یک تجربه بسیار متفاوت است. دو ماه، مجبور شدیم از پلاستیک به شیشه تبدیل کنیم و همه چیز، از جمله آنتن‌ها را برای تعمیر دوباره مهندسی کنیم.»

تونی فادل گاراژ خود را تمیز می کند

اعتبار تصویر: با حسن نیت از تونی فادل

در سال 2008، وال استریت ژورنال گزارش داد که فادل شرکت را ترک می کند. این روزنامه می‌گوید: «افرادی که با این موضوع آشنا هستند گفتند که آقای فادل قصد داشت پس از ترک شرکت استراحت کند، اگرچه او همچنان می‌توانست نقش خود را در اپل به عنوان مشاور حفظ کند.» جای تعجب نیست که اپل از اظهار نظر در مورد “شایعات و گمانه زنی ها” خودداری کرد.

فاضل دوباره شرکت خود را راه اندازی خواهد کرد. این بار اما او خیلی بهتر عمل کرد. Nest که در سال 2010 توسط همکار اپل، مت راجرز تأسیس شد، چهار سال بعد توسط گوگل خریداری می شود و به عنوان پایه ای برای پیشنهادات خانه هوشمند این شرکت عمل می کند. این یک جهش بزرگ از دنیای پخش کننده های موسیقی و تلفن ها به ترموستات ها و هشدارهای دود بود.

فادل به ترموستات Nest گفت: “شما در حال حرکت از کم و بیش سرگرمی به سمت این چیز هستید که بسیار کاربردی است و طراحی آن صفر است.” “شما برای کنترل دما به آن نیاز دارید، اما چرا واقعا به آن نیاز دارید، کنترل پولی است که خرج می کنید. اینجاست که ما مجبور شدیم داستان را تغییر دهیم، به همین دلیل است که داستان سرایی در Nest بسیار مهم بود. یکی این بود که در جذب افراد عالی به نظر برسید. و دوم اینکه چرا باید برای این کار 5 تا 10 برابر بیشتر بپردازید؟ این فناوری در خدمت چیز بسیار مهمی است. اما هیچکس اهمیتی نداد.»

وقتی فادل کتابی را تبلیغ نمی کرد یا گاراژ خود را تمیز نمی کرد، به عنوان مدیر Future Shape خدمت می کرد و به استارتاپ ها کمک می کرد تا دیدگاه های خود را زنده کنند.

او می‌گوید: «بسیاری از شرکت‌هایی که با سخت‌افزار به من مراجعه می‌کنند، می‌پرسم چرا به آن نیاز دارند. “من سعی می کنم اگر بتوانم از شر سخت افزار خلاص شوم، زیرا اصطکاک بیش از حد است. من می بینم که افراد زیادی حواسشان پرت می شود زیرا این یک چیز عالی است. کاری که ما انجام می‌دهیم این است که مطمئن شویم سخت‌افزار کاملاً ضروری است – این که در خدمت سیاره، جوامع یا سلامت است. ما از تامین مالی چیزهایی مراقبت می کنیم که به رفع این موارد کمک می کند.”

«ساختمان: راهنمای غیرمتعارف برای انجام کارهای شایسته» اکنون از هارپر کالینز در دسترس است.