منو سایت

جریمه Deliveroo در فرانسه پس از حکم دادگاه برای نقض حقوق سوارکار

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
جریمه Deliveroo در فرانسه پس از حکم دادگاه برای نقض حقوق سوارکار

پلت فرم تحویل غذا در انگلستان Deliveroo شکایتی را در فرانسه بر سر وضعیت سواران آزاد شکست داده است. رویترز گزارش می دهد که این شرکت توسط دادگاهی در پاریس حداکثر 375 هزار یورو جریمه شده است.

این روزنامه گفت که دو مدیر اجرایی سابق نیز به دلیل سوء استفاده از قوانین کار کشور به 30000 یورو جریمه و یک سال حبس تعلیقی محکوم شدند.

بر اساس گزارش RFI که سال گذشته اعلام کرد سه مدیر سابق Deliveroo در مارس 2022 برای پاسخگویی به اتهامات “عدم اعلام تعداد زیادی شغل” به دادگاه در پاریس احضار شدند، شکایت فرانسوی به سال 2018 باز می گردد.

ادعای وضعیت خوداشتغالی/پیمانکاری برای (معمولا) هزاران کارگری که توسط پلتفرم‌های کنسرت در بازار برای ارائه خدمات تحویل اولیه به آنها تکیه می‌کنند، به آنها امکان می‌دهد تا هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش دهند و در عین حال از پرداخت‌های تامین اجتماعی مورد نیاز در هنگام تعیین کارگران به عنوان کارمند اجتناب کنند. با این حال، سال‌هاست که بسیاری از پلتفرم‌های کنسرت متهم به سوء استفاده از این سیستم شده‌اند و به دروغ اعلام می‌کنند که مجریان کنسرت در حالی که در عمل به شدت مدیریت و کنترل می‌شوند، آزاد هستند.

به گزارش رویترز، دادگاهی در پاریس دریافت که Deliveroo نظارت و کنترل تقریباً دائمی بر کار سواران را در زمانی که آنها در اعمال آن دخیل بودند، تحمیل کرده است.

گزارش او به نقل از قاضی سیلو داونیس اقدامات انجام شده توسط شرکت کنترل سوار را توصیف می کند – مانند اختصاص فواصل زمانی طولانی برای ارائه پوشش در آخر هفته و اطلاع رسانی به کسانی که از اجازه کار در آخر هفته خودداری کرده اند. و تغییر یک جانبه در معیارهای تعیین افزایش دستمزد یا حداقل زمان لازم برای واجد شرایط بودن یک شخص آنلاین – به عنوان “وضعیت انطباق تقریباً دائمی قانونی”.

در بیانیه ای در پاسخ به این تصمیم، سخنگوی Deliveroo به TechCrunch گفت که او “به شدت این تصمیم را رد می کند.”

این سخنگو افزود که در حال بررسی درخواست تجدید نظر است.

آنها با اشاره به اینکه «ما کل تصمیم را می خوانیم تا مبنای این تصمیم را بفهمیم و تجدیدنظرخواهی کنیم شش تصمیم قبلی دادگاه‌های مدنی فرانسه، که به گفته آنها با موضع شرکت مبنی بر اینکه سوارکاران خوداشتغال هستند قبل از اضافه کردن: «این احکام شامل مدت مشابه قاضی این پرونده می‌شود.

Deliveroo همچنین به سرعت سعی کرد تأثیر این تصمیم را کم اهمیت جلوه دهد.

این سخنگو گفت: «تصمیم امروز یک دوره تاریخی را پوشش می دهد و بنابراین هیچ پیامد مستقیمی بر نحوه کار دلیورو با سواران امروز در فرانسه یا هر بازار دیگری ندارد. از آن زمان، مدل Deliveroo دستخوش تغییرات زیادی شده است تا انتظارات سوارکارانی را که می خواهند مستقل باشند برآورده کند.

این شرکت در بیانیه ای ادامه داد که “همیشه به شیوه ای شفاف و شفاف و همیشه با هدف رعایت قوانین قابل اجرا کار کرده است” و افزود که “به بازار فرانسه متعهد است و به همکاری خود ادامه خواهد داد. الگوی فرصت های شغلی انعطاف پذیر و با دستمزد مناسب برای کارگران مستقل.

در سال‌های اخیر، Deliveroo با چالش‌های متعددی برای وضعیت شغلی سوارکاران در فرانسه و جاهای دیگر، از جمله در خانه، مواجه بوده است. اگرچه قبلاً در اوایل سال 2020 چالشی را در فرانسه از دست داده بود، این تصمیم در دادگاه تجدید نظر لغو شد.

در اسپانیا، جایی که Deliveroo با تعدادی از رقبا (از جمله غول محلی Glovo که اکنون متعلق به رقیب آلمانی Delivery Hero) کار می کرد، شرکت تصمیم گرفت در نوامبر گذشته بازار را به طور کامل ترک کند – به دنبال اصلاح قوانین کار محلی با هدف پلت فرم های عرضه. برای مقابله با مشکل خوداشتغالی کاذب، که به پلتفرم هایی نیاز دارد تا کارگران تامین کننده را به عنوان کارگران پیش فرض طبقه بندی کنند.

قانونگذاران اتحادیه اروپا همچنین در حال هماهنگ کردن قوانینی هستند که حداقل استانداردی را برای کارگران پلت فرم در زمینه هایی مانند حقوق، شرایط و حمایت اجتماعی تعیین می کند – که انتظار می رود در سال های آینده در سراسر اتحادیه اعمال شود و محدودیت های سختی را برای نحوه که سکوهای کنسرت می توانند در منطقه روی آن کار کنند.

جزئیات کامل اصلاحات به فرآیند قانونگذاری مشترک اتحادیه اروپا و همچنین تفسیر ملی بستگی دارد (از آنجایی که دستورالعمل به قوانین محلی منتقل می شود)، اما پیشنهاد کمیسیون (PDF) یک فرض ابطال پذیر استخدام برای کارگران در سیستم عامل های دیجیتال را تعیین می کند. بر اساس مجموعه ای از معیارهای خاص مربوط به نحوه کنترل کار توسط یک پلت فرم (مثلاً با تعیین سطح دستمزد، تعیین قوانین الزام آور رفتار، نظارت بر عملکرد و محدود کردن آزادی سازماندهی کار، و غیره) و نه هیچ توافق نامه ای که یک پلتفرم ممکن است سعی کند درخواست کند.

ارزیابی تاثیر در پیشنهاد اتحادیه اروپا نشان می دهد که این تغییر می تواند به طبقه بندی مجدد بین 1.72 میلیون تا 4.1 میلیون کارگر ارائه دهنده خدمات پلت فرم منجر شود.

به ویژه، رویکرد اتحادیه اروپا به دنبال کاهش قوانین ملی نیست که به دنبال فراتر رفتن است. در عوض، قانون‌گذاران می‌گویند که می‌خواهند یک طبقه تعیین کنند – به این معنی که قوانین محلی (مانند اسپانیا) لغو نخواهد شد. و حداقل، پلتفرم‌های کنسرت فعال در اتحادیه اروپا، فرض اشتغال را که توسط این دستورالعمل معرفی شده است، به چالش می‌کشند، بنابراین بار قانونی که در حال حاضر بر دوش کارگران کنسرت است برای به چالش کشیدن وضعیت خوداشتغالی تحمیل‌شده توسط این پلتفرم تغییر می‌دهند.

اگرچه بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست، Deliveroo همچنان در تعدادی از بازارهای این بلوک، از جمله فرانسه، هلند، بلژیک، ایرلند و ایتالیا که این دستورالعمل در آنجا اعمال می‌شود، فعالیت می‌کند.

از آنجایی که اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد تعادل در اجرای نامشخص کنسرت‌ها است، گلوو وعده‌ای از شرایط «عادلانه‌تر» برای پیک‌ها ارائه می‌کند.

اروپا در حال ارائه طرحی برای معکوس کردن شانس بهره برداری اقتصاد در کنسرت ها است