منو سایت

جنرال موتورز سهام سافت بانک در خودروی خودران کروز را خریداری کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
جنرال موتورز سهام سافت بانک در خودروی خودران کروز را خریداری کرد

جنرال موتورز در حال گسترش سهام خود در کروز، یکی از شرکت های تابعه خودروهای خودران است.

این خودروساز اواخر روز جمعه اعلام کرد که در حال به دست آوردن سهامی در Softbank Vision Fund 1 در کروز به مبلغ 2.1 میلیارد دلار است. جنرال موتورز همچنین 1.35 میلیارد دلار سرمایه گذاری اضافی در کروز انجام می دهد که جایگزین تعهد قبلی صندوق در سال 2018 است.

این اعلامیه حدود شش هفته پس از راه‌اندازی خدمات رباتیک بدون راننده توسط کروز به عموم مردم در سانفرانسیسکو صورت گرفت، نقطه عطفی که سافت بانک را بر آن داشت تا سرمایه‌گذاری قبلی خود را به مبلغ 1.35 میلیارد دلار باز کند.

اینکه چرا سافت بانک تصمیم به فروش دارد، مشخص نیست. سخنگوی جنرال موتورز گفت که افزایش موقعیت سرمایه گذاری این شرکت نه تنها ساختار سهامداران کروز را ساده می کند، بلکه به جنرال موتورز و کروز حداکثر انعطاف را برای دنبال کردن جذاب ترین مسیر تجاری سازی و باز کردن پتانسیل کامل فناوری AV می دهد.

مری بارا، مدیر عامل و رئیس جنرال موتورز گفت که این اقدام ارزش سهامداران را افزایش می دهد.

ما بسیار خوشحالیم که اعلام کنیم جنرال موتورز از قدرت ترازنامه خود برای استفاده از فرصت برای افزایش سرمایه گذاری در کروز و توسعه استراتژی یکپارچه خودروی خودران ما استفاده می کند. ما همچنان معتقدیم که سرمایه گذاری ما یک فرصت استثنایی برای ایجاد ارزش بلندمدت برای سهامداران است. “بارا در بیانیه ای گفت. افزایش موقعیت سرمایه‌گذاری ما نه تنها ساختار سهام کروز را ساده می‌کند، بلکه به جنرال موتورز و کروز حداکثر انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا مسیر پر ارزش تجاری‌سازی و باز کردن پتانسیل کامل فناوری AV را دنبال کنند.

افزایش سهام جنرال موتورز می تواند این خودروساز را به جدایی کروز یا حتی رفتن به بازار عمومی برساند. جنرال موتورز نمی گوید که آیا IPO در برنامه بازی کوتاه مدت خود قرار دارد یا خیر. با این حال، سخنگوی جنرال موتورز گفت که اگر شرکت به جلو حرکت کند، «همه فرصت‌های ارزش افزوده را برای سهامداران خود در نظر خواهد گرفت. سخنگوی جنرال موتورز افزود: جنرال موتورز احتمال عرضه اولیه عمومی سهام در کروز را رد نکرده است.

علاوه بر افزایش سرمایه‌گذاری جنرال موتورز، مدیر عامل کروز، کایل وگت، اعلام کرده است که یک برنامه فرصت نقدینگی مکرر را راه‌اندازی کرده است – هویج دیگری در تلاش برای جذب و حفظ استعدادها. به گفته Vogt، هدف این برنامه این است که به کارمندان نقدینگی و رشد بالقوه ای را ارائه دهد که در صورت عمومی شدن شرکت آنها می توانند دریافت کنند، اما در واقع بدون برداشتن این گام در IPO.

طبق این برنامه، کارمندان فعلی و سابق می توانند هر مقدار از سهام خود را به صورت فصلی بفروشند. به گفته وگت، این سرمایه توسط جنرال موتورز یا دیگران خریداری می شود. ارزش توسط یک شرکت مالی شخص ثالث تعیین می‌شود که عملکرد شرکت، پیش‌بینی‌های مالی، شرایط بازار، معاملات مربوطه و رویدادهای جمع‌آوری سرمایه و همچنین ترکیبات بازار را ارزیابی می‌کند.

وگت در یک پست وبلاگی که این برنامه را اعلام کرد، نوشت: “ما انتظار داریم با ادامه موفقیت آمیز استقرار و گسترش فناوری خود، این ارزش افزایش یابد.”