حداکثر س: سوختن هنگام درج

سلام و به Max Q خوش آمدید.

در این شماره:

 • بوئینگ پرتاب را انجام می دهد یا قطع می کند
 • بودجه جدید برای SpaceX
 • اخبار Virgin Orbit، Rocket Lab و دیگران

برای دریافت نسخه رایگان خبرنامه Max Q که در صندوق پستی شما تحویل داده می شود، حتما ثبت نام کنید.

بوئینگ استارلاینر را انجام داد یا قطع کرد

نزدیک به دو سال و نیم پس از اولین آزمایش ناموفق پرواز، بوئینگ کپسول استارلاینر خود را در روز پنجشنبه با موفقیت پرتاب کرد و جمعه شب آن را به ایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداخت. این یک دستاورد بزرگ برای برنامه حمل و نقل فضانوردان این شرکت است که تاکنون با شکست و مشکلات فنی مواجه بوده است.

این یک ماموریت پرمخاطره بود، به عبارت ساده. نزدیکترین آنالوگ Starliner کپسول Dragon SpaceX است و در واقع هر دو توسط برنامه Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap) ناسا توسعه داده شده اند. این آژانس (بخوانید: مالیات دهندگان) میلیاردها دلار به SpaceX و Boeing برای توسعه کپسول هایی که قادر به انتقال فضانوردان به و از ایستگاه فضایی بین المللی هستند اختصاص داده است.

بوئینگ در مجموع 4.82 میلیارد دلار برای سیستم حمل و نقل تجاری خدمه دریافت کرده است و تاکنون این پول منجر به انجام هیچ ماموریت موفقیت آمیزی نشده است. این برخلاف اسپیس ایکس است که قبلاً انتقال فضانوردان را با کپسول Crew Dragon به و از ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرده است. فناوری اسپیس ایکس به قدری موفق بود که ناسا قرارداد خود را با اسپیس ایکس تمدید کرد و شامل سه ماموریت سرنشین دار 900 میلیون دلاری دیگر شد.

اما به نظر می رسد با این ماموریت موفق، بوئینگ در مسیر تبدیل شدن به یکی دیگر از ارائه دهندگان حمل و نقل فضانوردان قرار دارد. استارلاینر که روز پنجشنبه به پرواز درآمد، بدون سرنشین بود، زیرا تنها یک پرواز آزمایشی بود و قبل از بازگشت به زمین، پنج تا 10 روز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل خواهد کرد.

دانلود Starliner را در زیر تماشا کنید.

منابع گفتند اسپیس ایکس در حال جمع آوری 127 میلیارد دلار سرمایه است

یک خبر مهم که این هفته توجه من را به خود جلب کرد: طبق گزارش CNBC، اسپیس ایکس در حال افزایش دور جدیدی از سرمایه به مبلغ 1.725 میلیارد دلار با قیمت سهام 70 دلار است. این به معنای افزایش 25 درصدی نسبت به حراج قبلی سهم به 56 دلار برای هر سهم است. به گفته منابع، دایره ارزش این شرکت را 127 میلیارد دلار خواهد کرد که آن را به با ارزش ترین شرکت استارت آپی در کشور تبدیل می کند.

در گزارشی جداگانه، نیویورک پست همچنین به منابع ناشناس فروش احتمالی سهام، از جمله خود ایلان ماسک، که در این فروش سهیم است، اشاره می کند. پست پیشنهاد می کند که میلیاردر ممکن است سهام خود را بفروشد تا به خرید 44 میلیارد دلاری خود در توییتر کمک کند.

آخرین باری که اسپیس ایکس پول جمع آوری کرد در ماه دسامبر بود، زمانی که این شرکت فضایی بیش از 337 میلیون دلار به ارزش حدود 100 میلیارد دلار جمع آوری کرد.

اعتبار تصویر: گتی ایماژ

اخبار بیشتر از TC و فراتر از آن

 • سیستم های فضایی ABL هری اوهنلی، مدیر عامل شرکت، گفت که تقریباً چهار ماه پس از سقوط آزمایشی که باعث از دست رفتن مرحله دوم اولیه شد، آزمایش تحویل را در مرحله دوم موشک خود انجام داده است.
 • منشا آبی پنجمین ماموریت را با خدمه موشک نیو شپرد در روز چهارشنبه پاکسازی کرد، زیرا یکی از سیستم های پشتیبان “تقویت نمی کند. [the company’s] انتظارات برای عملکرد، “سخنگوی گفت. تاریخ جدیدی برای پرتاب NS-21 هنوز اعلام نشده است.
 • الون ماسک متهم به آزار و اذیت جنسی توسط مهماندار سابق اسپیس ایکس شد. مهماندار هواپیما و شرکت در سال 2018 به توافقی 250000 دلاری دست یافتند، اما جزئیات ادعای او هنوز مشخص نشده است.
 • پيش غذا مشتریان خود را برای اولین پرواز فضاپیمای Orbiter خود اعلام کرد. اینها عبارتند از Skyline Celestial، Innova Space، NPC Spacemind، Bronco Space / Cal Pomona، Stanford Student Space Initiative و یک مشتری نامشخص. Orbiter یک ماموریت اشتراک گذاری سفر SpaceX را در ماه اکتبر راه اندازی خواهد کرد.
 • فاز چهارم کارخانه جدیدی را برای افزایش تولید سیستم درایو رادیویی پلاسما Maxwell خود باز می کند. به گفته Payload، تاسیسات جدید قادر به تولید 100 دستگاه ماکسول در سال خواهد بود.
 • ناسا گفت که 72 احتمال برای پرتاب Artemis I تا پایان سال 2022 وجود دارد. Artemis پروژه بزرگ آژانس برای بازگرداندن مردم به ماه است. آرتمیس اول اولین پرتاب بدون سرنشین را علامت گذاری خواهد کرد، اما سیستم پرتاب فضایی (SLS) موشک بزرگ ماه ناسا باید ابتدا آماده باشد.
 • فضای نسبیت آزمایشات کلیدی خود را برای فاز دوم موشک Terran 1 با چاپ سه بعدی و همچنین برای تمام 9 موتور Aeon 1 برای فاز اول در تاسیسات می سی سی پی ناسا تکمیل کرده است. دوباره تست را اینجا مرور کنید.
 • آزمایشگاه موشک درآمد سه ماهه اول 40.7 میلیون دلار گزارش شده است که سهم شیر از بخش سیستم های فضایی این شرکت است نه پرتاب. در حالی که درآمد پرتاب تنها 6.6 میلیون دلار بود (این فقط یک پرتاب است)، آزمایشگاه راکت درآمد بالاتری نسبت به پرتاب در سه ماهه بعدی پیش بینی می کند.
 • آزمایشگاه موشک همچنین در این هفته گفت که ادغام محموله فضاپیمای کپستون، که قبل از ماموریت آرتمیس بدون سرنشین ناسا در اواخر امسال به مدار ماه خواهد رفت (شست بالا)، آغاز شده است.
 • سرافیمیک شرکت سرمایه گذاری مستقر در بریتانیا، گروه بعدی شتاب دهنده کمپ فضایی 11 هفته ای خود را اعلام کرده است. استارت آپ ها شامل Ntention هستند. لوناسا کاسموس; فضای ODIN؛ IR هوشمند؛ AIRMO; صنایع سیسلونار; و سیاره عمیق
 • Skyroot Aerospaceیک شرکت استارت آپی هندی که اولین موشک کاملا خصوصی این کشور را توسعه می دهد، آزمایش تمام وقت مرحله سوم این موشک را با موفقیت به پایان رساند.
 • اسپیس ایکس روز چهارشنبه 53 ماهواره دیگر استارلینک را پرتاب کرد. این بیست و یکمین پرواز مداری کل اسپیس ایکس تا کنون در سال جاری است. افسوس
 • صحبت از آن، اسپیس ایکس اکنون 85٪ به صورت عمودی یکپارچه شده است، منابع به اریک برگر گفتند. او گفت که حداقل بخشی از این به دلیل مشکلات زنجیره تامین است، نه استراتژی داخلی.

عکس هفته

فضانورد سامانتا کریستوفورتی این تصویر را که توسط خود از ایستگاه فضایی بین المللی ساخته شده است، در توییتر منتشر کرد. این نقطه کوچک نزدیک به مرکز قاب، Starliner است! او چندین زیبا منتشر کرد عکس های حماسی ادامههم اعتبار تصویر: سامانتا کریستوفورتی (در یک پنجره جدید باز می شود)

مکس کیو بهت پیشنهاد میکنم آریا علمالهدی. اگر دوست دارید Max Q را بخوانید، آن را برای یک دوست ارسال کنید.