منو سایت

رمزنگاران استنفورد اسپرسو را می سازند، یک بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
رمزنگاران استنفورد اسپرسو را می سازند، یک بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی

اگر قرار است فناوری بلاک چین به پذیرش انبوه واقعی برسد، باید ارزان‌تر و کارآمدتر شود. توان عملیاتی کم تراکنش‌ها در برخی از محبوب‌ترین بلاک چین‌ها، به ویژه اتریوم، هزینه‌های بالای گاز را حفظ می‌کند و مانع از مقیاس‌پذیری می‌شود. پروژه‌های جدید متعددی برای بهبود کارایی در فضای بلاک چین پدید آمده‌اند که هر کدام مجموعه‌ای از معاوضه‌های خاص خود را دارند، از جمله فضای فرعی بلاک چین برای اثبات ظرفیت، که هفته گذشته سری A 32.9 میلیون دلاری خود را اعلام کرد.

اکنون تیمی از محققان گروه تحقیقاتی رمزنگاری کاربردی دانشگاه استنفورد وارد نبرد شده اند. این تیم با اسپرسو حالت مخفی کاری دارند، یک بلاک چین سطح اول جدید که آنها در حال ساخت هستند تا پهنای باند بالاتر و هزینه های گاز کمتری داشته باشند، در حالی که حریم خصوصی مصرف کننده و تمرکززدایی را در اولویت قرار می دهند. بن فیش، مدیرعامل شرکت TechCrunch در مصاحبه ای گفت: اسپرسو با استفاده از شواهد ضد صفر، ابزاری رمزنگاری که به طرفین اجازه می دهد ادعای خود را بدون افشای شواهد پشت آن اثبات کند، هم محرمانه بودن و هم مقیاس پذیری را بهینه می کند.

Espresso Systems، شرکتی که پشت پروژه بلاک چین قرار دارد، توسط آن اداره می شود فیش، مدیر عملیات چارلز لو، و دانشمند ارشد بندیکت بونز، همکاران دانشگاه استنفورد، هر کدام بر روی پروژه‌های برجسته وب 3، از جمله بلاک چین Monero با تمرکز بر ناشناس، کار کردند. برام کوهن، بنیانگذار بیت تورنت چیا آنها با مدیر عامل شرکت جیل گانتر، سرمایه گذار سابق ارزهای دیجیتال در Slow Ventures، چهارمین بنیانگذار Espresso Systems، برای بازاریابی بلاک چین و محصولات مرتبط خود همکاری کردند.

بن فیش، مدیر عامل شرکت اسپرسو سیستمز و چارلز لو، مدیر عامل شرکت

بن فیش، مدیر عامل شرکت اسپرسو سیستمز و چارلز لو، مدیر عامل شرکت اعتبار تصویر: سیستم های اسپرسو

برای دستیابی به پهنای باند بالاتر، اسپرسو از ZK-Rollups استفاده می‌کند، یک راه‌حل مبتنی بر شواهد ضد صفر که اجازه می‌دهد تراکنش‌ها خارج از زنجیره پردازش شوند. ZK-Rollups در حال ادغام هستند چندین تراکنش در یک اثبات که به راحتی قابل تأیید است، بنابراین پهنای باند و بار محاسباتی پروتکل اجماع را کاهش می دهد. به گفته فیش، این روش قبلاً از طریق ارائه دهندگان راه حل مقیاس بندی مانند StarkWare و zkSync در بلاک چین اتریوم محبوبیت پیدا کرده است.

با این حال، در مرکز استراتژی اسپرسو، تمرکز بر محرمانگی و تمرکززدایی است. فیش گفت که تیم ابتدا یک سال پیش برای ایجاد یک راه‌حل بلاک چین انعطاف‌پذیر با تمرکز بر حریم خصوصی شروع کرد و از آن زمان اولویت‌های خود را به اولویت دادن به محرمانگی و مقیاس‌پذیری تغییر داده و متوجه شد که «فوری‌ترین نقطه دردناک» برای مصرف‌کنندگان در واقع آخرین مورد است. .

وی افزود که رقابت گسترده برای مقیاس فناوری بلاک چین در سراسر صنعت از سال 2018، زمانی که سولانا و سایر شرکت های سطح بالا شروع به طراحی راه حل هایی با تمرکز بر سودآوری و بهره وری کردند، ادامه یافته است. به گفته فیش، امروزه پروژه های جدید با چالش پیچیده تری روبرو هستند.

فیش گفت: «چیزی که اخیراً آشکار شده است این است که اکنون فقط یک مسابقه به مقیاس نیست، بلکه یک مسابقه به مقیاس است و تا حد ممکن کمترین مبادله را از نظر تمرکززدایی انجام می دهد.

فیش گفت، در حالی که امروزه چندین اکوسیستم مختلف بلاک چین از شواهد ضد صفر برای بهبود کارایی استفاده می کنند، این کارایی به قیمت تمرکززدایی تمام می شود.

“اگر از شواهد اثبات صفر برای اثبات اعتبار تعداد زیادی از تراکنش‌ها استفاده می‌کنید که هرگز به پروتکل اجماع ارسال نمی‌شوند، در حالی که پروتکل اجماع می‌تواند اعتبار آنها را تأیید کند، آنها نمی‌توانند داده‌های مورد نیاز کاربران را برای ساختن آینده ارائه کنند. معاملات، “فیش گفت. سپس کاربران برای دسترسی به این داده های حیاتی به سرور ZK-Rollup تکیه می کنند – به این معنی که داده ها روی آن سرور متمرکز هستند.

فیش گفت: «ما در حال کار بر روی راهی برای ادغام دقیق این مبلغ با اجماع هستیم تا بتوانیم همچنان به توان عملیاتی بالاتر و در نتیجه هزینه‌های کمتری دست یابیم، اما بدون به خطر انداختن تمرکززدایی.

مانند تمرکززدایی، حریم خصوصی یکی دیگر از ملاحظات اصلی بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال است. بلاک چین های عمومی، مانند اتریوم، تمام تراکنش ها را به صورت ناشناس در یک ثبت الکترونیکی که برای هر کسی که می تواند ببیند باز است، ثبت می کند. اگرچه هویت کاربران در خود بلاک چین رمزگذاری شده است، اما اگر یک نمونه کار خاص به یک فرد مرتبط باشد، تراکنش های آنها آشکار می شود. طبق گفته Espresso Systems، “زمان واقعی برای هر کسی که مایل به تماشای آن است، از جمله رقبای تجاری و شرکت کنندگان هدفمند تهدید کننده.”

راه حل اصلی این شرکت برای حفظ حریم خصوصی، یک برنامه قرارداد هوشمند به نام Configurable Asset Privacy برای اتریوم (CAPE) است که به سازندگان دارایی های بلاک چین اجازه می دهد تا شخصی سازی کنند که چه کسی می تواند اطلاعات مربوط به مالکیت و جابجایی آن دارایی ها را ببیند.

فیش گفت CAPE مخصوصاً برای مؤسسات مالی یا مشاغل خدمات پولی که دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین را ایجاد می‌کنند مناسب است، زیرا به آنها اجازه می‌دهد بین نیاز مشتری به محرمانه بودن و نیاز مؤسسات به مدیریت ریسک و انطباق تعادل برقرار کنند. او مثال استفاده از یک صادرکننده سکه پایدار را به اشتراک گذاشت که می تواند یک نسخه خصوصی از سکه خود ایجاد کند که به کاربران امکان می دهد معاملات خصوصی انجام دهند در حالی که صادرکننده هنوز می تواند داده های تراکنش را مشاهده کند.

تصویری از برنامه CAPE سیستم اسپرسو

رابط کاربری سیستم اسپرسو CAPE اعتبار تصویر: سیستم های اسپرسو

فیش می‌گوید: «CAPE به سازندگان دارایی اجازه می‌دهد تا یک خط‌مشی مشاهده انعطاف‌پذیر یا حتی یک خط‌مشی قیمت‌گذاری را در نظر بگیرند که به آن‌ها دید و کنترل بیشتری بر دارایی‌هایی که کاملاً محرمانه و خصوصی برای بقیه مشاهده عمومی بلاک‌چین هستند، می‌دهد.»

CAPE برای اجرا بر روی هر بلاک چین ماشین مجازی اتریوم (EVM) طراحی شده است و در عرض چند هفته در شبکه آزمایشی اتریوم راه اندازی می شود، بنابراین سازندگان آن می توانند بازخورد کاربران را دریافت کنند، اگرچه برنامه در نهایت به طور مستقیم در بلاک چین اسپرسو کار خواهد کرد. به گفته فیش، to Fish Espresso همچنین از محبوبیت اتریوم به عنوان پرکاربردترین بلاک چین استفاده می‌کند و پلی مستقیماً به اتریوم می‌سازد که امکان انتقال دارایی‌ها از اتریوم به اسپرسو را فراهم می‌کند.

علاوه بر اولین نمایش عمومی، Espresso Systems امروز نیز اعلام کرد که 32 میلیون دلار در دور سری B به رهبری Greylock Partners و Electric Capital با بازی Sequoia Capital، Blockchain Capital و Slow Ventures جمع آوری کرده است. ست روزنبرگ از Greylock که از Chia نیز پشتیبانی می کند، سرمایه گذاری این شرکت در Espresso Systems را رهبری می کند.

جیل گانتر، CSO سیستم اسپرسو و بندیکت بوئنز، دانشمند ارشد

جیل گانتر، CSO سیستم اسپرسو و بندیکت بوئنز، دانشمند ارشد اعتبار تصویر: سیستم های اسپرسو

Espresso Systems دور اولیه خود را در نوامبر 2020 به رهبری Polychain افزایش داد و مجموع بودجه خود را با احتساب دور آخر به 65.5 میلیون دلار رساند. به گفته این شرکت، سایر سرمایه گذاران عبارتند از Alameda Research، Coinbase Ventures، Gemini Frontier Fund، Paxos و Terraform Labs، و همچنین سرمایه گذاران فرشته Balaji Srinivasan و Meltem Demirors.

گونتر به TechCrunch گفت: این تیم امروز 26 نفر را استخدام می کند که 18 نفر از آنها مهندس هستند. او اضافه کرد که بسیاری از این مهندسان رمزنگاری خاص به دلیل پیوندهای بنیانگذاران آن با استنفورد و جهان گسترده تر به تیم اسپرسو پیوستند (در واقع، فیش اخیراً به عنوان استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ییل استخدام شد).

گونتر گفت که مطمئن است اسپرسو می‌تواند با راه‌حل‌های سطح اول دیگری که روی مجموعه‌ای از مسائل کار می‌کنند رقابت کند.

یکی از مزیت‌های ما این است که از همان ابتدا این مزیت را داریم که برای آن طراحی کرده و می‌سازیم، در حالی که بسیاری از سیستم‌های دیگری که در حال حاضر روی مقیاس‌بندی کار می‌کنند، این سیستم‌های بزرگ را دارند، چیزی شبیه سازگاری با عقب، جایی که باید طراحی کنند. گونتر گفت: پیرامون سیستم‌های موجود. از لحاظ تاریخی، سایر پروژه‌های بلاک چین مانند Solana بسیار موفق بوده‌اند، زیرا توانسته‌اند شروع به کار کنند.»