منو سایت

روسیه می گوید اینستاگرام را مسدود می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
روسیه می گوید اینستاگرام را مسدود می کند

دولت روسیه قبلاً گفته است که دسترسی به اینستاگرام را محدود خواهد کرد. این آخرین محدودیت دولتی است که از زمان تهاجم این کشور به اوکراین برای پلتفرم‌های فناوری خارجی انبوه هدف گرفته شده است.

او پیشتر گفته بود که روسیه متا را به تغییر سیاست سخنان تنفرآمیز متهم می کند رویترز، برای سانسور اینستاگرام.

ولی این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که پوتین همچنان کنترل خود را بر اطلاعات دیجیتالی بیشتر می‌کند تا مانع از دور زدن تبلیغات دولتی و دسترسی شهروندان روسیه به اطلاعات بدون سانسور در مورد جنگ شود – مانند تصویب قانون جدیدی که گزارش‌دهی مستقل به ارتش روسیه را جرم انگاری می‌کند (که همراه با تهدید به 15 سال زندان برای انتشار اطلاعات “کاذب”).

دولت روسیه در بیانیه‌ای با اعلام این مسدود کردن در اینستاگرام، اعلام کرد که رگولاتور اینترنتی ملی آن، Roskomnadzor، دسترسی به سایت اشتراک‌گذاری عکس متعلق به متا را «محدود می‌کند» و گفت که این پلت فرم برای توزیع «مواد اطلاعاتی، حاوی فراخوان‌هایی برای تعامل» استفاده می‌شود. در خشونت» (ترجمه شده با ترجمه ماشینی) علیه شهروندان روسی، از جمله سربازان:

«بر اساس درخواست دادستانی کل فدراسیون روسیه، دسترسی به شبکه اجتماعی اینستاگرام (متعلق به Meta Platforms, Inc.) در فدراسیون روسیه محدود خواهد شد.

«شبکه اجتماعی اینستاگرام مطالب اطلاعاتی حاوی فراخوان برای اعمال خشونت آمیز علیه شهروندان فدراسیون روسیه از جمله ارتش را توزیع می کند.

در زمان نگارش این مقاله، یک منبع در روسیه گفت که اپلیکیشن اینستاگرام هنوز در دسترس آنها است، اما آنها خاطرنشان کردند که “معمولا چند روز طول می کشد تا همه اپراتورهای تلفن همراه و ISP ها آن را مسدود کنند.”

فیس‌بوک و توییتر قبلاً با محدودیت‌هایی در روسیه مواجه بوده‌اند، اما اینستاگرام که در این کشور بسیار محبوب است، تاکنون به عنوان هدفی برای محدودیت‌ها تعیین نشده است.

تخمین زده می شود که اینستاگرام حدود 60 میلیون کاربر در روسیه دارد.

فیسبوک در 25 فوریه پس از اینکه این پلتفرم دسترسی به تعدادی از رسانه های دولتی را محدود کرد، با یک محدودیت “جزئی” در روسیه مواجه شد.

تقریباً در همان زمان، کاربران توییتر نیز مشکلاتی را در دسترسی به سایت خود گزارش کردند – و این شرکت بعداً گزارش‌هایی مبنی بر «مشکلات» کاربران روسی در دسترسی به این سرویس را تأیید کرد و گفت که در حال تلاش برای بازگرداندن دسترسی کامل است.

از آن زمان، توییتر سرویس ویژه Tor onion را راه اندازی کرده است – راه حلی برای هر کسی که می خواهد سانسور دولتی را دور بزند تا به شبکه خود دسترسی پیدا کند، ارائه می دهد. (فیس بوک از سال 2014 سرویس Tor را دارد)

توییتر سرویس Tor را راه اندازی کرده است که به کاربران روسیه اجازه می دهد بلوک های اینترنت را دور بزنند

اقدام روسیه علیه اینستاگرام به دنبال تغییر سیاست خاصی از سوی متا صورت می گیرد – که به دلایل حقوق بشری (از جمله سازمان ملل متحد) با انتقادهای گسترده تری مواجه است.

رویترز اوایل امروز گزارش داد که تاییدیه متا را دریافت کرده است به طور موقت به مصرف کنندگان در برخی کشورها این امکان را می دهد که با توجه به جنگ در اوکراین خواستار خشونت علیه برخی از روس ها شوند – توقف قوانین استاندارد سخنان نفرت در این زمینه.

سخنگوی متا به رویترز گفت: «در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، ما به طور موقت اشکال بیان سیاسی را که معمولاً قوانین ما را نقض می‌کنند، مانند سخنرانی خشونت‌آمیز مانند «مرگ مهاجمان روسی» مجاز کرده‌ایم. ما هنوز اجازه نخواهیم داد درخواست های معتبر برای خشونت علیه غیرنظامیان روسی شود.

ایمیل‌های داخلی به ناظرانی که توسط خبرگزاری بررسی می‌شوند همچنین بیان می‌کنند که تهدید به مرگ علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یا الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس مجاز خواهد بود – مگر اینکه تهدیدها متوجه دیگران باشد و/یا حاوی «شاخص‌های قابلیت اطمینان» اضافی باشد (مانند مکان و روش) نیز گزارش شده است.

بیانیه Roskomnadzor که محدودیت‌های اینستاگرام را اعلام می‌کند به تایید سخنگوی متا در مورد تغییر سیاست سخنان نفرت‌انگیز اشاره می‌کند – که دولت روسیه با نام او را شناسایی می‌کند. اندی استون – این ادعا که تغییر سیاست به r اجازه می دهدساکنان تعدادی از کشورها به “انتشار اطلاعات حاوی درخواست برای خشونت علیه شهروندان روسیه، از جمله ارتش.”

مشخص نیست که آیا اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ – پلتفرم دیگری که متعلق به متا است – با چنین محدودیت هایی مواجه خواهد شد یا خیر.

واتس اپ از اظهار نظر خودداری کرد. اما برخی گزارش ها نشان می دهد که مقامات روسی با آن برخورد متفاوتی می کنند، زیرا یک شبکه اجتماعی عمومی نیست.

دولت روسیه مطمئناً در یک زمینه پا را فراتر گذاشته است: به موازات آن، امروز اعلام کرد که کمیته تحقیقات دولتی پرونده جنایی علیه کارکنان متا و متا در روسیه باز کرده است – ظاهراً از قوانین گسترده ضد تروریسم برای توصیف این شرکت به عنوان یک “افراطی” استفاده می کند. سازمان».

کمیسیون تحقیق روسیه امروز در رابطه با تغییر در سیاستی که اجازه می‌دهد فراخوان‌ها را مجاز کند، نوشت: «این اقدامات حاوی نشانه‌هایی از جنایات بر اساس مواد 280 و 205.1 قانون جزایی فدراسیون روسیه است – (دعاهای عمومی برای فعالیت‌های افراطی، حمایت از فعالیت‌های تروریستی). خشونت . . .

وی افزود: در چارچوب این پرونده جنایی، اقدامات تحقیقاتی لازم برای ارزیابی حقوقی اقدامات اندی استون و سایر کارکنان شرکت آمریکایی در حال انجام است.

روسیه مدت‌هاست که قوانین سختگیرانه «ضد تروریسم» دارد که می‌تواند منتقدان رژیم پوتین را برای تشویق خودسانسوری هدف قرار دهد.

به روز رسانی سال 2016 مجازات های موجود را افزایش داد و حداکثر مجازات برای “افراط گرایی” – اتهامی که گاردین در آن زمان گفت به طور فزاینده ای علیه کاربران رسانه های اجتماعی که از دخالت روسیه در اوکراین انتقاد می کردند، ایراد می شد – که چهار تا هشت سال زندان افزایش یافت. مثال.

اکنون به نظر می رسد که روسیه قصد دارد علیه استون مستقر در ایالات متحده – و احتمالاً سایر کارمندان ناشناس متا – افراط گرایی را متهم کند.

ظاهراً کارکنان متا مستقر در روسیه با بیشترین خطر دستگیری و بازداشت روبرو هستند – تکرار خطرات بسیار واقعی در زمین که می تواند با تصمیمات سیاست متمرکز اجرا شده از بالا به پایین توسط پلتفرم های بزرگ جهانی مرتبط باشد.

از متا و اینستاگرام خواسته شد تا در مورد تحولات اخیر اظهار نظر کنند.

روسیه می گوید دسترسی به فیس بوک در این کشور را محدود می کند

توییتر می گوید در تلاش است تا این سرویس را به طور کامل در روسیه بازیابی کند