منو سایت

روسیه می گوید فیسبوک را مسدود می کند و جریان اطلاعات را بیشتر محدود می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
روسیه می گوید فیسبوک را مسدود می کند و جریان اطلاعات را بیشتر محدود می کند

یک هفته پس از اعمال محدودیت های جزئی در فیس بوک، دولت روسیه روز جمعه اعلام کرد که مسدود کردن شبکه اجتماعی این کشور را آغاز خواهد کرد.

آژانس رگولاتوری اینترنت روسیه، Roskomnadzor، با تکرار شکایات قبلی مبنی بر اعمال محدودیت‌هایی بر رسانه‌های دولتی، به «26 مورد تبعیض علیه رسانه‌ها و منابع اطلاعاتی روسیه» در تصمیم قطع دسترسی به بزرگترین پلتفرم اجتماعی جهان اشاره کرد.

خبرگزاری روسی گزارش داد: در روزهای اخیر، این شبکه اجتماعی دسترسی به حساب‌های کاربری را محدود کرده است: کانال تلویزیونی Zvezda، خبرگزاری RIA Novosti، Sputnik، Russia Today، Lenta.ru و Gazeta.ru.

“محدودیت های فوق توسط قانون فدرال № 272-FZ ممنوع است” در مورد اقداماتی برای تأثیرگذاری بر افراد درگیر در نقض حقوق اساسی بشر و آزادی ها، حقوق و آزادی های شهروندان فدراسیون روسیه، از جمله برای جلوگیری از نقض قوانین اصول اولیه جریان آزاد اطلاعات و دسترسی بدون مانع کاربران روسی به رسانه های روسی در بسترهای اینترنتی خارجی.

اقدامات دولت روسیه در حالی صورت می گیرد که اعتراضات علیه تهاجم خونین این کشور به کشور همسایه اوکراین در داخل کشور شتاب گرفته است. روز جمعه، پارلمان روسیه قانون جدیدی را تصویب کرد که عواقب شدیدی برای هرکسی که به طور عمدی اطلاعات “کاذب” در مورد فعالیت های این کشور در اوکراین منتشر می کند، از جمله احکام طولانی تا 15 سال زندان به همراه دارد.

اوایل این هفته، متا اعلام کرد که پوشش رسانه های دولتی روسیه در فیس بوک و اینستاگرام را محدود می کند و انتشار پیام های صادر شده توسط دولت روسیه را برای این حساب ها دشوار می کند.

مشخص نیست که آیا اقدامات جدید روسیه علیه فیس بوک دسترسی به سایر برنامه های کاربردی متا مانند واتس اپ و اینستاگرام را نیز محدود خواهد کرد یا خیر، اما با توجه به اینکه این سرویس ها می توانند برای سازماندهی اعتراضات و به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده شوند، نتیجه قابل قبول به نظر می رسد.

متا به سوالات TechCrunch در مورد تصمیم دولت روسیه برای مسدود کردن خدمات این شرکت پاسخی نداد و هنوز ارزیابی عمومی انجام نداده است، اما این شرکت تلاش‌های موجود خود را برای مهار اطلاعات نادرست توییت کرد.

روسیه می گوید دسترسی به فیس بوک را در این کشور محدود می کند

فیس بوک و اینستاگرام پوشش رسانه های دولتی روسیه را کاهش داده اند