منو سایت

سود فورد روی سهام ریوین سنگینی می کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
سود فورد روی سهام ریوین سنگینی می کرد

فورد روز چهارشنبه اعلام کرد در سه ماهه اول به دلیل حذف گسترده ارزش سهام خود در Rivian، چندین میلیارد دلار ضرر کرده است.

سهام در معاملات پس از ساعت کاری همچنان در حال افزایش بود زیرا سرمایه گذاران بیشتر بر روی اصول بنیادی فورد – از جمله فراتر از برآوردهای تحلیلگران از درآمد و سود تعدیل شده – تمرکز کردند تا مالکیت Rivian.

فورد در سه ماهه اول سال 2022 34.5 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد. این رقم از انتظارات تحلیلگران برای درآمد 31.2 میلیارد دلار فراتر رفت، اگرچه نسبت به سال گذشته 36.2 میلیارد دلار کاهش داشت.

این واقعیت که فورد موفق شد از انتظارات درآمدی فراتر رفت، اما همچنان پول زیادی از دست داد، ممکن است شما را شگفت زده کند. سرمایه گذاران شوکه نشدند، زیرا فورد درآمد هر پنی را تعدیل کرد از نمرات. با این حال، شرکت خودروسازی در سه ماهه اول 3.1 میلیارد دلار در GAAP از دست داد، که عمدتاً به دلیل حذف سهام خود در Rivian، یک شرکت خودروهای برقی است. زندگی آشفته در بازارهای عمومی.

فورد به سرمایه گذاران گفت که ضرر خالص سه ماهه آن “عمدتاً به دلیل زیان به ارزش بازار 5.4 میلیارد دلار از سرمایه گذاری این شرکت در ریوین است.” اگر مقیاس ضربه سودآوری Rivian غافلگیرکننده است، به یاد داشته باشید که سهام EV به 179.47 دلار در هر سهم رسید، به گفته یاهو فاینانس، قبل از اینکه امروز در پایان معاملات عادی به 31.22 دلار سقوط کرد.

به بیان ساده، ارزش سهام فورد در ریوین بیش از نیمی از 10.6 میلیارد دلار در پایان سال 2021 به تنها 5.1 میلیارد دلار در سه ماهه منتهی به 31 مارس کاهش یافت. پس از آن تاریخ، سهام ریوین یک درصد دو رقمی دیگر را از دست داد که نشان می‌دهد فورد ممکن است در سه ماهه دوم سهام دیگری را متحمل شود.

پس از زیان خالص ناشی از خالص شرکت، فورد 2.3 میلیارد دلار EBIT تعدیل شده (سود قبل از بهره و مالیات) بر اساس حساب سود و زیان خود به دست آورد.

EV و زنجیره تامین

فورد اعلام کرد 970000 دستگاه خودرو در سه ماهه اول تحویل داده است که 9 درصد کمتر از سال قبل است زیرا ادامه کمبود جهانی نیمه هادی مانع تولید و تحویل این خودروساز در ژانویه و فوریه شده است. فورد به نرخ های تولید «به طور قابل توجهی بهبود یافته» در ماه مارس اشاره کرد و نشان داد که ارقام سه ماهه دوم می تواند بهبود یابد.

این شرکت با چیزی که جیم فارلی، مدیر عامل فورد آن را بانک تدارکاتی «بسیار قوی» خواند، وارد سه ماهه دوم شد.

این خودروساز اعلام کرد که در مسیر افزایش حجم خودروهای برقی پرتقاضا به 600 هزار دستگاه تا پایان سال آینده است و انتظار دارد تولید طبق برنامه ریزی شده برای وانت های E-Transit در ایالات متحده و اروپا و همچنین ساخت F-150 Lightning در ایالات متحده ادامه یابد.

طبق گزارش فروش ایالات متحده در ماه مارس، فورد از یک سال تاکنون با حدود 38 درصد افزایش از رکورد قبلی خود در فروش خودروهای برقی فراتر رفت.

جاه طلبی های فورد برای خودروهای الکتریکی تا حد زیادی با موفقیت پیکاپ لایتنینگ F-150 مرتبط است که این هفته تولید شد. این خودروساز اعلام کرد که 200000 رزرو برای F-150 داشته است که باعث شد این شرکت به تولید سالانه برنامه ریزی شده خود را دو برابر کرد تا 150000 خودرو در سال 2023

تقاضا برای این وسایل نقلیه جدید می تواند به فورد کمک کند تا به هدف سال خود با سود بسیار بالاتر در آمریکای شمالی و سوددهی جمعی در سراسر جهان دست یابد. یعنی اگر ضربه او از ریوین، همراه با محدودیت‌های شدید فزاینده در زنجیره تامین، مانع از رسیدن شرکت به تعداد تولید خود نشود.

رهنمودها

با نگاهی به آینده، فورد دستورالعمل های سال 2022 خود را برای EBIT تنظیم شده مثبت از 11.5 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار، همراه با “جریان نقدی آزاد تعدیل شده” از 5.5 میلیارد دلار به 6.5 میلیارد دلار تأیید کرد. فورد این سه ماهه را با 29 میلیارد دلار نقدینگی و معادل نقدی به پایان رساند و 45 میلیارد دلار کل نقدینگی با احتساب سهام خود در ریوین را گزارش کرد.

در حالی که حجم واحد فورد در سه ماهه اول نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، این شرکت انتظار دارد “حجم خودروهای عمده فروشی”. [to increase] 10 تا 15 درصد از سال 2021. تا پایان سال. این رقم واحد شامل یک فرض اعلام شده است که تا نیمه آخر سال 2022 تراشه های بیشتری در بازار وجود خواهد داشت.

فورد در برآوردهای خود هزینه های کالایی بالاتر را به میزان 4 میلیارد دلار، همراه با آنچه که شرکت به عنوان “اثرات تورمی بر تعدادی دیگر از هزینه ها” توصیف کرد، پیش بینی کرده است.