منو سایت

فروشندگان زیاد، خریداران کمتر در بازارهای سهام

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
فروشندگان زیاد، خریداران کمتر در بازارهای سهام

در حال حاضر سردرگمی زیادی در بازار خصوصی وجود دارد. از یک طرف، شرکت های ریسک پذیر هنوز هم به صورت روزانه وجوه جدید را اعلام می کنند. آنها ناهار سوشی را میزبانی می کنند. از سوی دیگر، اخراج ها زیاد است و غول های صنعت نگران به نظر می رسند. جیمی دیمون از جی پی مورگان شاهد یک طوفان اقتصادی در پیش است. ایلان ماسک، به نوبه خود، این هفته به مدیران تسلا گفت که “احساس فوق العاده بد” در مورد اقتصاد دارد. او صبح امروز در یک ایمیل کوتاه گفت که او همچنین 10 درصد از حقوق کارکنان تسلا را کاهش می دهد.

کارشناسان بازار ثانویه به‌عنوان مدیرعامل می‌گویند، به سختی می‌توانید افرادی را که می‌خواهند سهام خود را به استارت‌آپ‌ها بفروشند، یا کسانی که می‌خواهند آن‌ها را بخرند، سرزنش کنید که مطمئن نیستند کجا برای قیمت ملاقات کنند، و این دقیقاً همان چیزی است که در حال حاضر اتفاق می‌افتد. کلی رودریکز از Forge Global. در واقع، رودریکز از Forge، یک پلتفرم معاملاتی سهام خصوصی که در اوایل امسال از طریق SPAC عمومی شد، می‌گوید: «عرضه سهام خصوصی اکنون بیش از آنچه در تاریخ بوده است – توسط بسیاری از افراد است.» .

رودریکز آن را عدم تعادل قیمت می نامد. علاقه زیادی از طرف فروشنده وجود دارد، اما دامنه بین انتظارات فروشنده و خریدار برای انجام معامله بزرگ بسیار گسترده است.

فروشندگان زیاد، خریداران کمتر در بازارهای سهام

اعتبار تصویر: فورج جهانی

او تنها کسی نیست که این مدل را می بیند. جاستین فیشنر ولفسون می گوید که قابل توجه ترین چیز در مورد بازار ثانویه در حال حاضر این است که چقدر راکد است. Fishner-Wolfson یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل 137 Ventures است، یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو که وام هایی را به بنیانگذاران، مدیران اجرایی، کارمندان اولیه و سایر سهامداران عمده شرکت های خصوصی با رشد سریع فناوری در ازای گزینه تبدیل بدهی ارائه می دهد. به حقوق صاحبان سهام اشاره می کند که ارزش گذاری ها در بازارهای خصوصی “به کندی تغییر می کند” زیرا “مردم منتظرند ببینند واقعاً چه قیمتی دارند”.

او پیشنهاد می کند که به سختی می توانید آنها را سرزنش کنید. سیگنال های اطراف مبهم به نظر می رسند. “اگر به بازارهای عمومی نگاه کنید، حتی شرکت های بسیار بزرگی دارید که روزانه بین 5 تا 10 درصد در حال حرکت هستند، بدون هیچ خبر خاصی. برای مثال، این یک تماس سودآور نیست که قیمت را تعیین می‌کند. او می‌گوید: «با توجه به اینکه» مردم واقعاً نمی‌دانند ارزش یک روز چیست، «او می‌گوید.» در بازارهای خصوصی، معمولاً در حالی که مردم منتظرند تا ببینید آیا قیمت گذاری چیزی است یا نه [they] تقریباً می تواند امروز باشد، خواه از اینجا بدتر شود، [or] از اینجا بهتر است یا نه.”

برخی از فروشندگان با قیمت هایی که ممکن است به دلیل ضرورت دوست نداشته باشند به جلو حرکت می کنند. فیشنر-ولفسون می گوید: «تنها تراکنش هایی که می بینید، تراکنش هایی هستند که مردم به شدت به آن نیاز دارند. این برای شرکت ها صادق است. او می‌گوید که این امر در مورد افراد نیز صدق می‌کند. شرکت‌هایی که ترازنامه قوی دارند در این شرایط پول جمع‌آوری نمی‌کنند. سعی خواهد کرد به تعویق بیفتد [a new round] تا زمانی که بتوانند.» او همین را در مورد بنیانگذاران و رهبران می بیند. «اگر شرکت شما واقعاً خوب کار می‌کند، چرا می‌خواهید قیمتی بگیرید که قیمت عالی نیست، یا حداقل قیمتی معقول، اگر می‌توانید چند ربع صبر کنید، ببینید اوضاع چگونه پیش می‌رود و بعداً معامله بهتری دریافت کنید؟ “

رودریکز می گوید خبرهای خوبی برای فروشندگان وجود دارد. اول، رودریکز می‌گوید که نشانه‌هایی را می‌بیند که فروشندگان در مورد انتظاراتشان «واقع‌بین‌تر» می‌شوند، که باید به توده‌های بیشتری از خریداران منجر شود – که بیشترین تخفیف ممکن را می‌خواهند.

او همچنین می‌گوید که در حالی که به نظر می‌رسد قیمت‌ها تقریباً به طور یکسان کاهش می‌یابند، شرکت‌هایی که با ریسک‌ها حمایت شده‌اند و اخیراً به صورت عمومی منتشر شده‌اند، هنوز هم حق بیمه‌ها را تا جایی که در آخرین دورهای تأمین مالی خصوصی ارزش‌گذاری شده‌اند، معامله می‌کنند. به طور خاص، طبق گفته فورج، آنها تقریباً 24 درصد حق بیمه نسبت به برآوردهای قبل از عرضه اولیه سهام خود معامله می کنند.

این بسیار کمتر از سه ماهه چهارم است، زمانی که شرکت‌های فورج 58 درصد حق بیمه را در آخرین دور خصوصی خود معامله کردند، اما این بالشتک مانع از شکست خریداران و فروشندگان در بازار می‌شود.

رودریکز به عنوان مثال به استارت‌آپ Affirm with buy now and pay later اشاره می‌کند، شرکتی که Forge قبلاً آن را ردیابی و بر روی پلتفرم خود معامله می‌کرد و در اوایل سال گذشته از طریق یک فرآیند IPO سنتی وارد بازار شد. در حال حاضر، سهام Affirm 56٪ از قیمت IPO خود کاهش یافته است، اما بیش از 70٪ از ارزشی که سرمایه گذاران بازار خصوصی Affirm در آخرین دور قبل از عرضه اولیه سهام به خود اختصاص دادند، افزایش یافته است، که به این معنی است که سرمایه گذاران بازار خصوصی هنوز هم بسیار در بازار سهام هستند. سیاه

این که واقعاً چقدر معنی دارد، البته یک علامت سؤال است. رودریکز در پاسخ به این سوال که آیا خودش سهام Affirm را به قیمت فعلی می‌خرد، به طور طولانی گفت که Affirm “یک تجارت بسیار مورد توجه با حاشیه سود ناخالص قابل توجه و نرخ رشد است.”

می توانید بگویید خوب، 28 برابر ارزش ندارد. [revenue]. و شاید [the shares] تا 28 بار برنگردید [revenue]او ادامه می دهد، شاید آنها در 20 تسویه کنند. اما مردم همچنان برای شرکتی که رشد ارگانیک 50 تا 100 درصد در سال و حاشیه سود ناخالص 70 تا 90 درصد ایجاد می کند، حق بیمه پرداخت می کنند – بازار خوب یا بازار بد. [range].

دوباره پرسید: بله او رودریکز می‌گوید آن را اکنون بخر یا صبر می‌کند، تفاوت چندانی با مشتریان خودش ندارد. «آیا در حال حاضر خریدار Affirm هستم؟ منم مثل بقیه هستم منتظر می مانم و تماشا می کنم. اما من فکر می کنم این یک شرکت بزرگ است و من روی آن سرمایه گذاری خواهم کرد. می‌خواهم ببینم بازار کجا می‌لرزد.”

 

فروشندگان زیاد، خریداران کمتر در بازارهای سهام

اعتبار تصویر: فورج جهانی