منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • قانونگذاران اروپایی تحقیقاتی را در مورد استفاده از نرم افزارهای جاسوسی پگاسوس توسط کشورهای اتحادیه اروپا آغاز کرده اند

قانونگذاران اروپایی تحقیقاتی را در مورد استفاده از نرم افزارهای جاسوسی پگاسوس توسط کشورهای اتحادیه اروپا آغاز کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
قانونگذاران اروپایی تحقیقاتی را در مورد استفاده از نرم افزارهای جاسوسی پگاسوس توسط کشورهای اتحادیه اروپا آغاز کرده اند

پارلمان اروپا روز پنجشنبه به تشکیل یک «کمیسیون تحقیق» جدید برای تحقیق در مورد ادعاهایی مبنی بر دستیابی و استفاده کشورهای اروپایی از نرم افزار جاسوسی موبایل قدرتمند پگاسوس رأی داد.

قانونگذاران عمدتاً به تشکیل کمیسیونی برای بررسی استفاده از پگاسوس و سایر نرم افزارهای جاسوسی برای نرم افزارهای نظارتی در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا رأی داده اند. کمیته تحقیق به قانونگذاران اجازه می دهد تا نقض احتمالی قوانین اروپا را بررسی کنند.

پارلمان اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که این کمیسیون “قوانین ملی موجود در مورد نظارت را بررسی خواهد کرد و اینکه آیا نرم افزار جاسوسی پگاسوس برای اهداف سیاسی، به عنوان مثال، علیه روزنامه نگاران، سیاستمداران و وکلا استفاده شده است یا خیر”.

Pegasus یک نرم افزار جاسوسی موبایل قدرتمند است که توسط شرکت اسرائیلی NSO Group توسعه یافته است که می تواند تقریباً به داده های دستگاه هدف دسترسی کامل داشته باشد. NSO یکی از پرکارترین و شناخته‌شده‌ترین فروشندگان جاسوس‌افزار در صحنه نظارت گسترده‌تر است که به دولت‌ها و سازمان‌های مجری قانون اجازه می‌دهد با سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی در نرم‌افزار دستگاه خود، به داده‌های دستگاه دسترسی داشته باشند. اما محققان به طور مداوم دریافته‌اند که اعضای جامعه مدنی – روزنامه‌نگاران، فعالان و مدافعان حقوق بشر – با استفاده از نرم‌افزار جاسوسی Pegasus توسط دولت‌ها هدف قرار گرفته‌اند، علی‌رغم این ادعا که تنها جنایتکاران و تروریست‌های جدی هدف قرار گرفته‌اند.

این کمیسیون کمتر از یک ماه پس از آن تشکیل شد که ناظر حفاظت از داده‌های اروپا خواستار ممنوعیت استفاده از پگاسوس و سایر نرم‌افزارهای جاسوسی تلفن همراه شد، به دلیل ترس از «سطح بی‌سابقه نفوذ»، با استناد به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نرم‌افزار جاسوسی در دو عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته است. ایالت ها، مجارستان و لهستان.

در ژانویه، محققان آزمایشگاه Citizen شواهدی یافتند که نشان می‌دهد منتقدان حزب حاکم لهستان، از جمله کریستوف بریزا، نماینده مخالف، هدف جاسوس‌افزار قرار گرفته‌اند. متعاقباً پیامک های دزدیده شده از تلفن بریزا لو رفت، پردازش و از تلویزیون دولتی پخش شد و پس از آن وی با اختلاف زیادی در انتخابات شکست خورد. از آن زمان، بریزا دولت لهستان را به دخالت در انتخابات متهم کرد.

محققان همچنین عفونت پگاسوس را در فرانسه، آلمان و اسپانیا گزارش کرده اند.

طبق قوانین اروپا، کمیته Pegasus پارلمان اروپا برای یک سال کار می کند، اما می تواند تا شش ماه تمدید شود.

این ابزار به شما می گوید که آیا نرم افزار جاسوسی Pegasus NSO گوشی شما را هدف قرار می دهد یا خیر