منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • ماسک می گوید این ربات که برای سال 2023 طراحی شده است، هزینه بیشتری نسبت به تجارت خودروی تسلا خواهد داشت.

ماسک می گوید این ربات که برای سال 2023 طراحی شده است، هزینه بیشتری نسبت به تجارت خودروی تسلا خواهد داشت.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
ماسک می گوید این ربات که برای سال 2023 طراحی شده است، هزینه بیشتری نسبت به تجارت خودروی تسلا خواهد داشت.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا می گوید ربات این شرکت که Optimus نام دارد، بیشتر از تجارت خودرو، بیشتر از FSD هزینه خواهد داشت.

FSD یا “خودرانی کامل” سیستم پیشرفته کمک راننده تسلا است که برای انجام برخی وظایف رانندگی مستقل به دوربین ها و فناوری بینایی کامپیوتری متکی است. اشتراک FSD برای دارندگان تسلا حدود 12000 دلار یا تا 199 دلار در ماه هزینه دارد.

مدیر عامل شرکت در طول درآمد سه ماهه اول سال 2022 گفت که تسلا به کار بر روی ربات خود ادامه می دهد. Optimus اولین بار در آگوست 2021 در اولین روز هوش مصنوعی تسلا معرفی شد. این ربات 8/5 اینچی به کار عصبی تسلا و ابرکامپیوتر پیشرفته Dojo متکی است و ماسک کارهایی را تصور می‌کند که در غیر این صورت ممکن است به عنوان کار انسانی توصیف شوند – مانند خرید مواد غذایی و سایر کارهای روزانه.

تا اینجا، تنها چیزی که از مفهوم ربات دیدیم، مردی بود که لباس اسپندکس سفید پوشیده بود.

اوایل این ماه، در افتتاحیه کارخانه گیگا تسلا در آستین، ماسک گفت که موج جدیدی از محصولات مانند Optimus در سال 2023 معرفی خواهد شد.

ماسک در اعلامیه درآمد روز چهارشنبه گفت: «از اینکه مردم متوجه مقیاس برنامه روباتیک Optimus نشدند، شگفت زده شدم. اهمیت Optimus در سال های آینده آشکار خواهد شد. کسانی که زیرک هستند یا تماشا می‌کنند، با دقت گوش می‌دهند، متوجه خواهند شد که Optimus در نهایت بیشتر از تجارت خودرو، بیشتر از FSD هزینه خواهد داشت.

ما این را مزخرف نمی دانیم، اما این ایده که تسلا بتواند به زودی چنین رباتی را راه اندازی کند، کاملا غیر واقعی به نظر می رسد. سال‌هاست که شرکت‌های دیگر تلاش می‌کنند ربات‌های انسان‌نما بسازند تا کار انسان را به دست بگیرند، و ما نشنیده‌ایم که چرا این کار می‌تواند برای تسلا کارساز باشد، به‌ویژه با توجه به زمان کوتاهی که ماسک در نظر دارد. به هر حال، ساخت اطلس ۲۵ سال آموزش اختصاصی Boston Dynamics طول کشید و خودروسازان دیگری مانند هوندا، تویوتا و جنرال موتورز نیز در سال‌های اخیر از ربات‌های مفهومی رونمایی کرده‌اند که به تازگی فرود آمده‌اند.

چرا؟ خب، اولین سوال این است که آیا ربات انسان نما واقعاً مؤثرترین راه برای خودکار کردن کارها است؟ سپس بحث قیمت و مقیاس مطرح می شود. چرا که مخاطب هدف رباتی که نیروی انسانی را حذف می کند چیست؟ پاسخ واضح کسانی هستند که در حال حاضر در سنگ زنی کار می کنند، افرادی که پول کافی برای صادرات چیزهایی مانند خشکشویی یا خرید مواد غذایی ندارند. فقط یک Roomba می تواند 900 دلار به شما برگرداند. آیا تسلا می تواند ربات خود را به اندازه ای سریع افزایش دهد که کمتر از 10000 دلار پول نقد باشد؟ احتمالا نه.

تصحیح: در نسخه قبلی این مقاله، عنوان شده بود که FSD 12000 دلاری تسلا، قیمت اشتراک سالانه است.