منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • مدیرعامل اپلیکیشن فین‌تک Eco ادعا می‌کند که Pebble، با پشتیبانی Y Combinator، از مدل کسب‌وکار و مواد خود کپی کرده است.

مدیرعامل اپلیکیشن فین‌تک Eco ادعا می‌کند که Pebble، با پشتیبانی Y Combinator، از مدل کسب‌وکار و مواد خود کپی کرده است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
مدیرعامل اپلیکیشن فین‌تک Eco ادعا می‌کند که Pebble، با پشتیبانی Y Combinator، از مدل کسب‌وکار و مواد خود کپی کرده است.

اندی برومبرگ، مدیر عامل اکو، با حمایت a16z، ادعا می‌کند که Pebble، یکی دیگر از استارت‌آپ‌های فین‌تک که امروز صبح از مخفی‌کاری بیرون آمد، مواد و مدل کسب‌وکار اکو را سرقت ادبی کرد. برومبرگ موضوعی را در توییتر منتشر کرد امروز بعد از ظهر گفت که پبل با “کپی و چسباندن، ناپختگی، دروغگویی و جاسوسی” سروکار دارد. در این تاپیک، برومبرگ پیشینه اتهامات خود را شرح داد و همچنین با تک کرانچ در مورد این اتهامات صحبت کرد.

برومبرگ ادعا می کند که بنیانگذاران Pebble، مدیر عامل Aaron Bai و CTO Sahil Fadnis، به عنوان سرمایه گذار در Y Combinator ظاهر شدند تا به لیست انتظار Eco دسترسی پیدا کنند. او همچنین ادعا می‌کند که فادنیس به بهانه جستجوی کار سؤالات مفصلی در مورد باطن اکو پرسیده است و بسیاری از جنبه‌های محصول و زبان بازاریابی Pebble اساساً توسط اکو کپی شده است.

موضوع توییتر برومبرگ بای و فادنیس را تشویق کرد تا مستقیماً با برومبرگ تماس بگیرند. هنگامی که TechCrunch امروز بعدازظهر با Pebble تماس گرفت تا درباره این موضوع اظهار نظر کند، بای گفت که در حال تلاش برای تماس با Bromberg است و از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد. در صورت ارائه اطلاعات بیشتر، این نشریه را بر این اساس به روز خواهیم کرد.

TechCrunch اوایل امروز این خبر را پوشش داد که Pebble، که بخشی از گروه Y Combinator Winter 2022 است، 6.2 میلیون دلار سرمایه اولیه از YC همراه با LightShed Ventures، Eniac Ventures، Global Founders Capital، Montage Ventures، Soma Capital و سرمایه گذاران فرشته جمع آوری کرده است. .

Pebble که سال گذشته تأسیس شد، در وب سایت خود، خود را “اولین برنامه ای که برای پس انداز، خرج و ارسال پول به شما پول می دهد – همه در یک موجودی” می نامد. آرون مدیرعامل Pebble گفت: این شرکت با دو محصول اصلی راه اندازی شد – یک پیشنهاد نرخ بهره 5% APY برای سپرده های نقدی مشتری و یک پیشنهاد بازپرداخت نقدی زمانی که مشتریان با شرکای تجاری خود از جمله Uber، Amazon و Chipotle خرج می کنند. بای در آن زمان توضیح داد که اولین محصول مبتنی بر مدل گرفتن وجوه مشتریان، تبدیل آنها به سکه های پایدار و وام دادن به موسسات است.

Bromberg بعداً به TechCrunch گفت که هر دو محصول اصلی مبتنی بر دو مورد از پیشنهادات اصلی Eco هستند. Eco خود را در وب سایت خود به عنوان “تراز ساده ای که به شما امکان می دهد خرج کنید، ارسال کنید، پس انداز کنید و درآمد کسب کنید” توصیف می کند. Eco، که در سال 2018 تأسیس شد و بیش از 26 میلیون دلار از سرمایه گذاران، از جمله Activant Capital، L Catterton، Lightspeed Venture Partners و a16z جمع آوری کرده است، تا به امروز تا 5٪ بازده سپرده های مشتریان و 5٪ وجه نقد را از طریق برنامه خود از شروع، TechCrunch در مارس گذشته اعلام کرد. برومبرگ گفت که در حالی که محصول سودآور او به دلیل شرایط فعلی بازار به طور موقت وام سکه های پایدار را متوقف کرده است، ارائه آن از لحاظ تاریخی بر این اساس بوده است.

“در این مرحله، آنقدر تکان دهنده شد که احساس می کنیم باید آن را برجسته کنیم و به این نکته اشاره کنیم که همه در پایان روز، همه از شرکت های دیگر الهام می گیرند. همه ما بر دوش غول‌ها هستیم و همه اینها درست است، اما در یک نقطه کپی کردن به این بی‌رحمانه بی‌وجدان است. و اگر آنها می خواهند صحبت کنند، من بسیار خوشحالم که با آنها صحبت می کنم. اما من واقعاً نمی خواهم در حال حاضر قبل از بیان برخی اظهارات عمومی با آنها صحبت کنم، “برومبرگ در یک مصاحبه تلفنی به TechCrunch گفت.

حساب توییتر برومبرگ شامل اسکرین شات های ادعایی از سوابق مشتریان داخلی است که به گفته او نشان از تلاش های متعدد برای دسترسی به Eco از طرف بنیانگذاران Pebble دارد. برومبرگ به TechCrunch گفت که اکو توانست این درخواست‌ها را به بای و فادنیس مرتبط کند، زیرا آنها «انتقال مجدد با اطلاعات همپوشانی» بودند، مانند شماره تلفن و ایمیل یکسانی که بارها با نام‌های مختلف از جمله نام خود برومبرگ و همچنین «اندی» استفاده شده است. Bro Burger و Poopy Bromberg.

برومبرگ همچنین ادعا می‌کند که در حالی که Eco Phadnis را به عنوان یک مشتری بتا شامل می‌شود، Phadnis جزئیات مربوط به هزینه‌ها و فناوری‌های Eco را جویا می‌شود و می‌گوید که او یک دیوانه علوم رایانه است که به عملیات‌های باطنی علاقه‌مند است. برومبرگ آنچه را که او گفت اسکرین شات هایی از متن مکالمات با فادنیس، که در آن زمان دانشجوی دانشگاه کالیفرنیا برکلی بود، ضمیمه کرد و از او پرسید که آیا اکو دوره کارآموزی ارائه می دهد و گفت که در حال بررسی درخواست برای کار در اکو است. برومبرگ گفت این گفتگوها در سپتامبر 2021، دو ماه پس از راه اندازی پبل توسط فدنیس انجام شد.

برومبرگ گفت که با استفاده از شماره تلفنی که اکو در ابتدا برای فادنیس داشت، فادنیس حسابی به نام “سام جانسون” ایجاد کرد و آنچه را که سیستم های اکو یافتند به عنوان اسناد هویتی جعلی ارسال کرد.

برومبرگ اجزای مختلف کسب و کار اکو را که پبل ادعا می کند کپی کرده است، توییت کرد:

«سرمایه گذاران فریب مقلدانی را می خورند که به تنهایی نمی توانند چیزی خلق کنند. برومبرگ افزود: فکر نمی‌کنم سرمایه‌گذاران می‌دانستند که این ایده‌ها و کلمات اصلی نیستند.

برومبرگ به TechCrunch گفت که اکو در حال حاضر برنامه ای برای شکایت از Pebble ندارد.