منو سایت

معرفی ابزارهای مورد استفاده هکرهای اخلاقی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
معرفی ابزارهای مورد استفاده هکرهای اخلاقی

عملیات هک اخلاقی از تکنیک‌های مختلفی برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها در مکانیسم‌های دفاعی سازمان‌ها و مقابله با حملات سایبری استفاده می‌کند. با توجه به اشکال و ویژگی های مختلف حملات سایبری، هکرهای اخلاقی باید از تکنیک های مشابه حملات سایبری استفاده کنند. خوشبختانه ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شبیه سازی و خودکارسازی فرآیند هک کمک می کند.

در زیر به برخی از مهمترین ابزارها نگاه می کنیم:

1. Nmap

برای هک یک سازمان، مهاجمان ابتدا باید نقاط ضعف را شناسایی کرده و به آن نفوذ کنند. Nmap یک ابزار رایگان است که زیرساخت یک سازمان را برای یافتن پورت های باز اسکن می کند. اگر پورت بازی کشف شود، هکرهای اخلاقی می توانند با اجرای کدهای خاص، آسیب پذیری ها را شناسایی کرده و تعیین کنند که آیا امکان نفوذ به شبکه یک سازمان با استفاده از آن آسیب پذیری ها وجود دارد یا خیر.

توجه داشته باشید که Nmap تنها یک نقطه شروع است. هکرهای اخلاقی باید مهارت و دانش لازم برای استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط اسکن Nmap را داشته باشند.

2. گابستر

مانند Nmap، Gobuster برای وب سایت ها است. سایت ها معمولا لینک های مخفی دارند. به عنوان مثال، از طریق این لینک های مخفی، کاربران را به سایر صفحات ورود یا بخش های مدیریتی سایت هدایت می کنند. Gobuster مناطق پنهانی را جستجو می کند که توسط گوگل ایندکس نشده اند یا از طریق تعامل عادی وب سایت قابل کشف نیستند. این بخش‌ها می‌توانند به‌عنوان مسیرهای ناوبری سایت جایگزین عمل کنند و کاربران را به صفحات مدیریتی هدایت کنند که می‌توانند از طریق حملات هرزنامه یا اعتبار سرقت شده در نقض داده‌ها به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

3. Burp Suite Professional

Burp Suite Pro یکی از ابزارهای ضروری برای هکرهای اخلاقی است و در ارزیابی امنیت سایت ها بسیار موثر است. Burp Suite Pro نوعی ابزار پروکسی است که درخواست ها و پاسخ های بین مرورگر و سایت را تفسیر می کند و دید واضحی از عملکرد سایت ارائه می دهد. هکرهای اخلاقی می توانند از این اطلاعات برای دستکاری درخواست ها برای شناسایی آسیب پذیری های سایت یا دسترسی به مناطق محدود شده سایت استفاده کنند.

نسخه رایگان این ابزار نیز موجود است، اما بسیاری از ویژگی های مفید مانند اسکن خودکار سایت ها برای آسیب پذیری های شناخته شده را شامل نمی شود. هزینه این ابزار 449 دلار برای هر کاربر در سال است.

4. متاسپلویت

تفاوت اصلی بین ارزیابی آسیب پذیری و تست نفوذ این است که تست نفوذ شامل یک مرحله بهره برداری است. در این مرحله از آسیب پذیری های کشف شده برای شناسایی سایر نقاط ضعف احتمالی در سایت استفاده می شود.

Metasploit Framework یک ابزار تست نفوذ با بیش از 2000 اکسپلویت است که می تواند بر روی سیستم ها آزمایش شود. این ابزار علاوه بر بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها، به هکرها اجازه می‌دهد تا اهداف خود را ردیابی کنند و برای جلوگیری از شناسایی، محموله‌های خاصی را طراحی کنند. چارچوب Metasploit رایگان است، اما یک نسخه حرفه ای برای استفاده تجاری در دسترس است.

5. پایتون

اگرچه پایتون یک ابزار هک نیست، اما هکرهای اخلاقی باید با آن آشنا باشند و بتوانند کدهای موجود را تغییر دهند یا کد خود را بنویسند. پایتون ابزار اصلی برای نوشتن کدهای اختصاصی است و دانستن نحوه استفاده از آن باید در اولویت اول هکرهای اخلاقی باشد.

 

منبع: techtarget