منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • موشک ماه بسیار گران قیمت ناسا روز پنجشنبه اولین نمایش عمومی خود را خواهد داشت

موشک ماه بسیار گران قیمت ناسا روز پنجشنبه اولین نمایش عمومی خود را خواهد داشت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
موشک ماه بسیار گران قیمت ناسا روز پنجشنبه اولین نمایش عمومی خود را خواهد داشت

دوازده سال پس از اولین اعلام، سیستم پرتاب فضایی عظیم ناسا سرانجام اولین نمایش عمومی خود را خواهد داشت. موشک فوق سنگین و فضاپیمای اوریون از روز پنجشنبه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب خواهند شد، توسعه سیستم پرتابی که مدت ها در انتظار آن بودیم که با تاخیر و افزایش هزینه ها وسواس دارد.

پس از پرتاب روز پنجشنبه، که انتظار می رود 11 ساعت طول بکشد، ناسا تعدادی آزمایش برای تعیین آمادگی پرتاب انجام خواهد داد، مانند اعتبار سنجی سیستم نرم افزاری و سرویس تقویت کننده. ناسا سپس «تمرین لباس مرطوب» را راه‌اندازی می‌کند، مجموعه‌ای از آزمایش‌های اضافی قبل از پرتاب که طی آن سیستم سوخت‌گیری می‌شود. چارلی بلک ول تامپسون، کارگردان راه‌اندازی آرتمیس، در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها در روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که اگر عرضه طبق انتظار پیش برود، این لباس‌های مرطوب ممکن است در 3 آوریل برگزار شود.

خیلی وقته. کنگره به ناسا دستور داده است که یک SLS برای جایگزینی شاتل فضایی، اسب کار اصلی فضاپیما، توسعه دهد. در سال 2010، SLS به عنوان وسیله ای برای بازگرداندن افراد به ماه به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس ناسا و احتمالاً حتی بیشتر در منظومه شمسی در نظر گرفته شد. .

اما از آن زمان، این پروژه بارها با شکست و مشکلات فنی مواجه شده است. یک سال پیش، دفتر بازرس کل ناسا گزارش وحشتناکی در مورد هزینه ها و قراردادهای برنامه SLS منتشر کرد و دریافت که “افزایش هزینه ها و تاخیرها” بودجه کلی پروژه را بسیار فراتر از محدوده اصلی آن تغییر داده است. می توان گفت که بزرگترین ذینفعان این فاجعه اولاً هوافضا هستند – به ویژه بوئینگ که توسعه SLS، Northrop Grumman و Aerojet را رهبری می کند، که قراردادهای آنها 71٪ از کل بودجه هزینه شده در سال 2019 برای همه قراردادهای SLS را تشکیل می دهد. به گفته بازرس کل.

بر اساس گزارش داخلی، موشک SLS ماه ناسا 2 سال عقب مانده و میلیاردها دلار از بودجه فراتر رفته است.

همه اینها منجر به یک پروژه بسیار گران شد. در اوایل ماه مارس، یک حسابرس ناسا اعلام کرد که هزینه های عملیاتی برای چهار ماموریت اول آرتمیس برای هر کدام 4.1 میلیارد دلار خواهد بود. هزینه ساخت SLS تقریباً نصف آن یا 2.2 میلیارد دلار است. به نظر می رسد تام ویتمایر، معاون توسعه سیستم های تحقیقاتی ناسا، به طور ضمنی در مورد قیمت اظهار نظر کرده و به خبرنگاران گفته است که این پروژه یک “سرمایه گذاری ملی” است.

«از دیدگاه من، این یک سرمایه گذاری ملی قوی است [and] مشارکت بین المللی در اقتصاد ما، “او گفت.

هزینه بالای SLS تا حدودی به این دلیل است که هیچ مرحله ای از SLS قابل استفاده مجدد نیست، بنابراین هر ماموریت به موشک خود نیاز دارد. برخلاف SLS، ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس ماه گذشته تخمین زد که موشک قابل استفاده مجدد بسیار سنگین شرکتش، Starship، کمتر از 10 میلیون دلار برای پرتاب طی چند سال آینده هزینه خواهد داشت. اسپیس ایکس پس از برنده شدن یک قرارداد 2.9 میلیارد دلاری در سال گذشته، در حال توسعه نسخه ای از موشک برای ناسا به عنوان بخشی از برنامه Artemis است.