منو سایت

ناسا به دنبال شرکت دومی برای توسعه فضاپیمای ماه انسانی با اسپیس ایکس است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
ناسا به دنبال شرکت دومی برای توسعه فضاپیمای ماه انسانی با اسپیس ایکس است

ناسا تقریباً یک سال پس از اعلام این آژانس مبنی بر اینکه اسپیس ایکس رقبای خود از جمله Blue Origin و Boeing را شکست داده است، به شرکت دیگری فرصت می دهد تا یک فرودگر به ماه بفرستد.

بر اساس طرح جدید، آژانس یک مسابقه سیستم فرود دوم را برای همه شرکت های آمریکایی به غیر از اسپیس ایکس با هدف آماده سازی فرود دوم برای پرواز تا سال 2026 یا 2027 افتتاح می کند. برنده این قرارداد دوم به نام توسعه قمری است. ناسا گفت که معاهده، همراه با اسپیس ایکس، “راه را برای خدمات حمل و نقل ماه آینده برای فضانوردان در ماه هموار خواهد کرد.”

این فقط یک خبر خوب برای رقبا نیست. آژانس همچنین گفت که قرارداد موجود خود را با اسپیس ایکس برای یک پرتابگر بدون سرنشین دیگر و یک ماموریت نمایشی با خدمه بعد از سال 2025 تمدید می کند.

اعلامیه ناسا در روز چهارشنبه نشان‌دهنده گسترش بزرگ برنامه آرتمیس است، مجموعه‌ای از ماموریت‌های بلندپروازانه برنامه‌ریزی شده توسط آژانس برای بازگرداندن مردم به ماه برای اولین بار از زمان آپولو.

این هم چیزی شبیه یک چهره است. این آژانس پس از اعطای یک قرارداد 2.89 میلیارد دلاری برای سیستم فرود SpaceX در آوریل گذشته مورد انتقاد صنایع خصوصی و کنگره قرار گرفت و Blue Origin از ناسا در دادگاه فدرال شکایت کرد. (این پس از آن بود که شرکت و پیمانکار دفاعی Dynetics اعتراض خود را – که بعداً رد شد – به یک حسابدار دولتی تسلیم کردند.) اما این بار، مدیر ناسا، بیل نلسون، گفت که هدف آژانس ترویج رقابت است.

او گفت: “ما مانند کنگره معتقدیم که رقابت منجر به نتایج بهتر و قابل اعتمادتر می شود و به نفع همه است.” “این برای ناسا خوب است، [it] به نفع مردم آمریکا مزایای رقابت آشکار است.»

لیزا واتسون مورگان، مدیر برنامه HLS روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که آژانس پیش نویس درخواستی را برای پیشنهادات در اواخر این ماه منتشر خواهد کرد. به دنبال آن فراخوان نهایی برای پیشنهادات در اواخر بهار خواهد بود که برای همه شرکت های آمریکایی به جز اسپیس ایکس آزاد خواهد بود.

در حال حاضر، ناسا در مورد اینکه چقدر این همه هزینه خواهد داشت سکوت کرده است، و این یک قرارداد با قیمت ثابت خواهد بود – که مهم است زیرا آژانس گفته است که دلیل انتخاب تنها یک نامزد برای سیستم فرود در سال گذشته تا حدی به دلیل محدودیت های بودجه است. . نلسون افزود: جزئیات بیشتر در مورد ارزش قرارداد هفته آینده پس از اعلام بودجه سال مالی 2023 رئیس جمهور بایدن منتشر خواهد شد.