نقد و بررسی: Playdate یک دستگاه بازی دستی با طراوت و منحصر به فرد است، اما انتظارات خود را عجیب نگه دارید

نقد و بررسی: Playdate یک دستگاه بازی دستی با طراوت و منحصر به فرد است، اما انتظارات خود را عجیب نگه دارید

وقتی Panic اعلام کرد که قصد دارد یک ماشین بازی دستی تک رنگ با چیزی شبیه به یک مدل اشتراکی بسازد که در آن شما نمی توانید بازی هایی را که می گیرید انتخاب کنید، همه فکر کردند کمی دیوانه کننده است. DOA، درست است؟ خب، پیش‌سفارش‌ها تمام شده است، پس شاید نه. و خوشبختانه، Playdate یک دستگاه سرگرم کننده، عجیب و امیدوارکننده است که دقیقا همان چیزی است که در نظر گرفته شده است، و برای کسانی که توسط زیبایی و بازی های بد بو آن جذب می شوند، ارزش خرید دارد.

ایده اصلی Playdate یک ماشین بازی با اندازه جیبی واقعی بود که نه تنها با صفحه سیاه و سفید و گنجاندن میل لنگ برای ترفندهای بازی مشخص می شد، بلکه با انتشار برنامه ریزی شده بازی هایی که به طور خودکار ظاهر می شوند مشخص می شد. و به طور منظم … تاریخ برای بازی.

سطوح غیرمنتظره علاقه گیمرها (20000 مورد از دسته اول حتی با قیمت بسیار بالای 180 دلار فروخته شد) و توسعه دهندگان علاقه مند به چیزهای جدید و عجیب، آنها را وادار کرد که اولین “فصل” بازی را به 24 افزایش دهند و تا حدودی معامله را شیرین کنند. . پس از چندین تأخیر به دلیل کووید و کمبود تراشه، سرانجام Playdate تحویل داده شد و Panic به اندازه کافی لطف کرد و TechCrunch را برای آزمایش ارسال کرد و بازی‌ها طبق برنامه تسریع‌شده رسید.

خوب … چطوره؟ سرگرم کننده و عجیب – مانند یک بازی مستقل یا یک فیلم که شما را وادار می کند به تنهایی در آن شرکت کنید، Playdate چیزی است که او انجام می دهد و مقایسه آن با دستگاه های دیگر واقعاً سازنده نیست.

تولید جیبی پانیک

نمای جانبی Playdate که درگاه شارژ USB-C و پورت هدفون 3.5 میلی‌متری را نشان می‌دهد. اینجا شبیه زرد قناری است، اما بیشتر شبیه شمش طلاست. اعتبار تصویر: دوین کالدوی / TechCrunch

اول، خود دستگاه. دوستش دارم. این یک دکمه شیرین، زرد موزی و کمی است. Panic و شرکای Teenage Engineering آنها واقعاً توانستند ظاهر و احساس را ارائه دهند.

روی آن یک پد راهنمای، دکمه های A و B، دکمه های منو و پاور و البته میل لنگ معروف را پیدا خواهید کرد. D-pad کمی نرم است، اما به خوبی کار می کند. استفاده از دکمه های اصلی دلپذیر است. و هنگامی که مانند یک دستی سنتی در دست گرفته شود، حتی برای دست های متوسطی مانند من کاملا راحت است. من نمی خواهم ساعت ها در یک زمان بازی کنم، اما این موضوع اینجا نیست.

میل لنگ حس فوق‌العاده و روانی دارد و در بازی‌هایی که از آن استفاده می‌کنند بسیار دقیق است و سطح دقت تقریباً آنالوگ را ارائه می‌دهد. اصطکاک کافی وجود دارد که هرگز آن را بیشتر یا کمتر از آنچه می خواهید حرکت نمی دهید، اما چرخش آن به اندازه کافی آسان است تا بتوانید چرخه های کامل را بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

اعتبار تصویر: وحشت

چیزی که کمی مشکل دارد این است که دقیقاً چگونه باید آن را نگه دارید تا بتوانید هنگام چرخاندن میل لنگ دکمه های A و B را فشار دهید. من چیزی پیدا کردم که کم و بیش برای من کار می کند، اما در نهایت شما دست خود را روی خود دکمه ها می گذارید تا اهرم مورد نیاز برای چرخاندن را بدست آورید یا برعکس. این کامل نیست، اما خوشبختانه بازی های کمی به این سطح از مهارت نیاز دارند.

صفحه نمایش 400 × 240 یک کیسه ترکیبی است. بدون نور پس‌زمینه، برای دیدن آن به نور محیط تکیه می‌کنید، اما به دلیل براق بودن آن، اگر پنجره یا لامپ در بهترین موقعیت باشد، بازتاب‌هایی روی آن خواهید داشت. من بدون فحش دادن یا اذیت کردن زیاد بازی کرده‌ام، اما قطعاً سطحی از “خوب، باید صندلیم را بچرخانم و آن را اینجا نگه دارم، حالا آن را کج کن… کاملا” وجود دارد تا بتوانید وارد این مکان شیرین شوید. (همچنین عکاسی خوب فوق‌العاده دشوار است. اما اسکرین‌شات‌ها این احساس را نشان نمی‌دهند.)

با کنار گذاشتن این ویژگی های خاص، گرافیک تیز، سرگرم کننده و کاملا گویا است. هر توسعه‌دهنده‌ای راه‌های متفاوتی برای کارآمد کردن ظاهر ۱ بیتی پیدا کرده است، با زیبایی‌شناسی کلی مانند بازی‌های قدیمی مک کلاسیک. اگر نگران هستید، همه چیز مجسمه و متن خواهد بود … مطمئن باشید که در اینجا خلاقیت و سرگرمی زیادی وجود دارد. و همه آنها به آرامی و پاسخگو بازی می کنند.

صدا نیز بسیار خوب است – گرافیک باعث می شود انتظار نوع بیپی را داشته باشید که در روزهای قدیم مک داشتیم، اما موسیقی و صدای عالی و مدرن (یا مدرن (یا مدرن) برای هر بازی دارد. برای برخی، صدا از گیم پلی جدایی ناپذیر است، مانند صدایی که باید موزیک ویدیوهای کوتاه را با یکدیگر مقایسه کنید.

اما آیا سرگرم کننده است؟

اعتبار تصویر: دوین کالدوی / TechCrunch

در فصل اول، 24 بازی وجود دارد که در هر Playdate دو بار در هفته به مدت 12 هفته اجرا می شود. (بازبین‌ها آنها را در 12 روز به دست آوردند.)

من قصد ندارم تمام لیست را مرور کنم – بخشی از سرگرمی این است که از خواب بیدار شوید تا «بازی جدید موجود است!» و سپس بررسی آن در حالی که نوشیدنی داغ صبحگاهی خود را انتخاب می‌کنید. اما منصفانه است که بگوییم گاهی اوقات در طول هفته به طرز خوشایندی غافلگیر می شوید و درگیر می شوید، در حالی که در زمان های دیگر مانند … «صبر کن، چی؟ آن را نفهمید.” یا «این است؟ ضعیف. “

به طور کلی، بازی ها برای من در یکی از سه دسته قرار می گیرند: My Jam، Cool But Not My Jam و Eh.

یکی از اولین بازی هایی که آنلاک شد، Casual Birder، My Jam است. این یک RPG کوچک عجیب است که پر از تعاملات جذاب و یک دسته پرنده برای عکس گرفتن است. هنگام کادربندی با D-pad با میل لنگ فوکوس می‌کنید، اما این باعث می‌شود که همه چیز واقعاً دیوانه‌کننده به نظر برسد، زیرا به جای ناامید شدن، یک پرنده در حال پرواز را به سمت لانه‌اش دنبال می‌کنید.

این در چند ثانیه اول بازی است – در چند دقیقه واقعاً آشفته می شود.

یکی دیگر از مواردی که من خیلی دوست داشتم Flipper Lifter بود، جایی که میل لنگ موقعیت آسانسوری را که پنگوئن ها برای استفاده از آن صف می کشند کنترل می کند (و واقعاً عجله دارند، خدای من). وقتی آن را «باز کردم» (یک انیمیشن کوچک جذاب وجود دارد که کاغذ را از هر بازی حذف می‌کند)، قصد داشتم خیلی سریع آن را امتحان کنم تا احساسی نسبت به آن پیدا کنم، و در نهایت به مدت 20 دقیقه بازی کردم زیرا احساس خوبی داشت. و این فقط در سطح اول بود! قطعا جم من.

سپس یک بازی اولیه دیگر وجود دارد، Whitewater Wipeout، این بازی Cool But Not My Jam است. شما جهت موج سواری میل لنگ خود را کنترل می کنید و می توانید حرکت آنها را با D-pad تنظیم کنید. به نظر می رسد نمی توانم مغزم را به چرخش درآورم، و در نهایت به طور غیرمنتظره ای خود را نابود می کنم، حتی با یک دویدن خوب. بازی بازی بسیار بیشتری است، اما پس از اینکه نتیجه مناسبی گرفتم، این احساس را داشتم که این بازی خاص را “مصرف” کرده ام. اما رفتن به عقب و جلو برای شکست دادن امتیاز جالب خواهد بود، و دیگران ممکن است متوجه شوند که این مقدار زیادی از آنها است.

سپس Boogie Loops وجود دارد، چیزی شبیه یک ترتیب‌دهنده (من فکر می‌کنم) که اگر ایده‌ای داشته باشم که هر یک از دکمه‌ها، سوئیچ‌ها یا نقاط جدول زمانی چه کاری انجام می‌دهند، می‌تواند سرگرم کننده باشد. من 2 دقیقه تلاش کردم تا آن را بفهمم و سپس تسلیم شدم. سابق

اعتبار تصویر: دوین کالدوی / TechCrunch

می توانم بگویم که تفکیک 24 بازی حدود 25% My Jam، 50% Cool But Not My Jam و 25% Eh است. احساس می‌کنم بد به نظر می‌رسد، اما واقعاً از امتحان کردن آن و دیدن اینکه چگونه همه از میل لنگ به روشی جدید و جالب استفاده می‌کنند لذت بردم. برخی معما هستند، برخی دیگر اکشن، برخی اکشن پازلی، برخی ماجراجویی هستند و همه دارای نوعی ترفند نیستند. یکی فقط یک نسخه از Snake است. اینجا چه میکنی؟ این سرگرم کننده است، و زک گیج عالی است، اما او در واقع مار است.

چیزی که به وضوح گم شده است، هر نوع بازی «سنتی» ماریو / کربی / گرادیوس به سبک اکشن یا پلتفرمر است – تعدادی از آنها بر روی رفلکس ها و موقعیت یابی متمرکز هستند (بسته به دنده میل لنگ شما، این می تواند هیجان انگیز یا خشمگین باشد). بیشتر آنها کمی بد بوتر و کندتر هستند. من نمی توانم صبر کنم تا زمان بیشتری را با برخی از بازی های RPG صرف کنم.

ارزش افزوده

پیشنهاد ارزشمند اصلی Playdate 24 بازی است که در فصل اول دریافت خواهید کرد. و برای برخی، منحصر به فرد بودن همه آن قیمت 180 دلاری را توجیه می کند. اما ایده این است که Playdate را فراتر از هم‌اکنون نگه داریم، در وهله اول احتمالاً فصل دوم بازی‌ها (بدون برنامه خاصی، اما ضمنی) برای فروش به صورت بسته.

اعتبار تصویر: تاریخ بازی

حتی فوری‌تر خالق بازی Pulp است که من حتی آن را امتحان نکردم (بدون هیچ خلاقیت یا مهارتی در این زمینه)، اما می‌تواند منبع بسیاری از بازی‌های غیررسمی باشد – روش‌های دیگری برای توسعه‌دهندگان پشتیبانی می‌شوند، این فقط مختص خودشان است. سکو. بارگیری آنها از کنار از طریق SDK و شبیه ساز آسان است – کمی بیشتر از کشیدن و رها کردن مشغول است، اما نه زیاد.

من با این روش بازی Bloom اضافی را اضافه کردم و کاملا کار می کند. این بازی همچنین به نظر می رسد My Jam باشد – شما گل می کارید تا در فروشگاه خود بفروشید، اما شکوفه دادن آنها به زمان واقعی نیاز دارد، بنابراین باید هر روز به آن بازگردید. شیرین این می تواند چیزی باشد که به عنوان پاداش Patreon دریافت می کنید یا از Itch.io یا موارد مشابه دانلود می کنید.

امید این است که Playdate بتواند به یک مینی مرحله برای توسعه دهندگان بازی مستقل تبدیل شود که به دنبال مخاطب داخلی هستند، چیزی شبیه به انجمن Pico-8. چقدر دلم می خواهد یک پیکو-8 واقعی داشته باشم! در حالی که من انتظار ندارم Elden Ring بعدی روی این دستی عرضه شود، اما کاملاً ممکن است که بازی های سرگرم کننده زیادی ساخته یا به این پلتفرم منتقل شوند.

آیا همه اینها برای پرداخت 180 دلار برای Playdate کافی است؟ واقعیت این است که اکثر مردم این دکمه پیش‌سفارش را کم و بیش بدون توجه شکسته‌اند، زیرا این ایده را بسیار دوست دارند. من می گویم احتمالاً قبلاً در آن هستید یا نه، اما اگر نظر من در اینجا وزن دارد و تصمیم نگرفته اید، می گویم که شاید چند ماه صبر کنید تا ببینید که فصل اول بازی ها چگونه استقبال می شود و آیا جامعه شروع به تولید تجربیات جدید سرگرم کننده می کند. من گمان می کنم که Playdate در نهایت توجیه شود، اما احتیاط با توجه به ماهیت “غافلگیر کننده” بازی ها قابل درک است.

در وضعیت فعلی، Playdate کمی گران است، اما قطعا تجربه‌ای بی‌نظیر است که آشکارا برای بسیاری از افراد جذاب است، اما جذابیت آن ممکن است دیگران را از بین ببرد. تا چند ماه دیگر، زمانی که بازی‌ها، لوازم جانبی و دیگر ویژگی‌های مثبت ظاهر شوند، این معادله احتمالاً فقط برای بهتر شدن تغییر خواهد کرد.