منو سایت

نقش ابزارهای تشخیص حادثه و پاسخ در مقابله با حملات باج افزار

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
نقش ابزارهای تشخیص حادثه و پاسخ در مقابله با حملات باج افزار

حملات باج افزار در حال افزایش است. بر اساس گزارش Cost of Data Breach 2022، هزینه متوسط ​​یک حمله باج افزار بدون در نظر گرفتن مقدار باج، حدود 4 میلیون دلار است. همچنین شناسایی و مقابله با حملات باج‌افزار نسبت به نقض‌های معمولی داده‌ها بیشتر طول می‌کشد. مجرمان سایبری معمولاً قربانی را هدایت می کنند حتی اگر قربانی باج را پرداخت کند.

 

مقابله با حملات سایبری

مهاجمان معمولاً مدتها قبل از درخواست باج به سیستم قربانی نفوذ کرده اند. پس از نفوذ اولیه، آنها در اطراف شبکه حرکت می کنند تا دسترسی خود را افزایش دهند. مجرمان سایبری سپس باج افزار را نصب کرده و فایل ها را رمزگذاری می کنند. در نهایت قربانی از وجود باج افزار مطلع می شود. اگرچه شناسایی حملات باج افزار قبل از آخرین حمله کار آسانی نیست، اما باید بدانید که امروزه آنتی ویروس های مبتنی بر امضای سنتی برای مقابله با این حملات کافی نیستند، زیرا مهاجمان می دانند که برای کاهش و از بین بردن اثر این آنتی ویروس ها، آنها باید از استفاده از بدافزارهای مبتنی بر امضا اجتناب کنند.

شما می توانید باج افزارها را با رفتار آنها و با درک مراحل حمله (از جمله حذف نسخه پشتیبان یا شروع ناگهانی فرآیند رمزگذاری بدون هشدار قبلی) شناسایی کنید. در این شرایط، پلتفرم‌های تشخیص و پاسخ نقطه پایانی (EDR[۱]) همچنین کمک زیادی به شناسایی و مقابله با تهدیداتی مانند باج افزار در عرض چند ثانیه می کند.

 

نقش ابزار EDR در جلوگیری از حملات باج افزار

ابزارهای EDR می توانند به جلوگیری از حملات باج افزار و محافظت از سازمان شما در برابر تهدیدات احتمالی، به ویژه در مراحل اولیه حمله، کمک کنند. نقش های اصلی EDR برای مقابله با حملات باج افزار عبارتند از:

  1. قابلیت های تشخیص رفتار: ویژگی‌های تشخیص رفتاری ابزارهای EDR امروزی نقش مهمی در شناسایی و مسدود کردن حملات باج‌افزار ایفا می‌کنند. زیرا باج افزار می تواند حتی روزانه تغییر کند و تکامل یابد تا در محیط سازمان بماند. با استفاده از قدرت هوش مصنوعی، EDR قادر است تهدیدات ناشناخته ای مانند باج افزار را با شناسایی برنامه های خطرناک و رفتارهای غیرعادی شناسایی کند، حتی اگر انواع مختلفی از باج افزار مشابه ایجاد شود. برای شناسایی صحیح باج‌افزار، سازمان‌ها باید موتورهای EDR AI را به کار گیرند که از یک مدل از پیش آموزش‌دیده برای تشخیص رفتار عادی در هر نقطه از شبکه استفاده می‌کنند.
  1. شکار تهدید: تهدیدهای باج افزار شناسایی نشده می توانند برای مدت طولانی در زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان باقی بمانند. مهاجمان در نهایت تصمیم به اعدام آنها خواهند گرفت. بنابراین، قابلیت های شکار تهدید ابزارهای EDR امروزی نقش مهمی در تضمین پاک بودن محیط دارد. یک پلتفرم مدرن EDR از داده کاوی برای کمک به تیم های امنیت سایبری برای خودکار کردن شکار تهدید و شناسایی فرآیندها و نرم افزارهای در حال اجرا در هر لحظه با جستجوی رویدادهای نقطه پایانی کلیدی استفاده می کند. با استفاده از پلتفرم EDR، کارشناسان امنیتی به راحتی می توانند تهدیدات را شناسایی کنند.
  1. حفاظت آفلاین: به دلیل تغییر الگوهای کاری، امروزه بسیاری از کارمندان به صورت آنلاین با استفاده از اینترنت کاری یا VPN کار می کنند که به آنها امکان دسترسی ایمن به شبکه را می دهد. برخی از پلتفرم‌های EDR موجود در بازار برای ایجاد حفاظت کامل نیاز به ارتباط با یک سرور بک‌اند EDR دارند.

راه حل EDR می تواند به محافظت از کاربران بدون توجه به وضعیت اتصال به اینترنت آنها کمک کند. این به ویژه برای کارگران از راه دور یا افرادی که سفر می کنند مهم است و ممکن است به طور تصادفی فایل های آلوده به باج افزار را باز کنند.

 

[۱] تشخیص و پاسخ نقطه پایانی

 

منبع: techtarget