نگاهی به یک استارت آپ فین تک اوکراینی که با زندگی در طول جنگ سازگار است

نگاهی به یک استارت آپ فین تک اوکراینی که با زندگی در طول جنگ سازگار است

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تقریباً دو ماه به طول انجامید و در این مدت تمام بخش‌های اقتصاد از جمله فناوری اطلاعات باید در کنار ارتش بایستند.

فناوری اطلاعات اوکراین متلاشی نشده است – اندکی کوچک شده است، اما ثابت قدم است و برای مردم شغل فراهم می کند، مالیات می پردازد، کمک های بشردوستانه را سازماندهی می کند و از ارتش اوکراین حمایت می کند.

در اینجا چند عامل کلیدی وجود دارد که به بقای فناوری اطلاعات اوکراین و ما به عنوان یک شرکت کمک کرد:

شرکت ها قبل از شروع جنگ آماده شده اند

رسانه ها در مورد احتمال جنگ خیلی قبل از شروع واقعی آن بحث کردند. اگرچه همه به بهترین ها امیدوار بودند، اما اوکراینی ها اعتراف کردند که همسایه ای دارند که هر لحظه می تواند حمله کند. با در نظر گرفتن این موضوع، بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات شروع به برنامه ریزی برای مواقع اضطراری و راه اندازی تیم های اضطراری کرده اند. وقتی جنگ در 24 فوریه آغاز شد، تدارکات بسیار به ما کمک کرد تا انسجام را حفظ کنیم.

شرکت ما یک تیم اضطراری راه اندازی کرد که مسئولیت اصلی آن اطمینان از اسکان و حمل و نقل کارکنان ما از مناطق خطرناک بود.

همه گیر COVID-19 شرکت ها را مجبور کرده است که به سمت دیجیتال حرکت کنند

توانایی کار از راه دور به متخصصان فناوری اطلاعات در زمان جنگ کمک کرد. مردم در پناهگاه های بمب گذاری شده، زیرزمین ها و در ماشین ها و قطارها در طول تخلیه کار می کردند. ما به کار آنلاین عادت کرده بودیم، بنابراین وقتی جنگ شروع شد، برای کارمندان ما مشکل بزرگی نبود.

به لطف در دسترس بودن بسیاری از ابزارها و برنامه های دیجیتال، روند کاری ما مختل نشد.

اعتبار تصویر: 42Flows.Tech

تخلیه کارکنان به شهرهای امن

ترک کشور و ادغام سریع در زندگی در جای دیگر دشوار است، بنابراین اقامت در مناطق امن اوکراین برای بسیاری از مردم بسیار مهم بود. چندین میلیون اوکراینی از شرق به غرب نقل مکان کرده اند و در شهرهایی مانند لویو، ایوانو فرانکیفسک، چرنیوتسی، لوتسک، ریونه و اوژهرود متمرکز شده اند.

شرکت های فناوری اطلاعات تمام تلاش خود را برای کمک به حرکت کارکنان خود انجام داده اند. برخی هزینه جابجایی را پوشش دادند، در حالی که برخی دیگر مسکن اجاره کردند. بزرگترین شرکت ها حتی خط تلفن 24 ساعته را برای کمک به مراحل تخلیه و کمک های روانی راه اندازی کرده اند.

در هفته های اول جنگ، ما به کارمندان شرق کمک کردیم تا جابجا شوند، یک خوابگاه در لویو اجاره کردیم و مردم را دعوت کردیم تا با خانواده هایشان در آنجا زندگی کنند. ما همچنین بخشی از دفتر را به محل اقامت موقت تبدیل کردیم و به کارمندان کمک کردیم تا آپارتمان‌هایی را پیدا کنند و اجاره کنند، که به دلیل افزایش شدید تقاضا برای مسکن در غرب اوکراین پس از جنگ، آسان نبود.

تخلیه کارکنان در کشورهای دیگر

برخی از مردم تصمیم گرفته اند تا زمانی که وضعیت بهتر شود، به طور موقت کشور را ترک کنند و به کشورهایی بروند که در آن احساس امنیت کنند. فقط زنان، کودکان و مستمری بگیران می توانستند این کار را انجام دهند و همه مردان بین 18 تا 60 سال در اوکراین ماندند. جنگ همچنان ادامه دارد، اما بسیاری از افرادی که اوکراین را ترک کرده بودند اکنون به کشور باز می گردند.

برخی از شرکت های فناوری اطلاعات دفاتر خود را به کشورهای همسایه، عمدتاً لهستان، رومانی و مجارستان منتقل کرده اند. دیگران به خانواده های کارمندان خود در جابجایی، مراحل اداری و اسکان کمک کردند.

فقط تعدادی از کارکنان ما اوکراین را ترک کردند. برنامه اضطراری ما شامل اسکان کارمندان و خانواده هایشان در اسلواکی بود، اما در نهایت همه تصمیم گرفتند بمانند و ما از آن استفاده نکردیم.

پشتیبانی و اعتماد شرکا و مشتریان خارجی

با وجود خطرات و آسیب پذیری ها، بسیاری از مشتریان خارجی پروژه های خود را در بلغارستان ادامه دادند. این اعتماد و پشتیبانی برای بخش فناوری اطلاعات اوکراین بسیار مهم است زیرا به بقای کسب و کار کمک می کند.

با این حال، سطح بهره وری در شرکت ها کاهش نیافته است. افراد برای کار بسیار انگیزه دارند و عملکرد خوبی را به مشتریان خارجی نشان می دهند. بسیاری از کارمندانی که در مناطق امن‌تری از کشور زندگی می‌کردند، همیشه در اطراف قدم می‌زدند و همکاران خود را که از مناطق نظامی در حال حرکت بودند، پوشش می‌دادند و حمایت می‌کردند.

به طور کلی، بخش فناوری اطلاعات اوکراین توانسته است تامین امن و مستمر پروژه ها را تضمین کند.

اعتبار تصویر: 42Flows.Tech

تبدیل مشاغل

بسیاری از شرکت‌های فناوری اطلاعات در بخش‌های امن‌تر کشور، برخی از دفاتر خود را برای اسکان کارکنان و خانواده‌هایشان از مناطق دیگر تغییر داده‌اند. بسیاری از دفاتر به طور موقت به مراکز بشردوستانه تبدیل شدند که در هفته های اول جنگ به مردم کمک و پشتیبانی می کردند.

دفتر خود ما امروز سه عملکرد را انجام می دهد. او به عنوان خدمت می کند اسکان موقت کارکنان مناطق آسیب دیده جنگ، مانند فضای اداری برای شرکت هایی که از مناطق جنگ زده نقل مکان کرده اند و در نهایت به عنوان فضای اداری برای کارمندان خودمان.

حفاظت از ارتش اوکراین

به لطف تلاش‌های عظیم ارتش اوکراین، اکنون بسیاری از شهرها امن هستند و به مردم اجازه می‌دهند در آرامش زندگی و کار کنند. بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات برای محافظت از زمین خود ثبت نام کرده اند. افرادی که قبل از جنگ، کدنویسی می‌کردند، مدیریت می‌کردند و روی فناوری‌های پیچیده کار می‌کردند، لپ‌تاپ‌های خود را رها کردند و اسلحه به دست گرفتند.

سایر متخصصان فناوری اطلاعات برای حمایت از جبهه فناوری اطلاعات باقی ماندند، که از اهمیت کمتری برخوردار نیست. شرکت های فناوری اطلاعات به طور فعال درگیر داوطلب شدن در سطح شرکت ها برای سازماندهی بودجه و طرح هایی برای کمک مالی به ارتش هستند.

CRO و یکی از بنیانگذاران ما، ایگور لوژانسکی در آغاز جنگ به نیروهای دفاعی سرزمینی پیوست. گردان او از سرزمین ما محافظت می کند و امنیت عمومی را تضمین می کند. ما دائماً در تلاش هستیم تا با امکانات فنی و مادی از او و گردانش پشتیبانی کنیم.

مدیر کل 42Flows.Tech ماکسیم پوپوف با CRO ایگور لوژانسکی که به نیروهای دفاعی سرزمینی پیوست. اعتبار تصویر: 42Flows.Tech

پروژه های داوطلبانه

انگیزه کمک به کشور خود می تواند معجزه کند. شرکت های فناوری اطلاعات از روزهای اول جنگ روی پروژه های داوطلبانه کار می کردند.

تصویری از برنامه TacticMedAid که اطلاعاتی در مورد پزشکی تاکتیکی ارائه می دهد. اعتبار تصویر: 42Flows.Tech

برخی برنامه های کاربردی برای ارتش توسعه می دهند، در حالی که برخی دیگر راه حل هایی را برای غیرنظامیان توسعه می دهند. امروزه صدها ابتکار مختلف وجود دارد و وجود آنها وحدت تجارت برای یک هدف مشترک – پیروزی اوکراین را نشان می دهد. شرکت های فناوری اطلاعات پیچیدگی کار در زمان جنگ را درک کرده اند که منجر به متحد شدن بسیاری از مشاغل و کمک های متقابل شده است.

در کمتر از یک ماه پس از شروع جنگ، ما پنج چت ربات اجتماعی، بشردوستانه و پزشکی کاملاً عملیاتی و همچنین یک وب سایت اطلاعاتی ساختیم که جنگ در اوکراین را برای جامعه بین المللی توضیح می دهد.

بنیانگذار و عضو هیئت مدیره ما، آندری سابانسکی، متخصصان و شرکت هایی را از اوکراین و ایالات متحده گرد هم آورد تا با سازمان های پزشکی حرفه ای محلی، ملی، دولتی و بین المللی برای ارائه اطلاعات و آموزش به ارتش همکاری کنند.

بیش از هزار متخصص نظامی در حال حاضر آموزش دیده اند. اپلیکیشن TacticMedAid توسط بیش از 43000 کاربر در فروشگاه های iOS/Android دانلود شد. ربات چت همنام ما در تلگرام به طور فعال توسط ارتش و غیرنظامیان برای یادگیری در مورد پزشکی تاکتیکی استفاده می شود.

بعدش چی؟

اعتقاد بر این است که تقاضا برای IT همچنان بالا خواهد ماند و خود بخش فناوری اطلاعات ممکن است به موتور جدید اقتصاد تبدیل شود. وضعیت کاملاً به این بستگی دارد که این جنگ چقدر طول بکشد و چگونه پایان یابد. با وجود سطح حمایت از اوکراین، تجارت بسیار تمایلی به ریسک کردن و فعالیت در شرایط غیرقابل پیش بینی ندارد.

چگونه میتوانی کمک کنی؟

متأسفانه به دلیل آسیب پذیری های بازار، بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات در زمانی که بیش از هر زمان دیگری به پشتیبانی نیاز دارند مشتریان خود را از دست داده اند. شما می توانید کمک کنید!

اگر پروژه جدیدی دارید و به دنبال فرصت هایی برای اجرای آن هستید، با شرکت های اوکراینی همکاری کنید. شما در زمان مناسبی کار با کیفیتی دریافت خواهید کرد و به اقتصاد اوکراین کمک خواهید کرد.