هزاران برنامه نیمه فعال را می توان با آخرین پاکسازی اپ استور پوشش داد

هزاران برنامه نیمه فعال را می توان با آخرین پاکسازی اپ استور پوشش داد

تخمین جدیدی از شرکت هوشمند اپلیکیشن Sensor Tower پیش‌بینی می‌کند که در آخرین بررسی طراحی شده برای حذف برنامه‌هایی که دیگر توسط توسعه‌دهندگانشان به‌روزرسانی نمی‌شوند، تقریباً 3000 برنامه نیمه فعال، اگر نه بیشتر، از اپ استور دانلود شوند.

این خبر مبنی بر اینکه اپل در حال انجام پاکسازی دیگری از اپ استور خود است، این آخر هفته، اندکی پس از اعلام اخیر گوگل مبنی بر مسدود کردن دانلود اپلیکیشن های منسوخ شده توسط فروشگاه پلی استور منتشر شد.

در چند روز گذشته، چندین توسعه‌دهنده iOS به رسانه‌های اجتماعی روی آورده‌اند تا گزارش دهند که اعلان‌هایی از اپل دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه اگر به‌روزرسانی‌هایی ارسال نشود، اپلیکیشن‌های قدیمی‌ترشان ظرف 30 روز از فروش حذف خواهند شد.

پس از تجزیه و تحلیل Sensor Tower برای برنامه‌هایی که حداقل 10000 نصب در سال 2022 داشتند، متوجه شد که حدود 2966 برنامه و بازی را می‌توان در طول آخرین پاکسازی اپل از زمان آخرین به‌روزرسانی قبل یا در سال 2018 حذف کرد. اما بر اساس گزارش‌های حکایتی از توسعه‌دهندگان، برخی گفت که برنامه‌هایشان زودتر به‌روزرسانی شدند، اما همچنان یک اخطار از اپل دریافت کرده‌اند. این نشان می دهد که تعداد واقعی برنامه های تحت تأثیر ممکن است حتی بیشتر باشد.

متاسفانه اپل در ارتباط خود با توسعه دهندگان دقیق نبود. فقط به آنها اطلاع می دهد که اگر برنامه های آنها برای “مدت قابل توجهی” به روز نشده باشد، حذف خواهند شد. اپل به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

اپل سابقه تمیز کردن App Store خود را در فواصل زمانی منظم دارد.

به طور معمول، این بررسی های App Store برای پاسخگویی به نیازهای کاربران طراحی شده اند، نه لزوماً توسعه دهندگان. وقتی کاربران برنامه‌ها و بازی‌هایی را برای دانلود جستجو می‌کنند، می‌خواهند مطمئن شوند چیزی را نصب می‌کنند که واقعاً کار می‌کند، بهینه‌سازی شده است تا بر روی صفحه نمایش دستگاهشان قرار بگیرد و با تمام پیشرفت‌های امنیتی اخیر به‌روز باشد. بسیاری از برنامه های موجود در اپ استور پس از اینکه توسعه دهندگان آنها را رها کردند، این الزامات را برآورده نمی کنند. این برنامه ها همچنین ممکن است API های قدیمی را هدف قرار دهند که ممکن است آنها را غیر کاربردی کند. این یک تجربه کاربر نهایی بد است و در نهایت اپل می خواهد از آن اجتناب کند.

اما شکایات توسعه دهندگان آسیب دیده نشان می دهد که عملکرد برنامه همیشه مشکل ساز نیست.

در عوض، آنها برنامه خود را به عنوان یک نگاه می کنند تکمیل شد پروژه ای که نیازی به به روز رسانی مداوم ندارد، مانند یک اثر هنری. آنها می گویند و برخی از برنامه ها و بازی هایی که پاک شده اند هنوز قابل استفاده و بازی هستند.

به گفته یکی از توسعه دهندگان، سایمون بارکر، برنامه Tap Timer آن که اکنون برای حذف آماده است، هیچ گزارش خرابی دریافت نمی کند و همچنان دانلودها را می بیند. او اعتراف می کند که این برنامه «جهان را شعله ور نمی کند»، اما کار می کند و با سایر برنامه های تایمر موجود در بازار تفاوت دارد. این برنامه برای پاسخگویی به تقاضای اپل نیاز به کدگذاری مجدد دارد و بارکر اذعان می‌کند که این کار با سوئیفت انجام نمی‌شود. وی در عین حال گفت که اپلیکیشن دیگری دانلودهای بیشتری داشته اما چنین هشداری دریافت نکرده است. او می‌گوید این نوع سیاست‌ها علیه توسعه‌دهندگان دلیلی است که او از توسعه برای اپ استور منصرف شده است.

یک توسعه دهنده دیگر، سیمن گورموندسناین شکایت را در توییتر منعکس می کند و همچنین خاطرنشان می کند که بازی کودکانش، Motivoto، هنوز “کاملاً کاربردی” است و این سیاست را “موانع ناعادلانه برای توسعه دهندگان مستقل” می خواند.

توسعه دهنده iOS و منتقد اپ استور کاستا الفتریو همچنین نشان می دهد که این سیاست ممکن است ناهموار باشد.

او گفت نسخه ای از اپلیکیشن کیبورد که برای کاربران کم بینا طراحی شده بود به دلیل منسوخ شدن از اپ استور حذف شده است، اما بازی Pocket God همچنان آنلاین است، هرچند هفت سال است که به روز نشده است. (البته مشخص نیست که Pocket God از پاکسازی مصون باشد – حساب توییتر او دیگر فعال نیست و وب سایتش بسته شده است. این امکان وجود دارد که توسعه دهندگان هشدار دریافت کرده باشند. ما باید در مورد … 30 روز.)

اگرچه برنامه ممکن است ناهموار یا پراکنده باشد، نباید کاملاً غافلگیرکننده باشد. اپل از قبل به توسعه دهندگان اطلاع داده است که به روز رسانی های متوالی برنامه ها بخشی از توافق نامه انجام تجارت در اپ استور است. در راهنمای بررسی App Store اپل (بخش 2.5.1)، این شرکت به توسعه دهندگان می گوید که برنامه ها فقط باید از API های عمومی استفاده کنند و توسعه دهندگان باید «برنامه ها را به روز نگه دارند». به طور خاص، دستورالعمل ها به توسعه دهندگان دستور می دهد تا “مطمئن شوید که به تدریج تمام ویژگی ها، چارچوب ها یا فناوری های قدیمی را که دیگر در نسخه های بعدی سیستم عامل پشتیبانی نمی شوند حذف کنید.”

اگرچه اپل ممکن است برای دوره‌های زمانی این جهت را تحمیل نکند، اما همچنان در طول سال‌ها این کار را با سرعتی نیمه‌منظم انجام داده است – از جمله “جاروهای گذشته” بزرگتر.

به عنوان مثال، چند سال پیش، اپل پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی را متوقف کرد و سپس آن برنامه ها را از اپ استور حذف کرد. در سال 2016، او همچنین در پاکسازی مشابه اپ استور بر روی برنامه های منسوخ شده تمرکز کرد. پس از سرکوب قابل توجه برنامه های قدیمی، هرزنامه ها و برنامه های شبیه سازی شده در سال 2017، فروشگاه App اپل حتی برای اولین بار کوچک شد. و پس از ممنوعیت برنامه‌های طراحی شده با استفاده از قالب‌ها و سرویس‌های تولیدکننده برنامه، اپل برای آسیب احتمالی به کسب‌وکارهای کوچک و سازمان‌های غیرانتفاعی که فاقد تجربه داخلی یا ابزارهایی برای ایجاد برنامه‌های سفارشی از ابتدا بودند، درخواست شد. اپل بعداً در نتیجه واکنش توسعه دهندگان – و درخواست کنگره – این سیاست را تطبیق داد.

همانطور که در این صفحه پشتیبانی ذخیره شده در بررسی سال 2016 نشان داده شده است، در سال های گذشته، اپل دقیقاً به توسعه دهندگان اطلاع داد که پاکسازی چه زمانی آغاز می شود. اپ استور اکنون بیشتر یک ویژگی معمولی برای اپ استور است.

اگر هیچ چیز دیگری، چیزی که ممکن است تغییر کرده باشد ممکن است خود خط‌مشی اپ استور نباشد، بلکه این واقعیت است که توسعه‌دهندگان احساس قدرت می‌کنند در مورد جنبه‌هایی از اپ استور صحبت کنند که دوست ندارند – به خصوص اکنون که بی‌توجهی شکایات اپل به توسعه‌دهندگان ممکن است الهام‌بخش جدید باشد. آئین نامه.

خود اپل به سختی با چندین قانون جدید پیشنهادی مبارزه می‌کند که آن را مجبور می‌کند مانند مک این کار را به فروشگاه‌های اپلیکیشن iOS جایگزین بدهد و می‌گوید که حریم خصوصی و امنیت کاربر را به خطر می‌اندازد. اما اگر چنین الزامی واقعا برآورده شود، این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا یک فروشگاه برنامه «آرشیو» را میزبانی کنند که بهترین کارهای سال‌های گذشته آنها را در بر می‌گیرد – اما اپل در حال راه‌اندازی آن از بازار برنامه‌های خودش است. چنین فروشگاهی حتی پس از پیشرفت فناوری و تغییر اندازه صفحه نمایش می تواند عمر طولانی تری به توسعه دهندگان بدهد.