منو سایت

هلبیز نام خود را با جریمه های سال 2021 به دست آورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
هلبیز نام خود را با جریمه های سال 2021 به دست آورد

وقتی هلبیز نام خود را انتخاب کرد، آیا می دانست که کسب و کارش در نهایت با نام او بسیار مناسب به نظر می رسد؟ ساختن این موفقیت آسان است، اما پس از خواندن گزارش سود سه ماهه چهارم و کل سال 2021 Helbiz، که در سه ماهه دوم 2022 منتشر شد، مناسب به نظر می رسد.

برخی می گویند که شرکت ها خیلی زود یا خیلی دیر ترک می کنند. اولین حضور Helbiz در بازار عمومی ممکن است خیلی زود بوده باشد. این استارتاپ اولین اپراتور میکروموبیلت مشترک بود که در آگوست 2021 از طریق SPAC عمومی شد، معامله ای که شامل 26.5 میلیون دلار PIPE و حدود 24.5 میلیون دلار درآمد خالص بود. زمانی که این شرکت برای اولین بار اعلام کرد که قصد دارد سهام خود را در بورس عرضه کند، انتظار داشت 80 میلیون دلار پول نقد دریافت کند. (بسیاری از ترکیبات SPAC در سه ماهه اخیر شاهد کاهش جریان نقدی مورد انتظار قبل از تکمیل رسمی معامله بوده اند.)

به نظر می رسد هلبیز پس از پیوستن به بازارهای عمومی در راه خودیابی است. چیزی که به عنوان یک شرکت میکروموبیلت مشترک با ارائه ترکیبی از اسکوترهای الکترونیکی، دوچرخه‌های الکترونیکی و موتورسیکلت‌های الکترونیکی در ایتالیا شروع شد، اکنون شروع به شبیه شدن به معادل تجاری یک نقطه بی‌شکل کرده است.

روز چهارشنبه، Helbiz از شراکت با Aon Mobility Solutions، سرویس بلندمدت کرایه خودروهای الکتریکی Flee خبر داد که به کاربران برخی از بازارهای ایتالیا امکان دسترسی به خدمات Flee را از طریق برنامه Helbiz می‌دهد.

در سه ماهه سوم سال 2021، Helbiz شروع به تنوع در راه های عجیب و غریب فزاینده کرد. این شرکت گفت که شروع به پذیرش پیش‌سفارش برای هلبیز وان، اسکوتر الکترونیکی خرده‌فروشی کرده است. او سپس اولین «آشپزخانه ارواح» خود را در میلان راه‌اندازی کرد که مشتریان می‌توانند از یک منوی ثابت غذا سفارش دهند تا با اسکوترهای هلبیز از Economists تحویل داده شود.

در همان سه‌ماهه، این شرکت Helbiz Live را راه‌اندازی کرد، یک پلتفرم استریم ورزشی که در حال حاضر دارای سری‌های فوتبال ایتالیایی B، فوتبال و بسکتبال NCAA و بازی‌های MLB است.

شاید بپرسید هلبیز چطور؟ اما صبر کنید، چیزهای بیشتری وجود دارد.

Helbiz همچنین ظاهراً یک تجارت تبلیغاتی را در برنامه خود اجرا می کند، که سواران را با تبلیغات برای مشاغل محلی هدف قرار می دهد، اگرچه آخرین گزارش درآمد آن تقریباً چیزی در مورد این تلاش خاص نمی گوید.

برای عجیب‌تر کردن چیزها، کریپتو درگیر بود. سال گذشته، مدیر عامل شرکت Salvatore Palella توسط گروهی از سرمایه‌گذاران شکایت کرد که ادعا کردند برای خرید ارز دیجیتال HelbizCoin فریب خورده‌اند، ارز دیجیتال HelbizCoin که در سال 2018 به عنوان وسیله‌ای برای اجازه دادن به مشتریان برای اجاره خودرو اعلام شد. در یک پرونده قضایی که هنوز در جریان است، شاکیان ادعا می کنند که هلبیز پول را نگه داشته و ارز دیجیتال را در یک طرح “پمپ و دامپینگ” کشته است.

عملکرد این تجارت جهنمی در ترازنامه چگونه است؟ بیایید عمیق تر به امور مالی بپردازیم.

یک تجارت جهنمی

Helbiz درآمد 12.8 میلیون دلاری را در سال 2021 گزارش کرد که 190 درصد از 4.4 میلیون دلار در سال 2020 افزایش یافته است. دوباره فکر کن! این درآمد به قیمت فشردن دندان ها با ضرر خالص 72 میلیون دلاری به دست می آید. زیان عملیاتی آن بالغ بر 59.1 میلیون دلار است که هلبیز بخشی از آن را به هزینه راه اندازی خطوط تجاری عرضه و رسانه و همچنین سرمایه گذاری قابل توجه در محصولات، فناوری و زیرساخت های بازاریابی نسبت می دهد.

در واقع، بخش قابل توجهی، 24.4 میلیون دلار، از هزینه های عمومی و اداری، از جمله، اما نه محدود به، 2.97 میلیون دلار وقاحت کل غرامت پاللا حاصل شد. این بخش از غرامت کارمندان تقریباً یک چهارم کل درآمد هلبیز برای سال 2021 هزینه داشت. و بیش از نیمی از این غرامت پاداشی به قوه مجریه بود – پاداشی برای چه چیزی، ما هنوز تعجب می کنیم.

یکی از سخنگویان هلبیز به TechCrunch گفت: غرامت برای سال 2021 به شدت تحت تأثیر پاداش های IPO و راه اندازی خطوط تجاری جدید قرار گرفته است. “ما یک ساختار حاکمیت شرکتی مستحکم داریم، با کمیته هایی در هیئت مدیره که تمام فعالیت های شرکتی مربوطه از جمله جبران خسارت را نظارت و تایید می کنند. مدیر عامل ما مالک اکثریت هلبیز است. موفقیت مالی آن کاملاً مطابق با سایر سهامداران است و به موفقیت مالی شرکت بستگی دارد. او کاملاً متعهد است، همانطور که اخیراً خرید 900000 سهام کلاس A و 850000 ضمانت نامه در شرکت نشان داد که باعث افزایش در معرض دید او شده است.

اگر موجودی پیش روی خود ندارید، به این معنی است که هلبیز بیشتر برای حقوق مدیرعامل هزینه کرده است تا R&D، که در سال 2021 تنها 2.8 میلیون دلار به شرکت بازگرداند.

اگر شرکت توانایی پشتیبانی از آن را داشته باشد، صرف پول زیاد برای تجارت لزوماً مشکلی نیست، اما به نظر می رسد هلبیز تقریباً هیچ پولی ندارد، با حدود 21 میلیون دلار در پایان سال و 61.47 میلیون دلار بدهی. علاوه بر این، هلبیز با میانگین فرسودگی حدود 5 میلیون دلار در ماه، احتمالاً ذخایر نقدی بسیار محدودی دارد، با توجه به اینکه ما به عملکرد آن برای سه ماهه چهارم و 2021 در آوریل 2022، یعنی در سه ماهه دوم سال نگاه می کنیم. .

شاید به همین دلیل است که بخش راهنمایی مکالمه شرکت کمی ساده تر بود. تقریباً همه چیزهایی که جولیو پروفومو، مدیر مالی Helbiz در چشم انداز سال 2022 ارائه کرد، جالب بود: “ما در سال 2022 رشد درآمد قابل توجهی را انتظار داریم.”

مدیران هلبیز در هنگام فراخوان سود به سوالات پاسخ ندادند.

سوالات بی پاسخ

سوال جدی: آیا فلسفه تجاری هلبیز بر اساس روش آزمایش شده پرتاب اسپاگتی خیس روی دیوار است تا ببینیم چه چیزی می چسبد؟ و اینکه چه چوب هایی به طور جادویی به شرکت کمک می کند تا سرمایه بیشتری را افزایش دهد؟

بیایید نگاهی به سلیقه های متنوع هلبیز بیندازیم و ببینیم آیا می توانیم بفهمیم که این شرکت چه مسیری را برای خود ترسیم می کند یا کاملاً منحرف شده است.

علیرغم تلاش‌های تجاری زیاد، درآمد هلبیز عمدتاً از بخش حمل و نقل آن حاصل می‌شود که 9.9 میلیون دلار یا 77 درصد از کل درآمد را ایجاد کرد. Helbiz Live ظاهراً 2.8 میلیون دلار دیگر به ارمغان آورده است که کم و بیش بقیه درآمد سال 2021 را تشکیل می دهد. طبق Apptopia، Helbiz Live حدود 144000 بار دانلود شده است که 91.3 درصد از دانلودها از ایتالیا انجام شده است.

در حالی که اپلیکیشن Helbiz Mobility و اپلیکیشن Helbiz Live هنوز از هم جدا هستند، پاللا در طی تماس برنده، چیزی جز مثبت و هیجان در مورد تبدیل اپلیکیشن Helbiz به چیزی شبیه به یک «برنامه فوق العاده» که خدمات بسیاری را برای فعال کردن «سبک زندگی شهری مدرن» ارائه می دهد، ابراز نکرد.

مدیر عامل شرکت در حین ارائه گفت: ما می‌توانیم کارهای بسیار بیشتری با آن انجام دهیم، از تبلیغات گرفته تا خدمات مالی.

در حال حاضر، ما از ذکر اضافه کردن “خدمات مالی” به برنامه چشم پوشی می کنیم، زیرا، صادقانه بگویم، مقابله با ژیمناستیک تجاری هلبیز دشوار می شود. این شرکت در حال حاضر در تلاش است اشتراک Helbiz Unlimited خود را به قیمت 40 یورو در ماه بفروشد که شامل دسترسی کامل به Helbiz Live در تمام پلتفرم‌ها، سفر نامحدود با Helbiz Mobility و حداقل در یک بازار، تحویل رایگان در سفارشات غذا می‌شود. هلبیز گفت که اشتراک ها در سال گذشته 246 درصد افزایش یافته است. از آنچه، شرکت نگفته است.

هلبیز گفته است که قصد دارد آشپزخانه عمودی خود را که هنوز سودآور است، در سراسر اروپا و ایالات متحده گسترش دهد و از رم با ITA Airways شروع کند، اما همچنین هیچ راهنمایی دیگری ارائه نکرده است. شاید به این دلیل که تپه بسیار شیب دار است که نمی توان از آن بالا رفت. به هر حال، همانطور که قبلاً مشخص کرده ایم، به نظر می رسد هلبیز در حال اتمام پول است. بدون پول کافی برای توسعه، چه کسی می‌داند که آیا آشپزخانه هلبیز هرگز سودی را به همراه خواهد داشت؟

عجیب است که Helbiz با وجود مبنای مالی تا حدی مشکوک، برای بازی های برندسازی طولانی مدت پول خرج می کند. این شرکت با بیان اینکه “قرارداد چهار فصل حمایت مالی با مسابقات قهرمانی لیگ میامی یونایتد امضا کرده است”، اعلام کرد که امسال 525000 دلار و در سال 2023 650000 دلار خواهد بود.

آخرین قطعه از پازل مشکوک اسکوتر برای خرده فروشی است. هنگامی که Helbiz برای اولین بار قصد خود را برای ورود به خرده فروشی در سه ماهه سوم سال 2021 اعلام کرد، Palella فهرست رو به رشدی از پیش خریدها را به رخ کشید. این شرکت در آخرین تماس سود خود هیچ به روز رسانی در این مورد ارائه نکرد، مانند زمانی که مشتریان می توانند انتظار دریافت اسکوترهای Helbiz خود را داشته باشند یا اینکه آیا شرکت حتی در حال تولید است. برخی که با این فضا آشنایی دارند می گویند که آویزان کردن یک وسیله نقلیه خرده فروشی چیزی بیش از یک ترفند روابط عمومی نیست. Helbiz به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هنگامی که TechCrunch اطلاعات بیشتری را درخواست کرد، هلبیز گفت که هنوز در حال نهایی کردن جزئیات است و تولید “به زودی” آغاز خواهد شد زیرا این شرکت قصد دارد اسکوتر خود را تا پایان سال در دسترس قرار دهد.

سخنگوی TechCrunch گفت: “ما امیدواریم از مشکلات زنجیره تامین که سایر شرکت ها با آن روبرو هستند جلوگیری کنیم، اما نمی توانیم آن را تضمین کنیم.”

¯ _ (ツ) _ / (

چیزهای زیادی در اینجا اتفاق می افتد و مشخص نیست که Helbiz واقعاً یک استراتژی ثابت برای رشد کلی تجارت خود دارد یا خیر. علاوه بر درآمد مشکوک خود برای سال 2021، این شرکت شاهد برخی از مشکلات اخیر نیز آشکار شد، یعنی “به روز رسانی حقوق و دستمزد” که باعث تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان هلبیز در ایالات متحده شد.

یکی از زمینه هایی که به طور بالقوه می تواند درآمد خود را با قیمتی بسیار کمتر از حمایت مالی از آشپزخانه های ورزشی و ارواح افزایش دهد، تجارت تبلیغاتی آن است. این شرکت به TechCrunch گفت که باز هم، درآمد زیادی از طریق این خط کسب و کار ایجاد نشده است، اما می توان آن را فراتر از تبلیغات درون برنامه ای به ایستگاه های اتصال و تبلیغات درون خودرو، همراه با تبلیغات زنده Helbiz گسترش داد.

اعتقاد مدیرعامل ما و شرکت این است که تبلیغات یک بخش کلیدی در سودآوری حمل‌ونقل کوچک است، در حالی که قیمت‌ها را پایین یا پایین نگه می‌دارد تا پیشنهادات برای همه قابل دسترس‌تر باشد. به همین دلیل است که ما یک تیم کامل را به فناوری تبلیغات اختصاص داده ایم.