منو سایت

هنگام برگرداندن خمیر دندان به لوله

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
هنگام برگرداندن خمیر دندان به لوله

به TechCrunch Exchange، یک خبرنامه هفتگی برای استارتاپ ها و بازارها خوش آمدید. الهام گرفته از TechCrunch روزانه + ستون جایی که نام خود را گرفته است. آیا می خواهید آن را هر شنبه در صندوق پست خود قرار دهید؟ ثبت نام اینجا.

خبر خوب! بود نه امروز ما در مورد ارزهای دیجیتال، ایلان ماسک یا SaaS صحبت می کنیم. ما همچنین در مورد IPO ها، روندهای سرمایه گذاری خطرپذیر جهانی یا موارد مشابه صحبت نمی کنیم. در عوض، در مورد قرار دادن مجدد خمیر دندان در لوله صحبت خواهیم کرد. به نظر سرگرم کننده است؟ بیا بریم.

صنعت فناوری چین

با لغو IPO Ant و اجرای یک دوره نظارتی ثابت توسط حزب کمونیست چین در سال 2021، احتمالاً کمتر در مورد فناوری چین شنیده اید. دلیل این امر این است که شرکت‌هایی که بیشترین هیجان را در رسانه‌های خارجی ایجاد کردند، نگرانی‌هایی مانند علی‌بابا، بایت دنس و مانند آن‌ها بودند – شرکت‌های فناوری که افراد زیادی از جمله افراد خارج از مرزهای کشور را تحت تأثیر قرار دادند.

دولت چین تصمیم گرفته است که چنین شرکت هایی دارای نفوذ بیش از حد هستند و بنابراین باید به اندازه ای کوچک شوند. این به معنای دیگر، قطع سر بخش edtech برای کسب سود، تنظیم رسانه های اجتماعی، محدود کردن موثر تبلیغات خارجی، بررسی داده های جنایی، محدودیت در بازی های ویدئویی همراه با توقف طولانی در عناوین جدید، قوانین جدید در مورد الگوریتم ها و موارد دیگر بود.

استارت آپ های چینی که در بوروکراسی پیچیده شده اند، از رویاهای قاره ای خود دست می کشند

پس از یک دوره آزادی نسبی برای نوآوری، رقابت و، بله، گاهی اوقات ضد رقابت، صنعت فناوری داخلی چین در سال 2022 وارد وضعیت بسیار متفاوتی نسبت به سال 2020 شد (این به معنای رد کردن تأثیر COVID-19 بر چینی نیست. شرکت‌های فن‌آوری، اما تغییر به دورکاری و موارد مشابه جهانی بوده است، و برای اهداف امروز ما، به ویژه به تغییرات در محیط نظارتی اهمیت بیشتری می‌دهیم.)

نتیجه ادغام اقدامات نظارتی، کنترل کامل از بالا به پایین، احتمالاً دقیقاً همان چیزی بود که انتظار داشتید. برخی از عناوین طعم اخیر:

  • دسامبر 2021: یک سال پس از سرکوب فناوری در چین، آسمان دیگر محدودیتی برای فناوری بزرگ چینی نیست.
  • فوریه 2022: عدم بازگشت سرکوب فناوری در چین، زیرا خواستار کار بیشتر بر روی قانون است.
  • آوریل 2022: غول های فناوری چین با توقف رشد، درخشش خود را از دست می دهند

آنها باید تصویری منصفانه از احساسات بازار در مورد سرکوب ترسیم کنند. از نظر پولی، ارزش بسیاری از شرکت های فناوری چینی به شدت کاهش یافته است. پس از رسیدن به بیش از 300 دلار به ازای هر سهم در اواخر سال 2020، امروز علی بابا کمتر از 100 دلار به ازای هر سهم قیمت دارد. دیدی که پس از عرضه اولیه اولیه سهام خود بین دولت چین و بازارهای ایالات متحده سقوط کرد، به بالای 18 دلار در هر سهم رسید. امروز قیمت آن کمتر از 2 دلار برای هر سهم است.

داستان های اخراج و سایر بدبختی های شرکت های فناوری چینی شروع به ظهور کرده است. چند عنوان متنی دیگر:

  • ژانویه 2022: با در دست گرفتن کنترل پکن، شرکت های فناوری چینی شغل و امید خود را از دست دادند
  • مارس 2022: چین علی بابا و تنسنت را مجبور به کاهش بیش از 50000 شغل کرد.
  • مارس 2022: کاهش فنی در چین می تواند برای شی به دردسر تبدیل شود

با توجه به اینکه این تقریباً همان چیزی است که هر کسی با نبض می تواند از دولت چین انتظار داشته باشد که کنترل مطلق خود را مانند گرانش روی یک ترن هوایی به اطراف پرتاب می کند و اصرار دارد که یکی از موتورهای اقتصادی کلیدی خود را از طریق یک جمله مختصر مستبدانه طراحی مجدد کند. احتمالا متعجب نیستید و با این حال به نظر می رسد که دولت چین، حداقل تا حدودی!

از کجا بدانیم خوب تماشا کن:

  • آوریل 2022: منابع می گویند چین به طوفان نظارتی با فناوری پیشرفته پایان می دهد و به این بخش نقش بیشتری در تقویت کندی اقتصاد خواهد داد.
  • آوریل 2022: چین برای غول های فناوری به تعویق افتاد، از جمله تاخیر در قوانین جدید به دلیل کندی اقتصاد
  • آوریل 2022: پکن به دنبال این است که به روسای فناوری اطمینان دهد زیرا کووید منبع اقتصادی را تهدید می کند

زمینه در اینجا این است که در حالی که بقیه جهان تا حد زیادی در حال یافتن راهی برای خروج از COVID-19 هستند، دولت چین صدها میلیون شهروند خود را در حالی که هدف غیرممکن صفر کردن COVID-19 را دنبال می کند، حبس می کند. (دولت قبلاً موفقیت خود را در مقابله با بیماری همه گیر به عنوان دلیل برتری خود ذکر کرده است؛ چنین موقعیتی عقب نشینی از هدف را دشوار می کند.)

از آنجایی که چین قوانین را متزلزل می‌کند، شرکت‌های فناوری در رنج هستند

نه اینکه دولت چین قصد دارد این را بپذیرد. پس از اشاره به اینکه پیشی گرفتن از رشد اقتصادی ایالات متحده یک اولویت است، مخارج زیرساختی مبتنی بر بدهی به همراه گمانه زنی های بیشتر در زمینه املاک و کاهش ظاهری قوانین خلیج فارس که بازار فناوری داخلی بدون شکایت مجبور به تحمل آن شده است، دوباره روی میز است.

موفق باشید؟

آیا دولت چین می تواند خمیر دندان تکنولوژیکی را به لوله بازگرداند؟ می فهمیم اما اگر سرمایه گذار یا موسس بودم داخل کشور نمی ساختم. البته، این بازار بزرگی است، اما بازاری نیست که بتوانید روی آن حساب کنید. زمانی که داده‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خطرپذیر چینی را برای سه ماهه دوم سال 2022 دریافت کنیم، بیشتر می‌شود.

آیا تاخیر نظارتی اعلام شده چین خیلی دیر است؟