منو سایت

وقتی موسس تاریخ می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
وقتی موسس تاریخ می شود


یک سال پیش، تعداد کمی با نام تجاری بولت، یک شرکت فناوری پرداخت که در سال 2014 تأسیس شد، و نه بنیانگذار آن رایان برسلو، یک نوع به ظاهر کهن الگویی از سیلیکون ولی را می‌شناختند: باهوش، با اراده و ترک کالج که تنها دو سال بعد استنفورد را ترک کرد. از شرکت.

به امروز بروید و بولت ناگهان تبدیل به یک شرکت نظارتی شد و برسلو توجه خبرنگاران، سرمایه گذاران و بنیانگذاران را از طریق یک سری اظهارات هیجان انگیز از ژانویه گذشته به خود جلب کرد.

سوال این است که آیا خواستگاری تا این حد یک بحث و جدل به نفع بولت است؟

آخرین بیانیه برسلو این دوشنبه زمانی بیان شد که او در توییتر اعلام کرد که بولت – که اکنون به کارمندان زمان بیشتری برای استفاده از گزینه های سهام خود نسبت به بسیاری از شرکت ها ارائه می دهد – به هر کارمندی این فرصت را می دهد که از شرکت پول قرض کند تا از اختیارات خود برای سهام استفاده کند. این “افراطیبرسلو توضیح داد که احتمالاً یک پیشنهاد بی‌سابقه است که به کارمندان عادی معافیت‌های مالیاتی یکسانی در هنگام خرید سهام مانند مدیران ارشد می‌دهد. (کارکنانی که سهام خود را زودتر می خرند، در صورت ادامه افزایش ارزش سهام، از نظر تئوری میزان مالیات خود را کاهش می دهند.)

بسیاری از بنیانگذاران این حرکت را تحسین کردند، از جمله هری هرست، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل پایپ، شرکتی که به سرعت در حال رشد است و سرمایه اولیه را برای شرکت هایی با جریان های درآمدی مکرر فراهم می کند. “بله، دیوانه! ما این کار را در سال 2020 انجام دادیم و شگفت انگیز بود. این کار درستی است.»

اما بسیاری دیگر بر این عقیده اند که این ایده نه جدید است و نه عاقلانه، و نشان می دهد که اگر سهام شرکتشان کاهش یابد، چنین وام هایی می تواند کارمندان را در موقعیت مالی بسیار مخاطره آمیزی قرار دهد.

از جمله جف ریچاردز، مدیر عامل GGV Capital بود. ریچاردز دیروز در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر در ایمیلی نوشت: “من معمولاً در مورد “موضوعات” توصیه های بنیانگذاران نظر نمی دهم، اما نمی توانستم در مورد آن ساکت بمانم. این به معنای واقعی کلمه یکی از بدترین توصیه هایی است که می توانید به بنیانگذاران دیگر بدهید. بنابراین بسیاری از ما در کابوس تلاش برای کمک به افسران وام برای مقابله با کمبود اجتناب ناپذیر بوده ایم، این فقط ناراحت کننده است. مهمتر از همه، برخلاف توییت رایان، او «جدید» نیست. هزاران شرکت این کار را انجام داده اند. دلیلی وجود دارد که بچه های خوب دیگر این کار را انجام نمی دهند – این یک ایده وحشتناک است.”

Vieje Piauwasdy، مدیر ارشد Equity Advisory در Secfi، موافق است. Secfi بی طرف نیست: این یک شرکت تامین مالی گزینه های سهام است که وام های غیرقابل بازگشت ارائه می کند و در ازای بازپرداخت بعداً به کارمندان پول می دهد. اما Piauwasdy، که قبلاً پنج سال را با PriceWaterhouseCoopers گذراند، نوع وام‌هایی را که Breslow ارائه می‌دهد «به‌شدت خطرناک» خواند.

پیاواسدی می گوید: امیدوارم بولت موفق شود. «رایان می‌خواهد بولت یک شرکت کارمند محور باشد. اما نمی‌توانید آینده را پیش‌بینی کنید، و اگر قیمت سهام در نهایت صفر شود، باز هم به یک شکل، دیگری یا به شکلی به این وام رجوع بدهکار خواهید بود.

برسلو، 27 ساله، در توییت های خود در روز دوشنبه پیش بینی کرد که سرمایه گذاری خطرپذیر “می گوید این یک فاجعه است”، اما موضوع غم انگیز او در مورد وام های سهام کارکنان به نظر می رسد نمادی از پیشنهادات دیگر او باشد. همین دو هفته پیش، سی پایان که تحسین و تحقیر را نیز برانگیخت، او به اشتباه شرکت پرداخت Stripe را به اعمال کنترل بر تابلوی اعلانات Y Combinator متهم کرد، گفت YC تمایلی به تامین مالی رقبای Stripe (وجود دارند) ندارد و Lyft را یک شرکت نامید. YC (این هرگز بخشی از برنامه شتاب دهنده YC).

پس از مخالفت با این توییت، برسلو از مدیرعاملی استعفا داد و مدیرعامل شرکت شد، اقدامی که بولت اصرار داشت مدت‌ها روی آن کار کرده است.

Breslow بدیهی است که در این بازی نقش زیادی دارد: طبق گزارش‌ها، او 25 درصد از سهام بولت را در اختیار دارد، که در اوایل سال جاری به دور ارزیابی 11 میلیارد دلاری پایان داد، از جمله شرکت‌های سنگین وزنی مانند BlackRock، General Atlantic و Willoughby Capital. اما به سختی می توان دید که چگونه بازی توییتری Breslow به اعتبار شرکتش در میان مشتریان و سرمایه گذاران کمک می کند، زیرا گزارش شده است که در حال سرمایه گذاری بیشتر در شرکت با ارزش 14 میلیارد دلار هستند.

آخرین طوفان توییت Breslow احتمالاً با هدف جذب جویندگان کار در یک بازار غیرقابل انکار چالش برانگیز بوده است، اما همچنین باید سیگنال های گیج کننده ای را به کارمندان بالقوه ارسال کند که واقعاً چه کسی مسئول راه اندازی خزانه است. (همچنین باید تعجب کنید که او چه سیگنال هایی را برای مدیر عامل جدید شرکت، مدیر عامل سابق آمازون، Maju Kuruvila ارسال می کند.)

اوایل این هفته خواستیم با برسلو صحبت کنیم و به ما گفتند که او در حال حاضر آفلاین است. با این حال، به دنبال Breslow نباشید که خبرسازی در توییتر را متوقف کند. برسلو – که اکنون یکی از جوانترین میلیاردرهای کشور کاغذی است – در پایان توییت های خود از خوانندگان خواست تا او را دنبال کنند و گفت که متعهد است ایده های “رادیکال” در مورد چگونگی ایجاد استارتاپ ها را به اشتراک بگذارد. توییتی از 9 فوریه در پروفایل او وجود دارد که بر ماموریت او تاکید دارد.

“ماه گذشته DIV بود. + 50 هزار دنبال کننده به مدت 30 روز. برای زمینه: 8 سال طول کشید تا به 4k فالوور برسد. درس: مردم وقتی حقیقت خود را می گویند قدردانی می کنند.”