منو سایت

پس از تحریم‌های غرب، استعدادهای فنی در حال فرار از روسیه هستند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
پس از تحریم‌های غرب، استعدادهای فنی در حال فرار از روسیه هستند

روسیه شاهد مهاجرت کارآفرینان، برنامه نویسان کامپیوتر و سایر شهروندان تحصیلکرده طبقه متوسط ​​بوده است، زیرا تحریم های غرب و بی ثباتی سیاسی، اداره تجارت بین المللی در این کشور را غیرممکن کرده است.

حمله روسیه به اوکراین میلیون ها نفر را مجبور به ترک خانه های خود از ترس جان خود کرده است. اما جنگ همچنین منجر به اخراج روس ها از سرزمین خود شد. من با تعدادی از کارآفرینان و سرمایه گذاران خطرپذیر روسی صحبت کردم که دلیل ترک وطن خود را بیان کردند یا در حال ترک وطن هستند. اما همانطور که آنها تلاش می کنند در خارج از کشور شروع کنند، احساسات ضد روسی و تحریم های اقتصادی آنها را آزار خواهد داد.

محرک ها

از آنجایی که روسیه در اواسط فوریه به جمع آوری نیروها در مرز اوکراین ادامه داد، یوجین کوناش، که کارمندانی در روسیه داشت که از راه دور برای استودیوی بازی سازی Dc1ab مستقر در لندن کار می کردند، به طور فزاینده ای نگران شد. اما مانند بسیاری دیگر، او انتظار تهاجم تمام عیار را نداشت.

امیدهای او برای کاهش تنش به زودی از بین رفت. زمانی که مشخص شد روسیه در حال جنگی تمام عیار با اوکراین است، کشورهای غربی شروع به اعمال تحریم ها علیه روسیه کردند. کسب و کار بلافاصله تأثیر را احساس کرد.

یکی از کارمندان Konash متوجه شد که بانک آنها تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفته است و انتقال بین المللی به حساب او را مسدود کرده است. زمانی که روبل سقوط کرد، صف‌های طولانی در مقابل بانک‌های روسیه تشکیل شد، زیرا شهروندان تلاش می‌کردند پس‌انداز خود را به دلار تبدیل کنند – فقط کارمزدهای هنگفتی پیدا کردند و دولت دسترسی به ارز خارجی را محدود کرد.

نقطه عطف کوناش زمانی اتفاق افتاد که سرمایه گذاران به صراحت به او گفتند که اگر استارتاپ او به چنین حضور قدرتمندی در روسیه ادامه دهد، غیر سرمایه گذاری خواهد بود. تیم مستقر در روسیه او موافقت کرد که زمان جدایی فرا رسیده است.

کوناش گفت: «پسرانی که حتی یک ماه پیش گفتند که تحت هیچ شرایطی روسیه را ترک نخواهند کرد، گفتند که وسایل خود را برداشته و به معنای واقعی کلمه به قزاقستان می‌روند تا از مرز زمینی عبور کنند، زیرا بلیط‌ها یا فروخته شده یا بسیار گران است.» .

مانند بسیاری از شرکت‌های فناوری با ردپای بین‌المللی، استارت‌آپ بازی Konash توسعه‌دهندگانی را از سراسر اروپای شرقی برای توسعه‌دهندگان مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت در منطقه استخدام می‌کند. کوناش که اهل بلاروس است به خوبی می‌داند که تمرکز بلوک شوروی سابق بر آموزش علوم و ریاضیات به شکوفایی نیروی کار مهندسی و علمی در سطح جهانی کمک کرده است.

از تحریم های مالی که بگذریم، اداره یک شرکت فناوری اطلاعات در روسیه غیرعملی شده است، زیرا خدمات فناوری خارجی یا ممنوع شده یا در حال لغو شدن هستند.

گوگل و مایکروسافت تمام فروش خود را در این کشور متوقف کردند در حالی که روسیه سعی کرد فیس بوک، اینستاگرام و توییتر را مسدود کند، البته نتایج متفاوتی به همراه داشت. برخی از کاربران ممکن است پس از ممنوعیت ها همچنان به این پلتفرم های ایالات متحده دسترسی داشته باشند، که نشان می دهد روسیه ممکن است از یک دستگاه سانسور پایدار مانند چین دور باشد. فیس بوک و توییتر گفته اند که در حال کار برای بازیابی خدمات در روسیه هستند.

یک سرمایه‌گذار قمار اهل سیبری که پس از الحاق کریمه در سال 2015 و تحریم‌های اقتصادی غرب کشور را ترک کرد، گفت: «چه کسی می‌داند چه زمانی می‌توان ابزارهای توسعه مانند یونیتی را مسدود کرد؟» هیچ کس نمی خواهد در کشوری بدون دسترسی به دنیای خارج باشد.

این سرمایه گذار به دلیل ترس از سرکوب مخالفان دولت روسیه از ذکر نام خودداری کرد.

نصف پا بیرون

پس از حمله به کریمه در هفت سال پیش، بسیاری از شرکت‌های ساخت روسیه شروع به درگیر شدن در جاهای دیگر کردند تا سرمایه‌گذاران را در مورد نگرانی‌ها در مورد خطرات سیاسی و اپتیک حمایت از شرکت‌های روسی اطمینان دهند. پیش از این، بسیاری از این شرکت ها در خارج از کشور فقط بر روی کاغذ کار می کردند و تیم های آنها اغلب هنوز در روسیه مستقر بودند. اما تهاجم تمام عیار به اوکراین این جریان را به یک جریان تبدیل کرد.

یکی از سرمایه گذاران یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر که اخیرا تیم مسکو خود را از این کشور نقل مکان کرده است، گفت: از سال 2015، شرکت ها به طور قانونی از روسیه دور شده اند. حتی قبل از بحران اوکراین، این شرکت تنها در صورتی از یک استارت آپ مستقر در روسیه حمایت می کند که در خارج از کشور ثبت شده باشد و تمرکز بین المللی داشته باشد.

از نظر فیزیکی، این استارت آپ ها همچنان در روسیه مستقر خواهند بود. سرمایه‌گذار که خواست نامش فاش نشود، گفت: آنها تحقیق و توسعه را در آنجا انجام می‌دهند زیرا هزینه‌های زندگی پایین است.

نیکیتا بلان که چهار سال پیش نام خانوادگی خود را از آکیموف تغییر داد، گفت: زندگی به عنوان یک شرکت نوپا که در خارج از کشور ثبت شده است، اما تا همین اواخر در خود مسکو برای همه نوع نیات و مقاصد فعالیت می کرد. شرکت او، Heyeveryone، که در حال ساخت ابزاری برای خودکارسازی مدیریت روابط با سرمایه‌گذاران است، در حال پیوستن به Delaware است.

پس از تحریم‌های غرب، استعدادهای فنی در حال فرار از روسیه هستند

تیم نیکیتا بلان قبل از ترک کشور پس از حمله روسیه به اوکراین در مسکو کار می کند

این استارت آپ هرگز قصد نداشت به تنهایی به بازار روسیه خدمت کند، اما بلان و همسرش مسکو را به عنوان مبنایی برای مزایای آشکار انتخاب کردند: والدین آنها می توانستند به مراقبت از دختر سه ساله خود کمک کنند. اینترنت در کشور در آن زمان سریع، ارزان و رایگان بود. و مسکو مملو از جلسات فناوری بود که بلان افراد همفکر خود را پیدا می کرد.

فرار

زندگی کارآفرینی بلان، با لذت بردن از بهترین های هر دو جهان، ناگهان با حمله روسیه به اوکراین پایان یافت. سه روز پس از تهاجم، همسر نیکیتا، والنتینا، در بستر ویران شده از تجزیه کشورش دراز کشیده بود. او تصمیم گرفت که وقت رفتن است.

“من در محل کار نمی توانستم کاری انجام دهم. او گفت: بخشی از خانواده من اهل اوکراین هستند. «ترک با یک بچه سخت خواهد بود، اما فکر نمی کردم شرایط تغییر کند. بنابراین همه 23 کیلوگرم چمدان بستند و ما یک بلیط یک طرفه خریدیم.

این زوج به همراه دختر جوان خود به گرجستان، یکی از بهترین مقاصد برای جریان فعلی استعدادها در روسیه، نقل مکان کردند. این کشور در کنار ترکیه، ارمنستان، قزاقستان و تایلند که نسبتا مقرون به صرفه هستند و برای روس‌ها آسان است، انتخاب محبوبی است.

صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر که اخیراً مسکو را ترک کرده است، در هفته های اخیر صدها شهروند روسی را که عمدتاً کارکنان و شرکت های پرتفولیوی خود هستند، از کشور خارج کرده است. گروه‌های اینترنتی تلگرام با ده‌ها هزار روس در حال افزایش است که در مورد برنامه‌های خروج و کمک به یکدیگر بحث می‌کنند.

“ما روس ها لعنت شده ایم”

با تشدید تحریم‌ها علیه روسیه هر روز، مهاجران آینده باید برنامه‌های فرار را تنظیم کنند: کدام کشورها هنوز پروازهای روسیه را می‌پذیرند و چگونه پول را منتقل می‌کنند؟

تحریم ها همچنان بر روس ها پس از فرار به خارج از کشور و حتی کسانی که مدت هاست آن را ترک کرده اند، تأثیر می گذارد. ارائه دهندگان زیرساخت های مالی معروف مانند پی پال، مسترکارت و ویزا قبلاً فعالیت خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورده اند، به این معنی که مهاجرانی که از بانک های روسیه استفاده می کنند نمی توانند از کارت های خود در خارج از کشور استفاده کنند. استونی اخیرا درخواست های اقامت الکترونیکی شهروندان روسیه و بلاروس را برای “جلوگیری از اجتناب از تحریم ها و فعالیت های غیرقانونی احتمالی” متوقف کرده است. طبق گزارش‌ها، تنظیم‌کننده‌های اتحادیه اروپا به برخی بانک‌ها گفته‌اند که تراکنش‌های همه مشتریان روسیه، از جمله ساکنان اتحادیه اروپا را بررسی کنند.

گستردگی این موج تحریم ها، برخی را وادار می کند تا از پاسپورت روسی خود صرف نظر کنند. این سرمایه گذار بازی های سیبری الاصل به دنبال یک سنگاپوری است تابعیت، ترس از اینکه ملیت روسی آنها می تواند آنها را از سیستم مالی مبتنی بر دلار آمریکا بیگانه کند.

این سرمایه گذار شکایت کرد: “اوکراینی ها در سراسر جهان به عنوان پناهنده پذیرفته می شوند، اما ما روس ها به جهنم رسیده ایم.”

برخی دیگر استدلال می‌کنند که ارز دیجیتال می‌تواند به آنها در دور زدن تحریم‌ها کمک کند، مانند خانواده بلان که پنج سال پیش بسیاری از دارایی‌های خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند. کوناش، کارآفرین بازی، انتظار داشت که اگر کارمندانش بیشتر در روسیه بمانند، بیت کوین و اتریوم آخرین راه حل برای پرداخت های فرامرزی باشند.

در حالی که صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و کوین‌بیس اعمال ممنوعیت‌های کامل بر همه روس‌ها را متوقف کردند، آنها تحریم‌هایی را برای مسدود کردن اهداف اعمال کردند. مدیر اجرایی بایننس می‌گوید رمزارزها راه فراری نیستند، زیرا تراکنش‌ها در دفتر کل در دسترس عموم ثبت می‌شوند و بنابراین توسط دولت‌ها به راحتی قابل ردیابی هستند.

اما تنظیم‌کننده‌های اتحادیه اروپا همچنان می‌گویند تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه و بلاروس همه ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد و قانون‌گذاران آمریکایی از خزانه‌داری خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کند که روسیه نمی‌تواند از رمزارز برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند.

“صلح واحد پول جدید است”

کسانی که روسیه را ترک می کنند با دشواری آشکار دوری از خانواده و دوستان روبرو هستند، اما غم و اندوه حتی بیشتر از تفاوت در برداشت آنها از رویدادهای اخیر ناشی می شود.

والدین و اقوام بزرگتر ما مدام به ما می گویند که برگردیم و می گویند اینجا همه چیز خوب است. بلان با یک یادداشت شکاک اما غم انگیز گفت روسیه عالی است.

بعید است که این تکنسین های روسی تحصیل کرده و آزادی خواه به گذشته نگاه کنند. روس‌هایی که با آنها صحبت کردم، که یا در حال ترک کشور هستند یا به دیگران کمک می‌کنند تا فرار کنند، به طرز شگفت‌انگیزی آرام بودند و در مورد مشکلات کشورشان صحبت می‌کردند، تا حدی به این دلیل که از نظر ذهنی برای خداحافظی اجتناب‌ناپذیر آماده بودند.

“سرمایه گذار ما SOSV به ما آموخت که مانند سوسک ها باشیم، انعطاف پذیر باشیم و به عنوان کارآفرین با محیط های جدید سازگار شویم. والنتینا بلان گفت: این فلسفه اکنون به ما کمک می کند تا از این دوران نامطمئن عبور کنیم. صلح ارز جدید است.

مهاجرانی مانند بلنک ممکن است آخرین موج فرار مغزها از روسیه در دهه‌های پیش باشد.

کوناش گفت: “چیزی که من را درک می کند این است که اگر به تمام استعدادهای مهندسی و علمی خارق العاده تولید شده در اتحاد جماهیر شوروی و روسیه نگاه کنید، اکثر آنها در هر فرصتی جهان اتحاد جماهیر شوروی را ترک می کنند.”

“این چه کسی را در جهان پس از اتحاد جماهیر شوروی باقی می گذارد؟” برای من، این آخرین موج فرار مغزها ناقوس مرگ سنت آموزش و علوم فرهنگی است، که احتمالاً یکی از معدود چیزهای مثبتی است که از اتحاد جماهیر شوروی می آید.