منو سایت

چرا امنیت ایمیل مهمتر از همیشه است؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
چرا امنیت ایمیل مهمتر از همیشه است؟

چرا امنیت ایمیل مهمتر از همیشه است؟

ایمیل یک روش ارتباطی موثر و ساده است که امکان ارتباط با مشتریان، همکاران و سایر افراد را فراهم می کند. علیرغم رشد و توسعه ابزارهای چت گروهی مانند Slack و Microsoft Teams، ایمیل همچنان یک راه محبوب، رایگان و بدون مجوز برای برقراری ارتباط است. علاوه بر این، با توجه به فعالیت‌های سازمان‌ها در محیط‌های دوردست و ترکیبی، ایمیل امروزه به یک تهدید امنیتی قوی تبدیل شده است.

بنابراین، با توجه به محبوبیت این راه حل ارتباطی، امنیت ایمیل بسیار مهم است. اگر مهاجمان به حساب های ایمیل شخصی دسترسی پیدا کنند، می توانند به راحتی رمز عبور خود را تغییر دهند و اختلالات زیادی در زندگی خود ایجاد کنند. با ادامه تحول دیجیتال، سازمان ها باید نسبت به تهدیدات سایبری و حملات فیشینگ هوشیار باشند. امروزه تعداد حملات فیشینگ نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است و هیچ نشانه ای از کاهش سرعت مشاهده نمی شود.

 

چگونه از حساب ایمیل محافظت کنیم؟

چه مدیر فناوری اطلاعات یک شرکت کوچک یا یک سازمان بین المللی بزرگ باشید، نباید از امنیت ایمیل غافل شوید. برای حفظ امنیت اکانت های ایمیل با رعایت اصل دسترسی آسان باید به نکات زیر توجه کرد:

 

  • از رمزهای عبور منحصر به فرد و قوی استفاده کنید

حدس زدن گذرواژه‌هایی مانند Password1234 یا استفاده از رمزهای عبور تکراری در سرویس‌های مختلف و حساب‌های کاربری در ایمن نگه‌داشتن سرویس‌های ایمیل مدرن چندان مؤثر نیست. با توجه به وقوع مکرر نقض امنیتی، استفاده از رمزهای عبور مختلف برای حساب های مختلف به کاهش عواقب چنین حملاتی کمک می کند. همچنین با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند 1Password یا LastPass می‌توانید رمزهای عبور منحصربه‌فرد ایجاد کرده و به‌طور امن ذخیره کنید. دسترسی به این رمزها از طریق هر دستگاهی امکان پذیر است. می توانید از این ابزار رمزگذاری برای یادگیری رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید. به عنوان مثال، Dh63thma=4UE@pM) یک رمز قوی و غیرقابل پیش بینی است. همیشه از استفاده از اطلاعات شناسایی شخصی در رمزهای عبور خود اجتناب کنید.

 

  • از احراز هویت چند عاملی استفاده کنید

احراز هویت چند عاملی یکی از مفیدترین و قدرتمندترین ابزارها برای محافظت از حساب های ایمیل است. با فعال شدن این قابلیت، برای ورود به حساب کاربری خود، علاوه بر رمز عبور، باید اطلاعات دیگری مانند کدی که از طریق پیامک برای شما ارسال می شود نیز داشته باشید. در نتیجه احتمال حملات موفقیت آمیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین نرم افزاری مانند Google Encrypter هر 30 ثانیه یک کد پین ایجاد می کند. با استفاده از این کد می توانید وارد حساب کاربری خود شوید. امروزه تقریباً همه انواع حساب‌های ایمیل مانند Gmail، Microsoft 365 و iCloud از احراز هویت چند مرحله‌ای پشتیبانی می‌کنند.

مزیت این روش این است که حتی اگر مهاجمان موفق به حدس زدن رمز عبور شما شوند، برای دسترسی به حساب کاربری شما به کدی نیاز دارند که هر 30 ثانیه یکبار تغییر کند.

 

  • استفاده از نرم افزار دسترسی امن به ایمیل

هنگام انتخاب بهترین نرم افزار ایمیل برای مک، ویندوز، اندروید یا iOS، توجه داشته باشید که چه کسی نرم افزار مورد نظر شما و سیاست های امنیتی آن را تعریف می کند. اگر راهی برای پرداخت هزینه خدمات وجود نداشته باشد، شرکت مورد نظر از راه دیگری کسب درآمد خواهد کرد. توصیه می شود از محصولاتی استفاده کنید که مدل درآمدزایی مشخصی دارند و از اطلاعات کاربران برای کسب درآمد استفاده نمی کنند.

 

خلاصه

اگر شخصی به ایمیل شما دسترسی پیدا کند، می تواند کل زندگی شخصی یا حرفه ای شما را مختل کند. به همین دلیل است که باید با رعایت اقدامات امنیتی، مانند فعال کردن احراز هویت چند مرحله ای و استفاده از رمزهای عبور قوی، از حساب های ایمیل شخصی و کاری خود محافظت کنید.

 

منبع: spikenow