منو سایت

چرا Akamai لینود را خرید؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
چرا Akamai لینود را خرید؟

در اوایل سال جاری، Akamai اعلام کرد که قصد دارد Linode، سرویس میزبانی ابری محبوب، را برای ساخت مجموعه ای از محاسبات ابری و محیطی خود، خریداری کند. خرید 900 میلیون دلاری ماه گذشته به پایان رسید. اگرچه Akamai هنوز بیشتر به دلیل خدمات ارائه محتوای خود شناخته می شود، در چند سال اخیر این شرکت شروع به ساخت سرویس های محاسباتی بیشتری کرده است، تا حدی به دلیل درخواست مشتریان فعلی. به عنوان مثال، اپل از Akamai برای سرویس Relay خصوصی خود استفاده می کند. اکنون، با Linode، این شرکت قصد دارد به سرعت آن مجموعه را بسازد – و در این فرآیند، Akamai را به یک شرکت کمی متفاوت تبدیل کند.

برای صحبت در مورد معنای خرید برای آینده Akamai، با آدام کارون، مدیر عامل شرکت و GM گروه فناوری Edge صحبت کردم.

کارون گفت که در واقع تمام دوران حرفه ای خود را در Akamai گذرانده است، که در سال 2005 برای انجام این کار به آن پیوست. سپس Akamai سرویسی به نام Edge Java ارائه کرد که به توسعه دهندگان اجازه می داد تا سرورهای برنامه را در انتهای شبکه شرکت مستقر کنند. اما از بسیاری جهات، بازار هنوز برای این خدمات آماده نبود.

کارون توضیح داد: «این قبل از AWS است. آکامای در آن زمان برای عرضه خیلی زود بود و ما محصول را ادامه ندادیم. اما برای من به عنوان یک توسعه دهنده، ادامه ندادن آن بسیار ناراحت کننده بود. بنابراین، در نهایت، برای اینکه بتوانیم این خرید را از پایان سال گذشته تا امسال اجرا کنیم، دیدن به ثمر رسیدن آن واقعاً هیجان انگیز بود – داشتن یک پلت فرم محاسباتی تمام عیار که اکنون می توانیم بر روی آن بسازیم. ”

او همچنین خاطرنشان کرد که Akamai درخواست‌های بیشتری از مشتریان فعلی خود برای ارائه خدمات محاسبات جانبی بیشتری دریافت می‌کند و اپل در اینجا برای Relay خصوصی خود پیشتاز است. «یک سال و نیم پیش، اپل[…] آمدند و گفتند، “می دانید، ما باید به عنوان بخشی از این سرویس پراکسی تحویل را انجام دهیم، اما برای آن به یک قطعه کامپیوتری نیز نیاز داریم. کارون گفت و می دانید استفاده از مزیت خود برای راه اندازی ماشین های مجازی یا کانتینرها به چه معناست. Akamai در حال حاضر یک پلتفرم داخلی دارد که به آن اجازه انجام این کار را می دهد، بنابراین تیم تصمیم گرفت این را به اپل ارائه دهد. جای تعجب نیست که این امر باعث شده تا سایر مشتریان فرصت های مشابهی را بخواهند.

«در واقع، مشتریان ما، با شروع اپل، ما را به این سمت سوق می دهند. ما می‌خواستیم در این فضا بازی کنیم، اما مطمئن نبودیم که آیا مشتریان ما اینجا به ما فکر می‌کنند یا خیر.» اما ما همیشه احساس می کردیم که حق داریم در این فضا باشیم. ما همیشه بین محاسبات و کاربر نهایی می نشستیم و محاسباتی را روی لبه انجام می دادیم. ما برنامه خود را بدون سرور داشتیم [platform]چه جاوا اسکریپت باشد یا زبان ابرداده خودمان، ما منطق تجاری را انجام می‌دادیم، اما واقعاً نمی‌توانستیم آن را به عنوان یک محاسبات کامل انجام دهیم.”

برای ایجاد این فرصت‌ها، Akamai می‌توانست سرویس محاسباتی خود را بسازد، اما تیم تصمیم گرفت که به سرعت حرکت کند تا از این فرصت استفاده کند. سرویس موجود Akamai در حال حاضر در 100 مکان کار می کند، اما ایده این است که این دو پلتفرم را در یک پلتفرم ادغام کنیم تا در نهایت فقط Linode باشد.

اما علاوه بر این، کارون خاطرنشان کرد که موضوع فقط حرکت سریع نیست، بلکه تغییر تمرکز Akamai بر مشتریان شرکتی برای توسعه‌گرای بیشتر است. امروز، تقریباً هیچ مکالمه ای با یک شرکت شرکتی ندارم که در آن هیچ کس در مورد چگونگی تصمیم گیری برنامه نویسان به طور فزاینده صحبت نمی کند، بنابراین منطقی است که Akamai در این فضا نیز عمیق تر کند. امروزه، توسعه‌دهندگان با کارت اعتباری خود یک سرور Linode می‌سازند، اما واضح است که این راهی نیست که Akamai طی سال‌ها کسب‌وکار خود را فروخته است.

“ما می خواهیم این تجربه را نه تنها برای محاسبات جدید خود ارائه دهیم – ما این تجربه را برای همه محصولات خود می خواهیم. کارون گفت و ما در این مسیر حرکت می کنیم، اما ما در جایی نیستیم که Linode امروز برای محصول شرکتی ما قرار دارد.

برای خود لینود، هیچ چیز در حال حاضر تغییر نمی کند. کارون گفت، نام باقی می ماند و قیمت ها ثابت می ماند. اما Akamai همچنین سرمایه گذاری زیادی برای کمک به تیم Linode در ساخت سرویس خود، گسترش به مراکز داده جدید و ایجاد مجموعه ویژگی های خود، مانند راه اندازی یک پایگاه داده جدید به عنوان یک سرویس به زودی انجام می دهد، که احتمالاً پس از آن، سرویس کانتینر مدیریت شده خود را با ویژگی های سازمانی بیشتر گسترش می دهد. کارون همچنین به ویژگی‌های ابر خصوصی مجازی اضافی برای Linode اشاره کرد که در دست توسعه هستند.

کارون همچنین خاطرنشان کرد که از سوی دیگر، Akamai احتمالاً می‌خواهد بتواند به مشتریان غیرتجاری Linode فرصت خرید قابلیت‌های CDN را ارائه دهد. او قبلاً برخی از این قابلیت ها را زمانی که راه حل CDN کلیک برای خرید خود را برای Azure منتشر کرد چند سال پیش ساخته بود. برنامه در اینجا قرار است تا پایان سال جاری آغاز شود. Akamai همچنین قصد دارد با افزودن یک Web Application Defender (WAP) به این سرویس، تجربه امنیتی خود را به Linode بیاورد.

با 250 کارمند، لینود به وضوح شرکت کوچکتر اینجاست. Akamai 10000 کارمند دارد. با این حال، ایده کلی در اینجا این است که فرهنگ لینود در فرآیند ادغام این دو تجارت دست نخورده بماند. “در بسیاری از خریدهای دیگر، روشی که ما ادغام می کنیم این است که تیم های موجود را بگیریم، آنها را به تیم شریک خود منتقل کنیم، و شرکت قدیمی را تجزیه کنیم و آن را به مکان های مناسب منتقل کنیم. و این در بسیاری از موارد یک فاجعه فرهنگی ایجاد می کند، درست است؟ او واقعاً می گوید: “من به فرهنگی که تازه خریدم اهمیتی نمی دهم.” در این مورد ما برعکس عمل کردیم. ما Akamai را به Linode تزریق خواهیم کرد، برخلاف قرار دادن Linode در Akamai.» او همچنین خاطرنشان کرد که در سطح مهندسی، فرهنگ دو شرکت در حال حاضر تقریباً یکسان است. کارون ورود به Linode را به عنوان ورود به Akamai یک دهه پیش توصیف کرد.

کارون افزود: «فرهنگ‌ها واقعاً همخوانی خوبی هستند». آنها آنقدرها که شما فکر می کنید متفاوت نیستند، اما اولویت هایی که انتخاب می کنند متفاوت است. آنها توسعه‌دهنده را به جای شرکت انتخاب می‌کنند و دنیا به جایی می‌رود که شرکت توسعه‌دهنده می‌شود. و ما این را می بینیم، بنابراین می خواهیم بدون از دست دادن تمرکز شرکت خود به سمت توسعه دهنده به عنوان مشتری اصلی خود حرکت کنیم.

تنها چیزی که Akamai نمی خواهد بسازد، یک AWS دیگر است. این چیزی بود که کارون در مورد آن مصمم بود. او به من گفت: “اگر این را گفتم باید فوراً دهانم را ببندی.” Big Clouds شرکای Akamai هستند و همانطور که گاهی اوقات خدمات CDN خود را ارائه می دهند، Akamai معتقد است که می تواند یک سرویس محاسباتی نیز بسازد و همچنان شریک خوبی برای آنها باشد. «ما می‌خواهیم مجموعه‌ای اصلی از ویژگی‌ها بسازیم تا به مشتریان خود در زمان نیاز به آن تنوع ارائه دهیم، در مواقعی که به آن نیاز دارند قابلیت‌های برتر را ارائه دهیم و با هم همکاری کنیم. بنابراین ما برای ساخت AWS دیگری تلاش نخواهیم کرد.

Akamai لینود را با 900 میلیون دلار خریداری می کند