منو سایت

چگونه یک پلتفرم تحلیل امنیتی انتخاب کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
چگونه یک پلتفرم تحلیل امنیتی انتخاب کنیم؟

کارشناسان فناوری اطلاعات از ابزارهای مختلفی برای جمع آوری اطلاعات مفید و به موقع درباره مهاجمان و اجرای روش های پیشگیرانه برای مقابله با حملات سایبری مختلف و پیشرفته استفاده می کنند. یک پلت فرم تجزیه و تحلیل امنیتی یکی از ابزارهای کلیدی برای کمک به تیم های امنیت سایبری است.

در این مقاله شما را با این ابزارها، اهمیت آنها، کاری که انجام می دهند، نحوه ارزیابی آنها و لیست محصولات مفید در این زمینه آشنا می کنیم.

پلتفرم تحلیل امنیتی چیست؟

پلتفرم های ساده تحلیل تهدید امنیت سایبری از ابزارهای نظارت بر ترافیک شبکه و تجزیه و تحلیل رویداد استفاده می کنند که از طریق خطوط لوله به اجزای شبکه متصل می شوند. این فناوری ترافیک شبکه را که از دستگاه‌های مختلف عبور می‌کند بررسی می‌کند و داده‌های ترافیک را جمع‌آوری می‌کند و آن را با قوانین و سایر پارامترهای ذخیره شده در سیستم مقایسه می‌کند. اگر بسته‌های داده مشکوک شناسایی شوند، ابزار از طریق پیام‌ها و هشدارهای داشبورد سیستم، ناهنجاری‌ها را علامت‌گذاری می‌کند.

سطح بعدی تجزیه و تحلیل امنیت سایبری، SIEM[1] از الگوریتم های قدرتمند و ابزارهای دیگر برای ارزیابی ترافیک مشکوک تا حد امکان استفاده می کند. سیستم های SIEM توصیه هایی را بر اساس پیام های برنامه ریزی شده ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل ترافیک ارائه می کنند. پلت فرم تحلیل امنیتی در بالاترین سطح ابزارهای ارزیابی تهدیدات سایبری قرار دارد. این ابزارها از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، وظایف دیگری مانند تحلیل رفتار کاربر (UEBA[2]) برای تحلیلگران امنیت سایبری اطلاعات بیشتری در مورد رفتار تهدیدها و منابع آنها و همچنین اقدامات بعدی که تهدید ممکن است انجام دهد. علاوه بر این، پلتفرم های تحلیل امنیتی مبتنی بر تحلیل رفتار نیز توصیه هایی مانند اقدامات لازم برای کاهش سطح حمله و کاهش شدت رویداد در صورت وقوع حمله را ارائه می دهند.

تجزیه و تحلیل تهدید با نظارت بر ترافیک و گزارش رویداد شروع می شود. خطوط لوله ابزارها را به بخش های مختلف شبکه متصل می کنند تا داده ها را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کنند.

اتصال ابزارهای تحلیل امنیت سایبری تقریباً به هر دستگاه شبکه امکان پذیر است. در شکل 1، این دستگاه ها به فایروال، روتر و سوئیچ شبکه متصل شده اند. این ابزارها می توانند برای نظارت بر ترافیک و پرچم گذاری ناهنجاری ها بر اساس پایگاه داده داخلی مسیرهای حمله برنامه ریزی شوند. به دلیل نیاز به فرآیندهای مدیریت حادثه و داده های بیشتر، سیستم SIEM را می توان به عنوان یک لایه در بالای سیستم اصلی قرار داد.

اگر شدت و تعداد حملات افزایش یابد، می توان پلتفرم تحلیل امنیتی را اضافه کرد. ابزار تجزیه و تحلیل امنیتی اطلاعات را از دو لایه دیگر جمع آوری می کند و تجزیه و تحلیل های پیشرفته تری را با استفاده از هوش مصنوعی برای کاوش داده ها و ایجاد توصیه ها و بینش های دقیق تر انجام می دهد. بسیاری از محصولات موجود در بازار ترکیبی از سه سطح تحلیل امنیتی را ارائه می دهند.

اهمیت ابزارهای تحلیل امنیتی چیست؟

مدیریت امنیت سایبری مانند یک بازی مداوم گربه و موش است. توسعه دهندگان نرم افزار دائما در تلاش برای شناسایی مهاجمان جدید و کد برای ارائه اقدامات متقابل هستند. در همان زمان، مهاجمان به طور مداوم در حال توسعه بدافزارهای جدید و تکنیک های کد مخرب برای دور زدن فایروال ها و سایر مکانیسم های دفاعی شبکه و آسیب رساندن به داده ها، سیستم ها و شبکه های داخلی هستند.

حفاظت از داده های تجاری ارزشمند و حیاتی و همچنین اطلاعات شخصی و هویتی ضروری است. سرمایه گذاری در یک پلتفرم تحلیلی قوی امنیت سایبری یکی از مهم ترین هزینه های فناوری اطلاعات در سال 2023 و پس از آن است. برای کسب و کارهای کوچک، هزینه ابزار تحلیل امنیتی می تواند بازدارنده باشد، اما سازمان های بزرگ نباید بدون چنین ابزارهایی به فعالیت خود ادامه دهند.

برنامه های پلت فرم تجزیه و تحلیل امنیتی

ابزارهای تحلیل امنیتی برای جلوگیری از حملات سایبری طراحی شده اند. این ابزارها با استفاده از موتورهای تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی، داده های امنیت شبکه را با جزئیات بسیار مورد بررسی قرار می دهند. یکی از مهمترین کارکردهای این ابزارها تحلیل رفتار است که داده های رویداد را در شرایط مختلف برای شناسایی موارد زیر بررسی می کند:

 • الگوهای خاص مشاهده شده در نحوه انجام حملات.
 • منابع و روش های حمله که هدف قرار می گیرند؛
 • ردپایی را که پس از حمله وجود دارد شناسایی کنید و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد مهاجم ارائه دهد.

پلتفرم های تجزیه و تحلیل امنیتی از هوش مصنوعی برای ارائه توصیه هایی برای اصلاح دستگاه ها و سیستم های آسیب پذیر و جلوگیری از حملات آینده استفاده می کنند.

سایر کارهایی که پلتفرم های تجزیه و تحلیل امنیتی می توانند انجام دهند عبارتند از:

 • اسکن و ارزیابی آسیب پذیری
 • تست نفوذ و شکار تهدید
 • فعالیت های واکنش به حوادث سایبری
 • ارزیابی انطباق با استانداردها و قوانین
 • تشخیص و پاسخ نقطه پایانی

چگونه یک پلت فرم تحلیل امنیتی موثر انتخاب کنیم؟

سازمان‌های بزرگ معمولاً از فناوری برای پیشگیری، شناسایی و واکنش به حوادث سایبری استفاده می‌کنند. سازمان‌هایی با ابزارهای تحلیل امنیتی ساده ممکن است بخواهند بر اساس تعداد و شدت حملاتی که آنها را هدف قرار می‌دهند، به گزینه‌های قدرتمندتری ارتقا دهند.

توصیه می شود از پلتفرمی استفاده کنید که به عملکردهای ساده مجهز باشد و به راحتی بتواند اجزای قدرتمندتری را اضافه کند. این امکان وجود دارد که جابجایی بین محصولات شرکت های مختلف، آشنایی شما را با ابزار مورد نظر دشوار کند. همانند سایر سرمایه گذاری های فناوری اطلاعات، باید در این زمینه اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. شرایط را مشخص کنید. به عنوان مثال، آیا نیازی به ارتقاء سیستم موجود است؟
 2. در مورد نیاز به توسعه ابزار تجزیه و تحلیل امنیتی با تیم مدیریت بحث کنید و تأییدیه و بودجه دریافت کنید.
 3. در مورد بازار و محصولات و خدمات موجود تحقیق کنید. مدل استقرار (در محل، ابر یا سرویس مدیریت شده) را انتخاب کنید.
 4. گزینه های نامزدی را انتخاب کنید که شامل محصولات انعطاف پذیر، مطابق با استانداردها و قابل ادغام در زیرساخت های موجود باشد.
 5. گزینه ها را بر اساس قیمت مرور کنید. محصولات معمولاً بر اساس میزان داده هایی که در ماه تجزیه و تحلیل می کنند، ساختار قیمت گذاری انعطاف پذیری دارند. برخی از محصولات دارای هزینه اولیه همراه با هزینه های نگهداری و استفاده هستند.
 6. قابلیت های یک سیستم نامزد را بر اساس نیازهای فعلی و پیش بینی شده خود ارزیابی کنید.
 7. از نیازهای آموزشی احتمالی کارکنان خود آگاه باشید و از فروشنده بپرسید که آیا آموزش ارائه می دهند یا خیر.
 8. میزان داده ها و گزارش هایی که در داشبورد مورد نظر نمایش داده می شود را بررسی کنید.
 9. سطح تجزیه و تحلیلی که محصول انجام می دهد، نوع گزارش های تولید شده و سایر قابلیت هایی که می تواند ارزش افزوده داشته باشد را در نظر بگیرید.
 10. تعیین کنید که کاربران چگونه می توانند با سیستم ها، به ویژه سیستم هایی که مبتنی بر ابر هستند، تعامل داشته باشند.
 11. سایر خدمات ارائه شده توسط فروشنده، مانند تست نفوذ و آسیب‌پذیری، پشتیبانی از واکنش حوادث، و کمک در توسعه یک طرح امنیت سایبری را کاوش کنید.
 12. به دنبال خدماتی باشید که مطابقت محصول انتخاب شده را با استانداردهای امنیت سایبری ارزیابی می کند.
 13. از چرخه عمر توسعه سیستم ها در مراحل برنامه ریزی و اجرا استفاده کنید.
 14. آموزش ها و مستندات ارائه شده همراه با استقرار سیستم و پشتیبانی از تست پذیرش را کاوش کنید.

در اینجا 10 پلتفرم تحت حفاظت آورده شده است

به سازمان هایی که قصد دارند توانایی خود را برای شناسایی و مقابله با انواع حوادث سایبری به حداکثر برسانند، توصیه می شود از ابزار تحلیل امنیتی استفاده کنند. این ابزارها معمولاً قابلیت‌های SIEM و مدیریت گزارش رویداد را در یک پلتفرم امنیتی واحد با قابلیت‌های تجزیه و تحلیل امنیتی اضافی اضافه می‌کنند.

ابزارهای تحلیل امنیتی بیشترین قابلیت تحلیل و گزارش گیری را دارند اما با بالاترین هزینه. ابزار مناسب نظارت بیشتر شبکه را امکان پذیر می کند و زمان تلف شده و تشخیص های نادرست را به حداقل می رساند.

10 ابزار و پلتفرم امنیت سایبری که دارای قابلیت تجزیه و تحلیل امنیتی هستند عبارتند از:

 1. Splunk Enterprise Security سکو SIEM که دارای بسیاری از ویژگی های پیشرفته است. این ابزار با نسخه سازمانی Splunk و همچنین Splunk Cloud Platform ارائه می شود.
  • مزایا: سیستم قدرتمند، داشبورد و عملکردهای مختلف
  • معایب: دشواری و پیچیدگی در یادگیری کار با ابزار
 2. SolarWinds Security Event Management Tool که نرم افزار SIEM است.
  • مزایا: جمع آوری داده های کارآمد، گزارش های جامع و داشبورد
  • معایب: دشواری و پیچیدگی در یادگیری کار با ابزار
 3. IBM Security Guardium یک پلت فرم حفاظت از داده که برای شبکه های بزرگ سازمانی طراحی شده است.
  • مزایا: تجزیه و تحلیل امنیتی، داشبورد، و قابلیت نظارت بر مقررات و انطباق
  • معایب: دشواری و پیچیدگی در یادگیری کار با ابزار
 4. LogRhythm SIEM سکو SIEM که دارای لایه تحلیل امنیتی است.
  • مزایا: تجزیه و تحلیل پیشرفته، داشبورد
  • معایب: سختی و پیچیدگی در آموزش ابزار، فرآیند ارتقا
 5. Securonix نسل بعدی SIEM که مجهز به امکانات پیشرفته از جمله قابلیت تحلیل امنیتی می باشد
  • مزایا: پشتیبانی از تجزیه و تحلیل امنیتی، داشبورد، گزارش
  • معایب: مشخص نشده است
 6. Exabeam Fusion سکو SIEM با ویژگی های پیشرفته از جمله تجزیه و تحلیل امنیتی
  • مزایا: قابلیت تجزیه و تحلیل امنیتی، با نسخه ابری و داخلی
  • معایب: مشخص نشده است
 7. ابزار پیشرفته حفاظت از تهدید Azure Microsoft ([1]ATP) این ابزار پیشرفته تجزیه و تحلیل تهدید و پلتفرم مبتنی بر ابر و در محل را با قابلیت های تجزیه و تحلیل امنیتی پیشرفته جایگزین می کند که امکان تجزیه و تحلیل و بررسی سرتاسر ناهنجاری های امنیتی را فراهم می کند.
  • مزایا: قابلیت های تجزیه و تحلیل امنیتی، برنامه های کاربردی سازمانی، قابلیت استقرار درون محل و ابر، رسیدگی به مسائل نقطه پایانی با استفاده از Windows Defender ATP
  • معایب: سختی و پیچیدگی آموزش ابزار، فرآیند ارتقا، هزینه های اضافی
 8. Sumo Logic Platform با Cloud SIEM و Cloud SOAR یک پلتفرم ابری با قابلیت های SIEM و هماهنگی، اتوماسیون و پاسخگویی امنیتی است.
  • مزایا: قابلیت تجزیه و تحلیل امنیتی، مقیاس پذیری، گزارش
  • معایب: مشخص نشده است
 9. تحلیل رفتاری فورسپوینت پلتفرمی که شامل WEBA وجود دارد
  • مزایا: قابلیت تجزیه و تحلیل امنیتی پیشرفته
  • معایب: مشخص نشده است
 10. Rapid7 InsightIDR سکو SIEM زیر ابر فرصت WEBA
  • مزایا: تجزیه و تحلیل امنیتی، داشبورد و قابلیت های گزارش
  • معایب: مشخص نشده است
 11. نماسیس حرفه ای یک پلت فرم قدرتمند و منعطف برای پیکربندی اسکن با ارزیابی امنیتی و گزارش های مختلف
  • مزایا: دارایی های نامحدود را اسکن می کند، طیف وسیعی از آدرس های IP را برای اسکن با استفاده از گزینه اسکن کشف میزبان، اسکن احراز هویت SNMP، اسکن احراز هویت SMB، اسکن احراز هویت SSH، اسکن احراز هویت ESXi ارائه می دهد، انواع مختلفی از اسکنرهای شبکه مانند TCP، WMI را انجام می دهد. UDP، SSH، SNMP، HTTP، SMB و LDAP، ارائه داشبوردهای مبتنی بر CVSS و گزارش‌های دقیق آسیب‌پذیری، ارائه داشبوردهای تعاملی و نماهای شبکه تخصصی در یک رابط کاربری قدرتمند از طریق پیکربندی با کشیدن و رها کردن با داده‌های بلادرنگ، ارائه ریسک مشترک سناریو برای هر کار، توانایی ردیابی سریع ارزیابی انطباق شبکه و زیرساخت بر اساس استانداردهای صنعت و PCI DSS، شناسایی شکاف‌های امنیتی زیرساخت شبکه، شناسایی و اولویت‌بندی ریسک، ایجاد گزارش‌های آسیب‌پذیری بر اساس گزینه‌های مختلف. و مانند CVSS، پلاگین ها، پورت ها را اسکن کنید، گزارش ها را با تیم یا سازمان خود با ایجاد گزارش ها در قالب های مختلف به اشتراک بگذارید (به عنوان مثال. CSV، PDF، TXT، XML، فرمت انطباق)

[1] حفاظت از تهدیدات پیشرفته

[1] اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد

[2] تجزیه و تحلیل رفتار موجودیت کاربر

منبع: techtarget