ژئوبلوک های روسیه امروزی در روسیه امروز بی ثبات شده اند

ژئوبلوک های روسیه امروزی در روسیه امروز بی ثبات شده اند

توییتر اعلام کرد که با ممنوعیت اتحادیه اروپا برای روسیه امروز (RT) و اسپوتنیک که دیروز به عنوان بخشی از بسته تحریمی اعمال شده توسط بلوک روسیه در پی حمله به اوکراین، هرچند با اکراه، اجرایی شد، مطابقت دارد.

در بیانیه ای، این شبکه اجتماعی در پاسخ به درخواست های مطبوعات این هفته منتشر شد، سخنگوی توییتر گفت:

«تحریم‌های اتحادیه اروپا از نظر قانونی ما را ملزم می‌کند که محتوای خاصی را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا حفظ کنیم و ما قصد داریم از آن پیروی کنیم. رویکرد جهانی ما در خارج از اتحادیه اروپا همچنان بر حذف این نوع محتوای رسانه ای دولتی در خدمات خود و ارائه زمینه مهم از طریق برچسب های ما تمرکز خواهد کرد. ما همچنان به حمایت از اینترنت رایگان و باز، به ویژه در مواقع بحرانی ادامه می دهیم.»

با این حال، مشخص نیست که توییتر چقدر خوب است در حقیقت مطابقت با دستور قانونی منع توزیع محتوای RT در اتحادیه اروپا.

در حالی که برخی از کاربران در سراسر اروپا می گویند در صورت تلاش برای دسترسی به حساب توییتر تأیید شده رسانه های مرتبط با کرملین پس از اجرایی شدن ممنوعیت RT (نگاه کنید به اولین تصویر در زیر) با یک اعلان «حساب حفظ شده» مواجه شده اند، TechCrunch دریافت که هنوز هم وجود دارد. امکان دیدن حساب اتحادیه اروپا RT – بدون نیاز به استفاده از VPN برای دور زدن geoblocks (به صفحه دوم مراجعه کنید).

در حال آزمایش اجرای توییتر در اتحادیه اروپا، در اینجا چیزی است که یک کاربر در فرانسه هنگام تلاش برای مشاهده یک حساب توییتر تأیید شده در RT با آن روبرو شد:

چیزی که یک کاربر توییتر در فرانسه هنگام تلاش برای دسترسی به حساب توییتر تأیید شده RT دید (Screengrab: TechCrunch)

اما با آزمایش دقیقاً همان چیزی که امروز از اسپانیا انجام شد، هیچ دسترسی مسدودکننده ای به حساب RT پیدا نکردیم، و همچنین توانستیم توییت های فردی را مشاهده کنیم – از جمله مثال زیر که سازمان رسانه دولتی امروز صبح توییت کرد – علی رغم “حساب توقیف شده” ظاهری توییتر. در جاهای دیگر اتحادیه اروپا، اسپانیا را به عنوان یکی از کشورهایی که تحت پوشش اجرای آن قرار دارند، درج کرده است.

کاربر توییتر در اسپانیا هنوز به حساب RT دسترسی دارد (Screengrab: TechCrunch)

در زمان نگارش این مقاله، تستر ما در اسپانیا هنوز از برنامه تلفن همراه توییتر و از طریق شبکه تلفن همراه به RT دسترسی داشت.

بنابراین به نظر می رسد توییتر در این مورد تحریم های اتحادیه اروپا را نقض می کند.

مشخص نیست که این مشکل با اجرای توییتر در اسپانیا – یا در واقع در سراسر اتحادیه اروپا (که 27 کشور عضو دارد) چقدر گسترده (یا مجزا) می تواند باشد.

“نشت” بیشتر را نمی توان رد کرد. شاید به خصوص به زودی پس از اجرایی شدن تحریم ها. یکی از تفاسیر آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد این است که ممکن است توییتر باشد که هنوز در حال رفع مشکلات انطباق خود است.

دسترسی به حساب توییتر RT در بریتانیا همچنان امکان پذیر است، اما این در نظر گرفته شده است زیرا این شرکت باریک ترین برنامه ممکن را برای تبعیت از ممنوعیت اتحادیه اروپا انتخاب کرده است. بریتانیا دیگر عضو این بلوک نیست.

بریتانیا همچنین دستور داخلی مشابهی مبنی بر ممنوعیت توزیع محتوای RT از پلتفرم های آنلاین – حداقل هنوز صادر نکرده است. تنظیم کننده رسانه آن، آفکام، در حال حاضر در حال بررسی است که آیا RT کد پخش کشور را نقض کرده است یا خیر. (Ofcom همچنین در حال آماده شدن برای نقش گسترده‌ای در نظارت بر قوانین محتوای اینترنتی ورودی قبل از تبدیل شدن قانون امنیت آنلاین است، بنابراین مطمئناً در آینده در تصمیم‌گیری‌های تعدیل محتوای آنلاین شرکت خواهد کرد.)

فهرست کشورهایی که توییتر می گوید RT را در نتیجه ممنوعیت اتحادیه اروپا مسدود می کند، همچنین شامل ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین و سوئیس نمی شود – که در اروپا و منطقه تجارت آزاد اروپا هستند اما در اتحادیه اروپا نیستند.

بنابراین، دوباره، توییتر تصمیم گرفته است تا حد امکان تحریم‌ها را در اتحادیه اروپا اعمال کند.

این در تضاد با اپل و گوگل است – که اوایل این هفته اعلام کردند که دسترسی به برنامه های RT را در فروشگاه های موبایل مربوطه خود مسدود می کنند، در حالی که اپل این کار را در تمام بازارهای بین المللی (به جز خود روسیه) انجام می دهد.

گوگل روسیه امروز، اسپوتنیک را از Play Store خارج می کند، زیرا این ممنوعیت در اتحادیه اروپا اعمال می شود

گوگل تا این حد پیش نرفت، اما از geoblocking کمی گسترده تر از توییتر استفاده کرد – همچنین دسترسی به برنامه های کاربردی در کشورهای اروپایی فوق الذکر خارج از اتحادیه اروپا (بریتانیا، ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین و سوئیس) و همچنین در اتحادیه اروپا و اوکراین را مسدود کرد. .

روز دوشنبه، مایکروسافت همچنین اعلام کرد که برنامه‌های خبری RT را از فروشگاه برنامه ویندوز خود حذف می‌کند و محتوای RT و Sputnik را از پلتفرم مایکروسافت استارت (از جمله MSN.com) پاک می‌کند – به منظور “کاهش قرار گرفتن در معرض تبلیغات دولت روسیه”. .

بنابراین بلوک باریک و مرتبط با کرملین که فقط به اتحادیه اروپا اختصاص دارد، شروع به ظاهری خارق‌العاده کرده است.

با این حال، محصول اصلی این شرکت یک سرویس اطلاعاتی بی‌درنگ است – که ترجیح عمومی آن را برای برچسب‌گذاری و زمینه‌سازی به جای سانسور توضیح می‌دهد (و اوایل این هفته برچسب‌های اضافی را برای توییت‌های مرتبط با رسانه‌های روسی اعلام کرد).

بعلاوه، همانطور که بیانیه توییتر نشان می دهد، شبکه آن ممکن است در طول یک بحران نقش ویژه ای ایفا کند – بنابراین عدم تمایل به تنزل دادن ابزار اصلی آن، حتی در جنگ، قابل درک است.

در همان زمان، زمینه ای که RT در آن فعالیت می کند، با تهاجم روسیه به اوکراین به طور اجتناب ناپذیری تغییر کرده است. و مشخص نیست که آیا توییتر سیاست های خود را با توجه به این موضوع دوباره ارزیابی کرده است یا خیر.

ما اکنون شاهد جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه یک کشور مستقل در اروپا هستیم – که در آن تبلیغات خارجی نقش استراتژیک کلیدی ایفا می کند.

به همین دلیل است که رهبران اتحادیه اروپا به سرعت به این نتیجه رسیدند که تهاجم به اوکراین خط قرمزی را نشان می‌دهد که به تبلیغات پوتین اجازه می‌دهد آزادانه از طریق RT و Sputnik، دو کانال اصلی مرتبط با دولت که در دستکاری اطلاعات خارجی دخیل هستند و به وضوح به رژیم او متصل هستند، ادامه یابد.

با این حال، به نظر می رسد که توییتر ترجیح می دهد تا آنجا که می تواند (از نظر قانونی) بی طرف بماند.

توییتر در پاسخ به سوالی در مورد مشکلی که تستر ما در اسپانیا (یکی از کشورهای اتحادیه اروپا) با آن مواجه شد، از بیان اینکه چرا نتوانسته محتوای RT را مسدود کند خودداری کرد – صرفاً با اشاره به بیانیه قبلی خود که گفت: “در نظر دارد تا[s] برای تبعیت از تحریم های اتحادیه اروپا

سخنگوی توییتر تایید کرد: ما این ممنوعیت را اجرا کردیم.

با توجه به این، به نظر می‌رسد مشکلی که ما شناسایی کرده‌ایم نمونه‌ای از اعمال ناقص ممنوعیت است – احتمالاً یک شکست عمدی توسط توییتر نیست. و شاید به این دلیل که زمان کمی از اجرایی شدن این ممنوعیت گذشته است (اگرچه رئیس اتحادیه هشدار داد که این ممنوعیت در آخر هفته خواهد آمد).

با توجه به ترجیح دیرینه این شرکت برای تعداد زیادی توییت ممکن است، همچنین ممکن است اجرای ناپایدار ممنوعیت قانونی مستلزم درجه ای از “عملکرد، نه خطا” عملکرد سهل انگارانه توییتر باشد.

برای روشن شدن خطا روی توییتر کلیک کردیم. اما علیرغم تلاش‌های مکرر برای دریافت پاسخ‌های دقیق در مورد مشکلی که برجسته کردیم، هیچ کدام پدیدار نشدند.

در عوض، یک سخنگوی توییتر پیوندی به آن برای ما ارسال کرد صفحه محتوای بازداشت شده (CWC). – و اشاره ای به آنچه او به عنوان “داده ها / توضیح از آخرین گزارش شفاف‌سازی ما در مورد اینکه کدام کشورها از ما می‌خواهند محتوا را حفظ کنیم و در مورد “چه مشکلاتی”، افزود که “امیدوار است این به شما کمک کند مقیاس را احساس کنید”.

بخشی از متنی که او برجسته کرده است (به پایه پست مراجعه کنید) نشان می دهد که اکنون 20 کشور وجود دارد که توییتر دسترسی به محتوا را محدود می کند. بنابراین – در تلاش برای خواندن بین سطرها – او ممکن است سعی کند نشان دهد که با تعداد بسیار زیادی از وظایف مختلف و خاص کشور، در تلاش است تا آنها را به طور کامل انجام دهد.

حتی قبل از اجرایی شدن بلوک برای رسانه‌های مرتبط با کرملین در روز گذشته، مقامات اتحادیه اروپا نشان دادند که با توجه به چالش قطع آخرین کانالی که محتوای دیجیتال توزیع می‌شود، انتظار پیشرفت در اعمال آنلاین تحریم را دارند. (اگرچه مسدود کردن حساب های تأیید شده در مناطق خاص واقعاً نباید آنقدرها دشوار باشد.)

توضیح خاصی برای مشکلی که با اجرای ممنوعیت اتحادیه اروپا در توییتر کشف کرده‌ایم هر چه باشد، یک چیز واضح است: خلاص شدن از شکست دیگری در اجرای این سیاست برای او بسیار آسان است.

ما اکنون از CWC در 20 کشور در پاسخ به الزامات قانونی استفاده کرده ایم: آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، هندوستان، ایرلند، اسرائيل، ژاپن، هلند، نیوزلند، روسیه، سنگاپور، کره جنوبی، اسپانیا، بوقلمونو در بریتانیای کبیر. در طول این دوره گزارش، توییتر برای اولین بار محتوایی را در اندونزی توقیف کرد.

ممنوعیت اتحادیه اروپا برای روسیه امروز و اسپوتنیک در حال حاضر اجرایی شده است