منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • گرت کمپ برای استودیوی استارت آپش، سرمایه 200 میلیون دلاری جدیدش و کاری که با Super Pumped انجام می دهد.

گرت کمپ برای استودیوی استارت آپش، سرمایه 200 میلیون دلاری جدیدش و کاری که با Super Pumped انجام می دهد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
گرت کمپ برای استودیوی استارت آپش، سرمایه 200 میلیون دلاری جدیدش و کاری که با Super Pumped انجام می دهد.

زمانی که برای اولین بار در مارس 2007 با Garrett Camp در حین انجام یک گزارش گزارش آشنا شدم، در دفاتر StumbleUpon مستقر در سانفرانسیسکو بود، ابزاری برای کشف وب که بیش از 2 میلیون کاربر را ثبت کرد و توجه را به کمپ، بیست و چند نفر در استارتاپ جلب کرد. -بنیانگذار سالانه Seed با سرمایه 1.5 میلیون دلاری توسط فرشته معروف Ram Shriram، در میان دیگران، StumbleUpon چند ماه بعد توسط eBay به مبلغ 75 میلیون دلار خریداری خواهد شد.

سپس کار کمپ واقعا شروع شد.

در عرض دو سال، کمپ StumbleUpon را با سندیکای سرمایه‌گذاران بازخرید کرد (او بعداً تیم را در یک برنامه کشف جدیدتر به نام Mix قرار داد). تقریباً در همان زمان، در سال 2009، کمپ ایده یک سرویس خودروی درخواستی را مطرح کرد که به اوبر معروف شد و کمپ را که با عرضه عمومی اوبر در سال 2019 هنوز 4 درصد از آن را در اختیار داشت، تبدیل به یک مولتی میلیاردر کرد.

بیشتر اوقات، کمپ متولد کلگری، که اکنون بیشتر در لس آنجلس زندگی می کند، ایده های جدیدی برای شرکت ارائه می دهد. او نمی تواند جلوی خودش را بگیرد، او در یک چت در زوم پیشنهاد می کند. او با بیان اینکه اخیراً متوجه شده است که “مثلاً 3500 یادداشت” مربوط به ساخت یک شرکت در حساب iCloud او وجود دارد، افزود که “10٪ از آنها ایده هایی برای چیزهای جدید هستند – نه همه آنها”. [that could be big companies] – اما 10 اینچ جامد که می تواند.

خوشبختانه برای او، او یک استودیوی مخاطره آمیز برای تبدیل این ایده ها به واقعیت دارد و به نظر می رسد که عملکرد خوبی دارد.

Expa که در سال 2013 تأسیس شد، در حال حاضر با بنیانگذاران کار می کند تا شرکت هایی مانند Current Banking (به ارزش 2.2 میلیارد دلار در سال گذشته) راه اندازی کند. یک پلتفرم پشتیبان خوداشتغالی به نام Collective (سال گذشته یک دور سری A 20 میلیون دلاری را تکمیل کرد). و یک ابزار منبع باز هوش تجاری به نام Metabase (که سال گذشته 30 میلیون دلار بودجه سری B جمع آوری کرد).

چندین شرکت نوپا با پیوند به Expa نیز خریداری شدند، از جمله Cmd (به Elastic)، Kit (به Ro) و Reserve (به Resy، که خود توسط Amex خریداری شد).

اکنون کمپ در Expa دو برابر می شود. برای شروع، در حالی که ابتدا با 50 میلیون دلار سرمایه گذاری شروع کرد و سپس 100 میلیون دلار دیگر را در سال 2016 جمع آوری کرد، امروز در حال آماده سازی یک صندوق جدید 200 میلیون دلاری است که بیش از نیمی از آن سهام کمپ است.

بقیه از دفاتر چند خانواده مانند Iconiq و Epiq، دفاتر خانوادگی فردی و دوستان سرمایه گذار ثروتمند می آیند. از جمله شریرام است که یکی از اولین چک های گوگل را نوشت و در هیئت الفبا باقی ماند.

گرت کمپ برای استودیوی استارت آپش، سرمایه 200 میلیون دلاری جدیدش و کاری که با Super Pumped انجام می دهد.

Expa – که قبلاً دفاتری در سانفرانسیسکو، لس آنجلس و نیویورک داشت – همچنین به تازگی یک دفتر در لندن به ریاست دیوید کلارک، که به مدت دو سال ریاست روابط خارجی Uber را بر عهده داشت و اخیراً برای Beacon تحت حمایت Expa، مستقر در لندن کار می کرد، افتتاح کرد. زنجیره تامین دیجیتال و یک پلت فرم حمل و نقل که توسط دو نفر تأسیس شده است دیگران مدیران سابق اوبر (Beacon در پاییز گذشته 50 میلیون دلار از بودجه سری B جمع آوری کرد. یکی دیگر از قراردادهای اخیر با Expa مستقر در اروپا، Wingcopter، یک شرکت تحویل هواپیماهای بدون سرنشین است.)

در مجموع، علاوه بر کمپ، Expa قبلاً توسط پنج شریک مدیریت می شود. تنها شریک مدیریتی او روبرتو سانابریا است که بر عملیات روزانه شرکت نظارت می‌کند و برای اولین بار پس از چندین سال کار در گوگل، برای کمپ در StumbleUpon کار می‌کند.

جدیدترین شریک او یوری نامیکاوا است که به عنوان یک مدیر از Norwest Venture Partners به ​​شرکت پیوست.

از این به بعد، با توجه به منابع شخصی کمپ – بدون ذکر تجربه او، می تواند رشد کند. کمپ گفت، در واقع، تا زمانی که Expa از صندوق های بازنشستگی پول نگیرد و دانشگاه ها را به عنوان شرکای محدود به حساب نیاورد، ممکن است در آینده تغییر کند.

اگر Expa در این مسیر حرکت کند، تصور تقاضای بزرگ آسان است. اگرچه سرمایه گذاری روی ایده های خود – Mix.com یک نمونه است، مانند Aero، یک تجارت هواپیمای لوکس که کمپ آن را یک فرصت بزرگ می بیند – او همچنین مفتخر است که از نزدیک با بنیانگذاران با ایده هایی که دوست دارد همکاری می کند و می خواهد کمک کند.

یکی از نمونه ها Mos، یک استارت آپ سری B است که به عنوان نوعی مشاور کمک مالی برای دانش آموزان عمل می کند. کمپ می‌گوید، بنیانگذار موسس، امیرا یحیوی، «این ایده را دارد، اما نه چیز دیگری. «ما برای شام با دوستان همدیگر را دیدیم و با هم کنار آمدیم و می‌دانستم که موفقیت‌آمیز خواهد بود. اما او از روز اول شروع کرد، بنابراین ما با محصولات و نکات جمع آوری کمک مالی به او کمک کردیم تا کمی برند را به دست آورد. ما خودمان این شرکت را ایجاد نکردیم، اما شریک بودیم.”

به طور مشابه، او می‌گوید که Expa به حمل‌ونقل دیجیتال باربری Convoy (که اکنون میلیاردها دلار ارزش دارد) در ابتدای راه کمک کرده است، حتی یک شرکت برای بنیانگذار Convoy، Dan Lewis خریداری کرده و نام دامنه را به عنوان وام به آن داده است. (کمپ می گوید که وقتی لوئیس دور اول کاروان را بلند کرد، به کمپ پرداخت. او توضیح می دهد که به طور کلی، Expa به “برندینگ، طراحی محصول، استراتژی اولیه، استخدام، تنظیم بازار محصول، نحوه افزایش دور اول خود – فقط ناوبری اولیه کمک می کند. برای دو سال اول.»)

البته، هر چقدر هم که Expa چشمگیر به نظر برسد، همچنان رقابت زیادی دارد زیرا سرمایه های بیشتری تشکیل می شود و مهاجمان سنگینی مانند Tiger به مرحله تشکیل شرکت نزدیک می شوند.

در پاسخ به این سوال، کمپ پیشنهاد می کند که هیچ چیز به اندازه سرمایه گذارانی که شرکت ها را تأسیس کرده اند، ارزشمند نیست. او استدلال می کند که مزیت خاص Expa بر این واقعیت متمرکز است که شرکای آن اخیراً بنیانگذاران بوده اند و در برخی موارد در حال حاضر شرکت هایی را اداره می کنند.

شریک ویتور لورنزو قبلا به راه اندازی این پلت فرم در محل کار سفیر کمک کرده بود. شریک، Milun Tesovic، Cmd را تأسیس کرد، استارت آپ امنیتی که بعداً Elastic آن را خریداری کرد. کمپ خود مدیرعامل چندین شرکت مخفی کاری است.

علاوه بر این، شرکت‌های زیادی وجود دارند که بنیانگذارانشان می‌توانند به راه‌اندازی شرکتی دگرگون‌کننده مانند اوبر کمک کنند، شرکتی که در فرهنگ عمومی آنقدر بزرگ است که کتاب‌های کاملی در مورد آن نوشته شده است – ناگفته نماند که سری جدید Showtime گلچین ها بر ظهور دراماتیک معروف آن تمرکز دارد.

در پاسخ به این سوال که آیا کمپ هنوز با تراویس کالانیک در تماس است، کسی که به او در بنیانگذار اوبر کمک کرد و تا زمان برکناری او در سال 2017، مدیر عامل آن بود. او در عین حال خاطرنشان می‌کند که کالانیک با شرکت جدیدش، CloudKitchens، «به خوبی عمل می‌کند». (در پاسخ به این سوال که آیا او در این تجهیزات سرمایه‌گذاری می‌کند که در حال حاضر ارزش آن 15 میلیارد دلار است، کمپ می‌گوید که سرمایه‌گذار نیست.)

گرت کمپ برای استودیوی استارت آپش، سرمایه 200 میلیون دلاری جدیدش و کاری که با Super Pumped انجام می دهد.

مدیر عامل اوبر، تراویس کالانیک.

کمپ – که تا سال 2020 در هیئت مدیره اوبر بود اما هرگز در مدیریت آن شرکت فعال نداشت – در مورد اینکه آیا این کتاب‌ها را خوانده یا نمایش را تماشا کرده است، می‌گوید که برای کتاب‌های مرتبط با آن‌ها، از جمله، با خبرنگاران تجاری قدیمی براد استون و آدام لاشینسکی ملاقات کرده است. اوبر، و اینکه در آنها شرکت کرد اما آنها را نخواند. او اضافه می کند که یکی دو مورد دیگر نیز وجود دارد [books] که من ندارم [read or participated in](مایک آیزاک، خبرنگار نیویورک تایمز، نویسنده Super Pumped است که سریال Showtime عمدتاً بر اساس آن ساخته شده است.)

در مورد برنامه تلویزیونی، او می گوید که اولین برنامه را تماشا کرده و آن را “بسیار نادرست” می داند. هوا خاموش است آن‌ها روی برخی چیزها بسیار تأکید می‌کنند، «از جمله دفتر شیک که در آن دفتر مرکزی Uber در نمایشگاه قرار دارد. کمپ اعتراف می‌کند که مقر واقعی اوبر در سانفرانسیسکو – بلوک‌هایی از محل بازی گلدن استیت وریرز – بسیار روان است، اما خاطرنشان می‌کند که روزهای اول این شرکت بسیار جذاب نبود. (پس از دیدن یکی از این ستادهای اولیه، می توانم تایید کنم که این درست است.)

کمپ می‌گوید: “من فکر می‌کردم ممکن است کمی به شبکه اجتماعی نزدیک‌تر باشد، جایی که کمی دقیق‌تر بود.”

کمپ ادامه می دهد که او “احتمالا” بیشتر از سریال را تماشا خواهد کرد. شاید زمانی که زمان بیشتری پیدا کند. (او می گوید او هنوز دره سیلیکون HBO را تماشا نکرده است.)

در حال حاضر، به نظر می رسد که او مشغول ساختن امپراتوری خود است – مثل همیشه. در واقع، وقتی به کمپ می گویم که مسیر او بعد از نشستن اولیه ما گاهی اوقات به من ضربه می زند، او می خندد. “و من هیچ یک از اینها را انتظار نداشتم.”