5 درس جنگ ستارگان که می تواند استراتژی ها و تاکتیک های مدیران استارت آپ را متحول کند

5 درس جنگ ستارگان که می تواند استراتژی ها و تاکتیک های مدیران استارت آپ را متحول کند

یودا به عنوان رهبر شورای جدی در دنیای جنگ ستارگان، اساساً مدیر اجرایی آنها بود.

کار او این بود که آینده را ببیند، استعدادی که به‌ویژه توسط جنگجویان راهب بینا برجسته شده بود، و با این حال دائماً اجازه می‌داد که دیدش توسط بخش تاریک نیرو محو شود. یودا علیرغم قدرت، تجربه، اقتدار و خردش، تا زمانی که خیلی دیر شده بود، به طرز تکان دهنده ای در مورد آنچه در اطرافش می گذشت دچار سوء تفاهم شد.

به مدت یک دهه، استاد بزرگ جدی مستقیماً با ارباب تاریکی سیث، دارث سیدیوس، که درست زیر بینی یودا به عنوان صدراعظم جمهوری کهکشانی پنهان شد، کار کرد. ناتوانی یودا در شناخت تغییرات در زمان وقوع آنها به ظهور امپراتوری پالپاتین و بازنگری در شیوه زندگی کل فرهنگ منجر شد.

وقتی یودا با حقایق گیج کننده و شواهد مشکوک مواجه شد، چه کرد؟ او برای مدیتیشن به اتاق های خود بازنشسته شد، اما هیچ اقدامی نکرد.

بله، یودا متوجه شد کداکد.

متأسفانه، این در بین مدیریت شرکت های موجود بسیار رایج است. بسیاری از رهبران طوری رفتار می کنند که گویی معتقدند زمان های خوب هرگز به پایان نمی رسد یا به نظر نمی رسد که برایشان مهم باشد.

چه مثال مدیر عامل کداک باشد که عکاسی دیجیتال را رد می کند، چه مدیر عامل Blockbuster که به طرز شرم آور تهدید نتفلیکس را کم اهمیت جلوه می دهد، به نظر می رسد همیشه یک رهبر بازار دیگری وجود دارد که با خوشحالی بادهای تغییر را نادیده می گیرد.

“من احساس بدی در مورد این دارم” کلماتی است که رهبران باید با آنها زندگی کنند زیرا این شوخی نشان دهنده آگاهی و فعال بودن است.

برخلاف یودا، Jedi Knight Obi-Wan Kenobi بینش و عمل را ترکیب می کند تا امید به آینده را حفظ کند.

دیدن آینده همچنین هدف بنیانگذاران استارت آپ، رهبران شرکت ها و سرمایه گذاران خطرپذیر است. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا پنج درس از اقدامات قهرمانانه اوبی وان کنوبی و اینکه چگونه مدیران شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها می‌توانند از این ایده‌ها برای توسعه استراتژی‌ها و تاکتیک‌های تحول‌آفرین استفاده کنند، آورده شده است:

قبل از شروع با جمع آوری داده های سطح خیابان، مشکلی را پیدا کنید

وقتی سیث‌ها جدی‌ها را به‌خاطر غرور مورد انتقاد قرار می‌دهند، استدلالشان موجه است زیرا یودا رهبر جدای‌ها از ارتباط خارج است. شورای جدی در یک برج عاج به معنای واقعی کلمه می نشیند و اوبی وان کنوبی را به ماموریت می فرستد. او به عنوان یکی از بهترین ماموران میدانی جدی، قادر به جمع آوری اطلاعات دست اول برای درک آنچه در جمهوری است، می باشد. کنوبی اولین کسی بود که متوجه شد دارث تیرانوس در واقع کنت دوکو در طول جنگ‌های کلون‌ها بوده است، و او همچنان به دنبال هر سرنخی که می‌یابد، همیشه در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر است. به طور مشابه، Kenobi کسی است که در قسمت دوم به Camino سفر می کند تا رمز و راز ارتش کلون را کشف کند.

درس نوآوران این است که شما نمی توانید در مسیر تغییر سازمانی خود مراقبه کنید. ترفند «جنگ ستارگان» «احساس بدی درباره آن دارم» ممکن است معادل «فقط پارانوئیدها زنده می‌مانند» اثر اندی گروو، بنیانگذار اینتل باشد. تعریف گروو از پارانویا را می توان به گونه ای تفسیر کرد که توجه به آن در همه زمان ها مهم است. این بدان معناست که به عدم وضوح و تحقیق برای به دست آوردن اطلاعات سطح خیابان در مورد بازارها، مشتریان و وضعیت فرصت های دیگران رضایت نداشته باشید.

در عمل، داده‌های سطح خیابان به این معنی است که شرکت‌ها باید با بسیاری از استارت‌آپ‌های بالقوه مخرب روبرو شوند، و شرکت‌های نوپا باید با شرکت‌های بالقوه مکمل یا رقیب مواجه شوند. همه باید تا حد امکان با مشتریان و مشتریان احتمالی بیشتری ملاقات کنند.

جسور و مصمم باشید

اوبی وان در اپیزود سوم از ژنرال گریوز اوتاپائو پیروی می کند. در حالی که رهبر یک سایبورگ جدایی طلب ده ها جدی را می کشد، کنوبی بسیار برتر متوجه می شود که باید خطر رویارویی با گریووس را بپذیرد. او روی ده‌ها دروید دشمن می‌پرد و از خطی می‌گذرد که به غذای میم تبدیل شده است، «سلام، آنجا».