منو سایت

  • خانه
  • اخبار استارتاپ
  • Alice & Bob، استارت آپ محاسبات کوانتومی، 30 میلیون دلار جمع آوری می کند تا اولین کامپیوترهای کیوبیت گربه ای مقاوم در برابر خطا خود را در سال 2023 راه اندازی کند.

Alice & Bob، استارت آپ محاسبات کوانتومی، 30 میلیون دلار جمع آوری می کند تا اولین کامپیوترهای کیوبیت گربه ای مقاوم در برابر خطا خود را در سال 2023 راه اندازی کند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
Alice & Bob، استارت آپ محاسبات کوانتومی، 30 میلیون دلار جمع آوری می کند تا اولین کامپیوترهای کیوبیت گربه ای مقاوم در برابر خطا خود را در سال 2023 راه اندازی کند.

محاسبات کوانتومی چیزی شبیه جام مقدس در دنیای فناوری است: از نظر تئوری، مقدار بی سابقه ای از قدرت پردازشی را نوید می دهد که می تواند برای حل پیچیده ترین مسائل استفاده شود. در واقع، بیشتر تلاش‌ها برای ایجاد تجلی فیزیکی این مفهوم، خطاهای زیادی را به‌عنوان محصول فرعی ایجاد می‌کنند تا کامپیوترهای کوانتومی را در مقیاس تولید کنند. اکنون یک استارت آپ فرانسوی بر این باور است که در حل این مشکلات پیشرفت کرده است و برای کمک به اجرای این پیشرفت ها در ساخت ماشین هایی که در نظر دارد سال آینده راه اندازی کند، بودجه ای را اعلام می کند.

Alice & Bob، یک استارت‌آپ در پاریس که پردازنده‌های کوانتومی مقاوم به خطا را تولید می‌کند، ۲۷ میلیون دلار (فقط کمتر از ۳۰ میلیون دلار به قیمت‌های امروزی) جمع‌آوری کرده است، پولی که برای توسعه تراشه‌ها و رایانه‌ها و تجارت استفاده خواهد کرد. مدلی مبتنی بر محاسبات کوانتومی مبتنی بر نمایی به‌عنوان یک سرویس، که همگی در سال 2023 راه‌اندازی می‌شوند. سری A توسط Elaia، Bpifrance (از طریق صندوق سرمایه‌گذاری دیجیتال آن) و Supernova Invest با مشارکت Breega مدیریت می‌شود. (Elaia و Breega همچنین از Alice & Bob در دور 3 میلیون یورویی در سال 2020، سال تاسیس استارتاپ حمایت کردند.)

نام استارت آپ اشاره ای به دو شخصیت خیالی است که اغلب به عنوان کهن الگو برای آزمایش های فکری فرضی در زمینه هایی مانند رمزنگاری و فیزیک کوانتومی استفاده می شوند. به طور مشابه، بلوک سازنده سیستم آلیس و باب نیز یک مرجع نظری در آن دارد. Théau Peronnin، مدیرعامل، به جای جستجوی راه‌هایی برای کاهش خطاها با پرتاب کیوبیت‌های بیشتر به مشکل (کیوبیت‌ها بلوک ساختمانی معمولی سیستم محاسباتی کوانتومی هستند)، به من می‌گوید که آلیس و باب معماری متفاوتی به نام «cat qubit» ارائه کردند. “. . “، اشاره ای به گربه شرودینگر و ایده حضور در “دو حالت” به طور همزمان، به عنوان راهی برای کاهش خطاهای پردازش، در نتیجه کاهش تعداد پردازنده های مورد نیاز برای غلبه بر این خطاها.

در حالی که بیشتر رویکردها برای ساخت پردازنده‌های کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر مدارهای ابررسانا هستند – پرونین خاطرنشان می‌کند که این همان چیزی است که IBM و گوگل روی آن کار کرده‌اند – چیزی که راه‌اندازی او توسعه داده است “نوع دیگری از معماری تراشه” است که به طور خودکار خطاها را تصحیح می‌کند.

تأسیس شده توسط پرونین و رافائل لسکان به عنوان نماینده دانشگاه فرانسه – از 40 نفری که اکنون در آنجا کار می کنند، بیش از نیمی از آنها پزشک دارند – آلیس و باب به همکاری با آزمایشگاه های تحقیقاتی فرانسوی برای اثبات رویکرد خود ادامه داد.

کار اخیر با گروهی به سرپرستی پروفسور فیزیک کوانتومی زکی لهتاس نشان داده است که کیوبیت‌های گربه‌سنگ آن در عرض چند دقیقه در برابر «برگشت‌های بیت» (نام یکی از دو نوع خطا که معمولاً سیستم‌های کوانتومی با آن مواجه می‌شوند) مقاومت می‌کنند. ممکن است این زمان طولانی به نظر نرسد، اما تقریباً 100000 برابر پیشرفت کوانتومی قبلی است.

پرونین به من می‌گوید که قدم بعدی در راه‌اندازی – و دلیل اینکه یک سال دیگر طول می‌کشد تا ما اعلامیه‌های محصولی را ببینیم – این است که روی استفاده از کیوبیت گربه‌ای خود برای کاهش برگشت‌های فاز (نوع دیگر خطا) کار کنیم.

کارهایی که تاکنون انجام شده است به اندازه کافی گسترده است پرونین معتقد است این استارتاپ از بسیاری از تلاش‌های کوانتومی سایر شرکت‌های فناوری بسیار بزرگ‌تر پیشی گرفته است. Alice & Bob پتنت هایی را برای قطعات سخت افزاری و نرم افزاری خود به ثبت رسانده است، و اگرچه قصد ندارد قبل از استفاده از آن برای ساخت رایانه های خود مجوز آن را به شرکت های دیگر بدهد، او خاطرنشان کرد که این یک گزینه در آینده باقی خواهد ماند.

او گفت: “در حال حاضر، ما روی ساخت کل ماشین تمرکز می کنیم، زیرا ابتدا باید نشان دهیم که فناوری می تواند به وعده های خود عمل کند.” اما از آنجایی که ما شاهد برخی از رقبا هستیم و بخشی از فناوری ما به ثبت رسیده است، پس این سوال مطرح می شود [of licensing] باز خواهد بود. “او به عنوان مثال نقشه راه کوانتومی آمازون را ذکر کرد که به مولفه ای اشاره می کند که Alice & Bob 151 بار در 118 صفحه طراحی کرده است.” فکر می کنم می توان گفت که آنها ما را دنبال می کنند.

مسابقه جهانی کوانتومی دقیقاً همین بوده است: اگرچه ما اعلامیه‌های بسیاری از شرکت‌های فناوری بزرگ‌تر در مورد کارهایی که انجام می‌دهند، به علاوه طیف گسترده‌ای از استارت‌آپ‌های دانشگاهی را دیده‌ایم که می‌خواهند دستاوردها و رویکردهای خاص خود را تجاری کنند (آلیس و باب در میان آخرین)، هیچ کس هنوز به خط پایان نرسیده است با ماشین‌هایی که واقعاً می‌توانند در مقیاس، آن نوع محاسبات نمایی را که محاسبات کوانتومی وعده می‌دهند، ارائه دهند.

با این حال، به نظر می رسد همه چیز به طرز وسوسه انگیزی نزدیک است، و با توجه به اینکه چگونه بقیه دنیای فناوری پیشرفت کرده است – جهش در مفاهیم مبتنی بر هوش مصنوعی و جاه طلبی های فزاینده در مورد جایی که می توان آنها را به کار برد، افزایش استفاده از فناوری برای حل برخی از فاجعه بارترین مشکلات جهان. در زمینه‌هایی مانند سلامت و موارد دیگر، و صرفاً برای مؤثرتر کردن کار موجود – اشتهای زیادی برای ادامه تأمین مالی استارت‌آپ‌هایی مانند این وجود دارد تا ببینیم آیا کسی یا چیزی می‌تواند همه این کارها را با هم انجام دهد یا خیر.

سوفیا داهون، مدیر سرمایه گذاری Elaia در بیانیه ای گفت: “به عنوان سرمایه گذار در فناوری عمیق، ما متقاعد شده ایم که برخی از بزرگترین چالش های جامعه را می توان از طریق استفاده از فناوری های انقلابی ایجاد شده در آزمایشگاه های تحقیقاتی برطرف کرد.” «به این ترتیب، ما محاسبات کوانتومی را به عنوان یکی از امیدوارکننده‌ترین فناوری‌های تغییر جهان می‌بینیم که می‌تواند پیشرفت فوق‌العاده‌ای را در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها ارتقا دهد.