منو سایت

EdgeDB می خواهد پایگاه داده را برای برنامه های کاربردی پیشرفته ارتقا دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
EdgeDB می خواهد پایگاه داده را برای برنامه های کاربردی پیشرفته ارتقا دهد

پایگاه‌های اطلاعاتی بخش مهمی از انجام تجارت در دنیای دیجیتال هستند، اما هر سازمانی با آن‌ها موفق نمی‌شود. در یک مطالعه ونسون بورن در سال 2019، کسب‌وکارها گفتند که توسط فناوری‌های پایگاه داده قدیمی – به ویژه سیستم‌های پایگاه داده رابطه‌ای – با مشکل مواجه می‌شوند. به گفته پاسخ دهندگان، پایگاه داده های رابطه ای با برنامه های جدیدتر یا فضای ابری در ذهن طراحی نشده اند، که گاهی اوقات سازگاری و عملکرد آنها را دشوار می کند. بر اساس این نظرسنجی، 72 درصد از شرکت‌ها بر این باورند که اتکای آنها به پایگاه‌های اطلاعاتی رابطه‌ای – از جمله معماری‌های ساخته شده در اطراف آنها – توانایی آنها را برای اجرای پروژه‌های تحول دیجیتال محدود می‌کند.

جای تعجب نیست که شرکت ها به طور فزاینده ای جایگزین هایی را برای پایگاه داده های رابطه ای مانند NoSQL اتخاذ می کنند. به دلیل فقدان مقیاس پذیری با راه حل های قدیمی، آنها به دنبال سیستم های مدرن – از جمله سیستم های ابری – هستند که از مقیاس پذیری پشتیبانی می کنند و در عین حال هزینه ها را کاهش می دهند و توسعه را تسریع می کنند. گارتنر تخمین می زند که 75 درصد از تمام پایگاه های داده تا سال 2022 به سرویس ابری منتقل می شوند – این تغییر را برجسته می کند.

یوری سلیوانوف، مدیر عامل EdgeDB، استارت آپی که در حال ایجاد معماری پایگاه داده نسل بعدی است، از طریق ایمیل به TechCrunch گفت: «صنعت پایگاه داده با تغییر عمده ای به سمت یک مدل کسب و کار جدید مواجه است. واضح است که یک صف طولانی از SME ها وجود دارد که باید به سرعت نرم افزار بسازند و سپس داده های خود را در فضای ابری میزبانی کنند، ترجیحاً به روشی راحت و مقرون به صرفه.

سلیوانوف EdgeDB را که در سال 2019 با همکاری الویس پرانسکویسیوس تأسیس کرد، به عنوان یکی از راه حل های مشکل پایگاه داده قدیمی تبلیغ می کند. معماری منبع باز EdgeDB رابطه‌ای است، اما سلیوانوف می‌گوید این معماری برای رفع برخی نقص‌های اساسی طراحی طراحی شده است که کار با پایگاه‌های اطلاعاتی – هم رابطه‌ای و هم NoSQL – را برای کسب‌وکارها سنگین می‌کند.

سلیوانوف گفت: “EdgeDB یک هدف بسیار جاه طلبانه دارد: بازنگری در پایگاه داده های رابطه ای با تمرکز بر تجربه توسعه دهندگان.” “ما در این امر بسیار منحصر به فرد هستیم. در حالی که اکثر شرکت های پایگاه داده نگران مقیاس پذیری هستند، ما می خواهیم توسعه دهندگان واقعی را هنگام ساخت با EdgeDB نسبت به زمانی که با هر پایگاه داده دیگری، خواه SQL یا NoSQL تولید می کنند، به طور قابل توجهی بهره ورتر کنیم.

در راه اندازی EdgeDB، سلیوانوف و پرانسکویچیوس از تجربیات خود در MagicStack، یک شرکت مشاوره نرم افزاری مستقر در تورنتو، کانادا که در سال 2008 به راه اندازی آن کمک کردند، استفاده کردند. در سال 2016، پس از مشاهده موانع پایگاه داده، با بسیاری از مشتریان MagicStack مواجه شدند. سلیوانوف می گوید که او و پرانسکویسیوس متوجه شده اند که راه پیش رو تبدیل شدن به یک شرکت محصول است.

نسخه 1.0 EdgeDB بی سر و صدا در ماه فوریه راه اندازی شد و یک سیستم کنترل دسترسی یکپارچه و زبان پرس و جو به نام EdgeQL را به همراه داشت که به ادعای سلیوانوف 10 تا 1000 برابر سریعتر از SQL سنتی است (بسته به عملکرد). ما در حال حاضر روی EdgeDB 2.0 کار می کنیم که یک رابط کاربری برای تجسم پایگاه داده و پشتیبانی آزمایشی برای WebAssembly، یک استاندارد باز برای اجرای باینری ها در مرورگرهای وب، معرفی می کند.

همانند بسیاری از استارت‌آپ‌های منبع باز، EdgeDB قصد دارد با یک سرویس مدیریت شده که بر اساس کد میزبانی شده توسط GitHub ساخته شده است، درآمد کسب کند. سلیوانوف گفت که EdgeDB Cloud آینده یک رابط کاربری گرافیکی “غنی” و پشتیبانی از دستورات ترمینال برای ایجاد نمونه ای از پایگاه داده ابری و همچنین ادغام با پشته توسعه برنامه وب Vercel را ارائه می دهد.

پایگاه داده ابری ما درخواست های کند را ردیابی می کند و نحوه بهینه سازی طرح پایگاه داده یا درخواست ها را پیشنهاد می کند. سلیوانوف افزود: ردیابی عملکرد داخلی و ادغام کلید در دست با خدماتی مانند DataDog ارائه خواهد شد. ما هنوز هیچ کارکردی در رابطه با یادگیری ماشین نداریم، اما در فکر ایجاد بالقوه برخی از قابلیت های علم داده به طور مستقیم در پایگاه داده خود هستیم… ما در حال حاضر هیچ برنامه خاصی نداریم، اما این یک آینده جذاب است. عمودی برای ما.”

EdgeDB درآمد اولیه باقی مانده است، اما سلیوانوف انتظار دارد که شرکت شروع به تولید پول در سه ماهه چهارم سال 2022 کند، که پنجره راهنما برای راه اندازی EdgeDB Cloud درجه یک است. تا به امروز، EdgeDB، با 10 کارمند مستقر در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، 4 میلیون دلار از Accel و سرمایه گذاران فرشته، از جمله Greg Brockman، یکی از بنیانگذاران و CTO OpenAI جمع آوری کرده است.

سلیوانوف در پاسخ به این سوال که چه کسی را رقبای برتر می‌داند، اذعان کرد: «در برخی زمینه‌ها، ما با شرکت‌های اشتراک‌گذاری توسعه‌دهنده مختلف مانند Prisma، Supabase و شاید PlanetScale رقابت خواهیم کرد. “[But] ارزش پیشنهادی EdgeDB منحصر به فرد است، زیرا ما تبادل داده های پایگاه داده در بسیاری از زمینه ها را به طور همزمان بهبود می بخشیم… ما در حال حاضر شاهد حرکت موفقیت آمیز مردم عادی با افرادی هستیم که شروع به ساخت برنامه های تولید واقعی با EdgeDB کرده اند. ما انتظار داریم به محض عرضه محصول ابری خود و ادغام طبیعی با Vercel در عرض یک ماه، کشش سریع تر شود.