منو سایت

Google Play در اواخر سال جاری، دانلود برنامه های منسوخ شده را مخفی و مسدود می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
Google Play در اواخر سال جاری، دانلود برنامه های منسوخ شده را مخفی و مسدود می کند

گوگل در حال آماده شدن برای پاکسازی پلی استور خود از برنامه های قدیمی است. این شرکت به توسعه دهندگان برنامه اندروید هشدار داد که از اول نوامبر 2022، اگر توسعه دهندگان به آخرین نسخه های سیستم عامل اندروید به روز نباشند، برنامه ها را مخفی کرده و نصب آنها را بر روی دستگاه های کاربران مسدود خواهد کرد. به طور خاص، گوگل اعلام کرد که برنامه‌هایی که در عرض دو سال از آخرین نسخه اصلی اندروید، API اندروید را هدف قرار نمی‌دهند، دیگر نمی‌توانند توسط کاربران جدیدی که دستگاه‌هایشان دارای نسخه‌های سیستم‌عامل Android هستند، کشف یا نصب شوند. برنامه های سطح API را هدف قرار دهید.

به طور خلاصه، این بدان معنی است که کاربران اندرویدی که با جدیدترین نرم افزارها به روز هستند یا کسانی که به تازگی گوشی های اندرویدی جدید خریداری کرده اند، دیگر نمی توانند برنامه های قدیمی و قدیمی را پیدا یا دانلود کنند.

این نباید راه حل مهمی برای توسعه دهندگان فعال برای اندروید باشد، زیرا گوگل اکنون به برنامه ها و به روز رسانی برنامه های جدید نیاز دارد تا سطح API Android را در عرض یک سال پس از آخرین نسخه اصلی سیستم عامل اندروید هدف قرار دهد. و همه به‌روزرسانی‌های برنامه ارسال شده که این شرط را برآورده نمی‌کنند، نمی‌توانند در Google Play منتشر شوند.

اما این تغییر برنامه‌های کاملاً رها شده یا برنامه‌هایی را که توسعه‌دهنده هنوز به کاربران خود خدمات می‌دهد، اما دیگر با آخرین به‌روزرسانی‌های API Android به‌روز نیست، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از آنجایی که برنامه ها به طور کامل از Google Play حذف نشده اند، این معادل مستقیم پاکسازی بزرگ اپ استور در سال های گذشته نخواهد بود، زمانی که اپل ده ها هزار برنامه منسوخ و رها شده را دانلود کرد. در واقع، گوگل توضیح می‌دهد که کاربران فعلی برنامه‌های قدیمی‌تر که تحت تأثیر خط‌مشی جدید قرار گرفته‌اند، همچنان می‌توانند آن‌ها را در هر نسخه از سیستم‌عامل Android که این برنامه پشتیبانی می‌کند، کشف، نصب مجدد و استفاده کنند. این ممکن است برای کاربران راحت‌تر از بیرون کشیدن برنامه‌ها از فروشگاه برنامه باشد، همانطور که اپل انجام داد.

با این حال، هدف گوگل مشابه هدف اپل بود، زیرا برنامه های قدیمی نه تنها تجربه بدی را ارائه می دهند، بلکه یک خطر امنیتی بالقوه نیز هستند.

همانطور که گوگل در اعلامیه خود در مورد خط مشی جدید توضیح داد، هر به روز رسانی سیستم عامل اندروید “بهبودهایی در حریم خصوصی، امنیت و تجربه کاربری” به همراه دارد.

«کاربرانی که دارای جدیدترین دستگاه‌ها هستند، یا کسانی که به‌طور کامل تحت پوشش به‌روزرسانی‌های اندروید هستند، انتظار دارند از پتانسیل کامل تمامی حفاظت‌های حریم خصوصی و امنیتی که اندروید ارائه می‌کند، استفاده کنند. این شرکت گفت، گسترش الزامات API هدف ما از کاربران در برابر نصب برنامه‌های قدیمی‌تری که ممکن است این حفاظت‌ها را نداشته باشند، محافظت می‌کند.

اگرچه مشکلات مداومی در مورد بدافزار Andorid وجود دارد، از جمله اخیراً مشکلاتی که توسط بازیگران جاسوسی تحت حمایت روسیه وجود دارد، این بدافزارها همیشه در برنامه های قدیمی یافت نمی شوند. در عوض، آنها اغلب از کاربر می خواهند که به او اجازه دهد از مجوزهای سطح بالایی که نیاز دارد استفاده کند و کاربر موافقت می کند.

Google Play در اواخر سال جاری، دانلود برنامه های منسوخ شده را مخفی و مسدود می کند

اعتبار تصویر: گوگل

گوگل اشاره می کند که “اکثریت قریب به اتفاق” برنامه های Google Play در حال حاضر الزامات جدید را برآورده می کنند و تحت تأثیر تغییر خط مشی قرار نخواهند داشت. برای سایر برنامه ها، این اطلاعیه به توسعه دهندگان معتبر زمان می دهد تا به روز رسانی های لازم را انجام دهند.

برای کمک به انتقال توسعه دهندگان، Google یک راهنمای فنی برای انتقال برنامه ها به سطوح API هدف قرار داده است، همراه با اسناد مرکز راهنمایی که شامل زمان دقیق تغییرات است. همچنین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در صورت نیاز به زمان بیشتری برای مهاجرت از طریق فرمی که اواخر امسال در کنسول Play در دسترس خواهد بود، درخواست تمدید شش ماهه کنند.

گوگل در روزهای اخیر با نزدیک‌تر شدن قوانین به اکوسیستم اپلیکیشن‌های موبایل، تلاش کرده است تا بازار اپلیکیشن‌ها را سخت‌تر کند. خط‌مشی جدید صورت‌حساب Google Play نیز از این ماه اجرایی شد. این شرکت در سال 2020 اعلام کرد که توسعه دهندگان باید از خط مشی گوگل پیروی کنند، که برنامه های کاربردی فروش کالاها و خدمات دیجیتال را ملزم می کند از سیستم صورتحساب خود گوگل استفاده کنند. تا زمانی که توسعه‌دهندگان برای برنامه‌های افزودنی تأیید نشده باشند، دیگر نمی‌توانند به‌روزرسانی‌های برنامه را تا زمانی که در ۱ آوریل ۲۰۲۲ مطابقت داشته باشند ارسال کنند، به جز برای مسائل امنیتی حیاتی. در 1 ژوئن 2022، برنامه‌های ناسازگار از Google Play حذف خواهند شد.

همراه با این نیمه پاکسازی برنامه های قدیمی، Play Store احتمالاً بسیاری از برنامه ها را در ماه های آینده از دست خواهد داد.