منو سایت

Leko Labs 21 میلیون دلار برای ساخت و سازهای سازگار با محیط زیست دریافت می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
تصاویر پس زمینه از جولای 1401

Leko Labs مستقر در لوکزامبورگ، یک استارت‌آپ ساخت‌وساز که مصالح ساختمانی مبتنی بر چوب را به عنوان جایگزینی برای فولاد و بتن توسعه می‌دهد و از اتوماسیون در روش‌های ساخت و ساز استفاده می‌کند، یک سری سرمایه‌گذاری 21 میلیون دلاری از سری A را تکمیل کرده است.

این افزایش توسط صندوق 2150، متمرکز بر توسعه شهری پایدار، با مشارکت صندوق نوآوری آب و هوای مایکروسافت، تنسنت، AMAVI، صندوق Rise PropTech، Extantia و Freigeist انجام شده است.

البته ساخت و ساز یک تجارت بسیار کثیف است. نه تنها به معنای واقعی کلمه، با توجه به زمین و گرد و غبار که به طور اجتناب ناپذیر تجزیه می شود – بلکه از نظر انتشار کربن: طبق گزارش سال 2017 شورای جهانی سبز، فعالیت های ساختمانی و ساختمانی روی هم 39 درصد از انتشار CO2 مرتبط با انرژی را در بالادست تشکیل می دهند. نسل گنجانده شده است.

بنابراین کاهش ردپای کربن ساخت و ساز باید یک عنصر کلیدی از استراتژی جهانی صفر اقلیم باشد.

2150 صندوق 240 میلیون دلاری را برای کاهش ردپای کربن شهرهای در حال رشد در سراسر جهان راه اندازی می کند

Leko Labs خود را به عنوان یک شرکت ساختمانی کربن منفی معرفی می کند زیرا یک سیستم دیوار و کف جدید را بر اساس چوب و الیاف چوب توسعه داده است که می گوید می تواند تا 75٪ از بتن و فولاد را جایگزین کند که در حال حاضر در ساخت و ساز استفاده می شود. ساختمان تک

محصول کامپوزیت چوب آن به گونه ای طراحی شده است که بارهای فشاری بالا را تحمل کند (30000 برابر جرم خودش). و – اگر آنها از جنگلداری پایدار می آیند، به این معنی که درختان قطع شده برای چوب دوباره کاشته می شوند. و با فرض عمر طولانی و مولد مصالح/ساختمان – باید کربن به میزان قابل توجهی نسبت به ساخت و سازهای سنتی ساخته شده از بتن و فولاد که نیاز به فرآیندهای تولید بسیار انرژی بر دارند، منتشر کند.

آزمایشگاه Leko ادعا می کند که روش ساخت و ساز پایدارتر آن می تواند “هزاران” تن CO2 را در مقایسه با رویکردهای سنتی ذخیره کند.

علاوه بر این، استارت‌آپ می‌گوید که چوب مهندسی‌شده آن می‌تواند خواص عایق عالی را برای ساختمان‌هایی که دیوارهای نازک‌تری نیز دارند ارائه دهد – که به معنای عملکرد گرمایش / سرمایش بهتر است (او می‌گوید سیستم دیواری او می‌تواند نیاز به گرمایش / سرمایش را تا ۸۷٪ کاهش دهد. و تا 10٪ مساحت بیشتر از ساختمان های سنتی ساخته شده است.

روابط عمومی او رویکرد خود را به ساخت و ساز به عنوان “یکی از کمترین ردپای کربن ممکن از زمان تکمیل ساختمان و در طول عمر با انتشار کم گرمایش و سرمایش” توصیف می کند.

اگرچه اضافه کردن یک هشدار دیگر عاقلانه است، روش‌های او فقط «به طور بالقوه» به ساختمان‌ها اجازه می‌دهد تا در طول عمر خود کربن خنثی باقی بمانند. واضح است که عوامل زیادی بر آلاینده‌های ساختمان تأثیر می‌گذارند و ویژگی‌های ساختمانی/حرارتی تنها چند مورد هستند.

طبق گفته Leko، که در سال 2017 تأسیس شد و اکنون پروژه های ساختمانی بسیاری در حال حاضر در منطقه بنلوکس خانگی خود دارد، از جمله خانه ها، ادارات و مراکز داده، می توان از مصالح این شرکت برای ساختمان هایی تا ارتفاع 100 متر استفاده کرد. (برخی از پروژه های فعلی. در وب سایت او قابل مشاهده است).

لکو می‌گوید علاوه بر چوب مهندسی شده، از «فرایند تولید کاملاً دایره‌ای» استفاده می‌کند – و آنچه که به‌عنوان رویکردی «سبک ماشین‌های مجهز به ربات» در ساخت می‌بیند، با اجزایی مانند دیوارهای خارج از محل که در کارخانه‌اش مونتاژ شده و تحویل داده می‌شود. نکته نصب – که می تواند زمان مورد نیاز برای ساخت را در مقایسه با روش های سنتی کاهش دهد (50% تلفیقی سریعتر ادعا می شود).

این شرکت همچنین با استفاده از الگوریتم‌هایی که ادعا می‌کند می‌تواند استفاده از چوب را در مقایسه با ساختمان‌های سنتی (تا ۵۰ درصد) کاهش دهد و همچنین برای اطمینان بهتر، یک پلتفرم نرم‌افزاری برای کمک به خودکارسازی و بهینه‌سازی فرآیند طراحی ساختمان ایجاد کرده است. خواص حرارتی، صوتی و استاتیکی.

این رویکرد الگوریتمی همچنین به این معنی است که Leko می‌تواند مشکلات رطوبت و سر و صدایی را که معمولاً با ساختمان‌های چوبی مرتبط است حل کند – یا حداقل این ادعاست.

با توجه به اینکه چوب یک ماده قابل اشتعال است، شاید بتوان به طور کامل با خطر آتش سوزی مقابله کرد. اما، البته، چوب مهندسی شده بدیهی است که باید استانداردهای ایمنی ساختمان ها در برابر آتش را برآورده کند.

لکو می‌گوید بودجه سری A برای توسعه نرم‌افزار و سیستم ساخت روباتیک آن در سراسر اروپا – از جمله آلمان، کشورهای شمال اروپا و بریتانیا، استفاده می‌شود و در عین حال دیوارهای نهایی کارخانه لوکزامبورگ خود را تحویل می‌دهد.

یک تغییر کلیدی در تیم اجرایی او وجود دارد که امروز نیز اعلام شده است – با مدیر ارشد اجرایی سابق شرکت تاکسی هوایی نوپا لیلیوم، دکتر رمو گربر به عنوان مدیرعامل می‌پیوندد و مدیرعامل فعلی و بنیانگذار Leko، فرانسوا کوردیه، برای تمرکز بیشتر روی محصول، به نقش CTO تغییر مکان می دهد.

Made of Air، سازنده ترموپلاستیک های کربن منفی، با قیمت 5.8 میلیون دلار

2150 VC به 312 میلیون دلار برای صندوقی برای ساخت و مدیریت شهرهای سبزتر و انتشار CO2 به میزان قابل توجهی می رسد.

آیا اعتبارات کربن برای بهبود جنگل ها می تواند به نجات آنها – و ما – از تغییرات آب و هوایی کمک کند؟