منو سایت

MIT در حال توسعه بلندگوی باریک تر از نت است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
MIT در حال توسعه بلندگوی باریک تر از نت است

اگر عاشق ماشین هستید، ممکن است نام وینیل را شنیده باشید که می تواند ظاهر ماشین را تغییر دهد. مهندسان MIT چنین ماده نازکی را برداشته و یک لایه نازک ایجاد کرده اند که می تواند تقریباً هر سطحی را به بلندگو تبدیل کند. به گفته مخترعان آن، می تواند صدای باکیفیت و با حداقل مصرف انرژی ایجاد کند.

برای دستیابی به این ویژگی ها، محققان یک تکنیک ساخت را توسعه داده اند. آنها می گویند که می توان آن را تقویت کرد تا بلندگوهای بسیار نازکی تولید کند که به اندازه کافی بزرگ باشند تا فضای داخلی ماشین را بپوشانند یا کاغذ دیواری اتاق را بپوشانند و نوید صدایی فراگیر را بدون منبع واضح زمزمه کنند. دیوانه صدا قطعاً یک مشکل حلزونی در من احساس می کند. (بله، این یک شوخی خنده دار است، اما اگر کرک حلزون شما سفت شود، شما ناشنوا خواهید بود، بنابراین از نظر تشریحی هیچ معنایی ندارد. طول هایی که من حاضرم برای یک شوخی کودکانه انجام دهم، افسانه ای است.)

از بلندگو می توان برای کاهش نویز فعال استفاده کرد، به عنوان مثال – فناوری بلندگو را با برخی لوازم الکترونیکی و میکروفون ترکیب کنید و می تواند صدا را قطع کند. مخترعان همچنین تجارب صدای فراگیر و سایر کاربردهای کم انرژی مانند دستگاه های هوشمند و موارد دیگر را در نظر دارند.

این بلندگوی لایه نازک با استفاده از مقداری از انرژی مورد نیاز یک بلندگوی سنتی، صدا را با حداقل اعوجاج تولید می کند. اسپیکر اندازه دستی که توسط تیم نشان داده شده است، که وزن آن حدود یک پنی است، بدون توجه به سطحی که فیلم روی آن چسبانده شده باشد، می تواند صدایی با کیفیت بالا تولید کند.

“این شگفت انگیز است که چیزی را که شبیه یک صفحه کاغذ نازک به نظر می رسد، بردارید، دو منگنه را به آن وصل کنید، آن را به پورت هدفون رایانه خود وصل کنید و شروع به شنیدن صداهایی کنید که از آن می آید. قابل استفاده در هر مکانی. ولادیمیر بولوویچ، رئیس فریبرز مسیح در فن‌آوری‌های نوظهور، رئیس آزمایشگاه الکترونیک آلی و نانوساختار (ONE Lab)، مدیر MIT.nano و نویسنده ارشد مقاله می‌گوید: «فقط برای کنترل آن به کمی برق نیاز داریم.

بولوویچ این مقاله را با نویسنده اصلی جینچی خان، فوق دکترای آزمایشگاه ONE، و نویسنده ارشد جفری لانگ، استاد مهندسی برق در Vitesse نوشت. این مطالعه امروز در IEEE Transactions of Industrial Electronics منتشر شد.

بیشتر بلندگوهای لایه نازک به گونه ای طراحی شده اند که به صورت آزاد باشند، زیرا برای تولید صدا، فیلم باید آزادانه خم شود. نصب این بلندگوها بر روی یک سطح از لرزش جلوگیری می کند و توانایی تولید صدا را مختل می کند. برای غلبه بر این مشکل، تیم MIT در طراحی یک بلندگوی لایه نازک تجدید نظر کرد. به جای ارتعاش کل مواد، طراحی آنها بر روی گنبدهای کوچک بر روی یک لایه نازک از مواد پیزوالکتریک تکیه دارد که هر کدام به تنهایی ارتعاش می کنند. این گنبدها که هرکدام دارای چندین عرض مو هستند، توسط لایه‌های فاصله‌دهنده در بالا و پایین فیلم احاطه شده‌اند که از آنها در برابر سطح نصب محافظت می‌کند و در عین حال به آنها اجازه می‌دهد آزادانه ارتعاش کنند. همین لایه های اسپیکر از گنبدها در برابر سایش و ضربه در حین کار روزانه محافظت می کند و دوام اسپیکر را افزایش می دهد.

ما توانایی ایجاد حرکت مکانیکی دقیق هوا را با فعال کردن یک سطح فیزیکی داریم که مقیاس پذیر است. بولوویچ گفت: امکانات استفاده از این فناوری نامحدود است.

هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که آیا و چه زمانی این فناوری در کاربردهای مصرفی یا تجاری روشن خواهد شد، اما من کاغذ دیواری را در اتاق نشیمن خود در بلندگوهای دوم قرار می دهم، فقط برای خلاص شدن از شر سیم ها و بلندگوهای متصل به دیوار.