منو سایت

Newsfeed وی چت 10 ساله شد. آیا هنوز به روز است؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
Newsfeed وی چت 10 ساله شد. آیا هنوز به روز است؟

در چند روز گذشته، وی چت من پر از افرادی شده است که اولین پستی را که در فید خبری برنامه ارسال کرده اند را به یاد می آورند، برنامه ای که این هفته دهمین سالگرد خود را جشن گرفت.

این ویژگی خبری که Moments نام دارد مانند یک شبکه اجتماعی است که در برنامه فوق العاده WeChat زندگی می کند. برخلاف بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر، که یا به مرور زمان محو می‌شوند یا در میان کاربران اولیه‌شان مانند فیس‌بوک از بین رفته‌اند، Moments توانسته مرتبط باقی بماند.

بر اساس سخنرانی سالانه آلن ژانگ، بنیانگذار وی چت، در ژانویه 2021، روزانه 780 میلیون کاربر در Moments بودند که از این تعداد 120 میلیون به طور فعال مطالبی را پست می کردند. در مقیاس خود، Moments یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی است. در چین. شبکه ها، اگرچه یک برنامه مستقل نیست. مردم از آن برای ضبط بازتاب های روزانه، تبلیغ کسب و کار، یافتن کارهایی که همکاران قدیمی خود انجام می دهند، تماشای کنسرت زنده (در Westlife!)، اشتراک گذاری اخبار و در مواقع اضطراری، ارائه اطلاعات مفید به افراد نیازمند استفاده می کنند.

به سختی می توان نقشی را که این ویژگی به ظاهر ساده در موفقیت وی چت ایفا می کند، بیش از حد ارزیابی کرد، چه رسد به فلسفه محصول و منطق تجاری پشت وی چت که در آن گنجانده شده است.

WeChat به درستی یک برنامه فوق العاده نامیده می شود زیرا هر یک از ویژگی های اصلی آن مانند یک برنامه کامل عمل می کند، البته با ویژگی های کاهش یافته: WeChat Pay (PayPal)، ویدیوهای کوتاه (TikTok)، پیام ها (WhatsApp)، حساب های رسمی (Medium و صفحه فیس بوک). ) ) و لحظات (فید خبری فیسبوک).

یک سال پس از راه اندازی پیام رسان او در سال 2011، وی چت Moments را معرفی کرد. مانند اخبار فیس بوک – که شاید نزدیک ترین معادل غربی آن باشد – شامل یک زنجیره پیمایشی از متن، عکس، مقاله و ویدئو است که توسط مخاطبین کاربر به اشتراک گذاشته شده است.

طول عمر لحظه ها تا حدی ناشی از این واقعیت است که در یک کاربرد تقریباً همه جا در کشوری با 1.4 میلیارد جمعیت برجسته است. از سپتامبر گذشته، وی چت بیش از 1.2 میلیارد کاربر در ماه داشت که از آن برای چت کردن، خواندن اخبار، تماشای ویدیوهای خنده دار، سفارش غذا، رزرو ویزیت بیمارستان، پرداخت قبوض آب و برق استفاده می کردند.

وی چت نیز یک اکوسیستم پر رونق برنامه های کاربردی لایت شخص ثالث این شبیه به یک سیستم عامل درون برنامه ای است که به طور بالقوه چالشی برای فروشگاه های اپلیکیشن موبایل ایجاد می کند و یک باغ حصاردار را ترویج می کند. اما با روی آوردن چین به انحصار در صنعت فناوری، این باغ تحت فشار فزاینده ای قرار دارد تا شکافته شود.

به گفته برخی، عامل مهم دیگر این است که Moments تا حد زیادی به شکل بکر خود باقی مانده است. آلن ژانگ اغلب به دلیل نگهداری پست‌های Moments به ترتیب زمانی، بدون قطع الگوریتم‌هایی که سعی می‌کنند پیش‌بینی کنند کاربر می‌خواهد کدام به‌روزرسانی کاربر را ببیند، مورد تشویق قرار می‌گیرد.

Moments نیز نسبتاً بدون تبلیغات است – 10 پست را به پایین اسکرول کنید و کاربر می تواند یک تبلیغ بدون مزاحم پیدا کند. این تا حدودی به دلیل سایر کسب و کارهای پولساز ویچت است، مانند راه حل پرداخت موبایلی آن، که برخی از فشارها را بر ویژگی شبکه برای ایجاد درآمد از توجه مردم حذف می کند.

لحظه ها بدون چالش نیستند. همه جا هم نفرین اوست. بسیاری از کاربران در حال حاضر هزاران مخاطب در WeChat دارند، زیرا این برنامه به طور گسترده ای برای کار علاوه بر نیازهای اجتماعی استفاده می شود. بسیاری از کاربران ممکن است مایل نباشند داستان های چندین دهه خود را با غریبه ای که به تازگی مودبانه به یک رویداد آنلاین اضافه کرده اند به اشتراک بگذارند.

با مشاهده تقاضا برای حفظ حریم خصوصی بیشتر، در سال 2017 وی چت به کاربران اجازه داد فیدهای خود را برای لحظاتی مخفی کنند یا آنها را فقط برای مدت زمان مشخصی قابل مشاهده کنند. این حرکت یک ضربه بود. در یک سخنرانی در اوایل سال 2021، ژانگ گفت که تقریباً 200 میلیون کاربر پخش لحظه های خود را تنها در سه روز قابل مشاهده کرده اند.

همانطور که WeChat به اختراع و گوش دادن به کاربران ادامه می دهد، Moments همچنان دنبال کنندگان وفادار خود را جذب می کند.