منو سایت

Plotlogic برای ساخت تصویربرداری ابرطیفی در معادن 18 میلیون دلار به دست آورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
Plotlogic برای ساخت تصویربرداری ابرطیفی در معادن 18 میلیون دلار به دست آورد

معدن یکی از قدیمی ترین صنایع است، اما با افزایش تقاضا، به طور فزاینده ای از روش های پیشرفته استفاده می کند. Plotlogic از تصویربرداری فراطیفی، تکنیکی که معمولا در آزمایشگاه‌ها و ماهواره‌ها یافت می‌شود، استفاده می‌کند تا لایه جدیدی از داده‌ها و اتوماسیون را به این عملیات مهم اما اغلب قدیمی اضافه کند.

تصاویر فراطیفی اساساً عکسی هستند که نور را فراتر از محدوده مرئی می گیرد و امکان تمایز موادی را فراهم می کند که برای چشم انسان یکسان به نظر می رسند. مانند تقریباً هر چیز دیگری، طبیعت ابتدا به آنجا رسید: پرندگان و حشرات می توانند طول موج هایی را ببینند که ما نمی توانیم، برای شروع، و این کل دیدگاه آنها را نسبت به جهان تغییر می دهد.

ما این ایده را در شرایط مختلف پذیرفتیم: به هر حال، این یک شکل از تجزیه و تحلیل طیفی است که در آن شما تابش را از یک جسم منحرف می‌کنید و می‌بینید چه چیزی منعکس یا جذب می‌شود. هر ماده دارای علامت طیفی خاص خود است، از چرم گرفته تا سیمان و مواد معدنی کمیاب. بدیهی است که دسته دوم همان جایی است که Plotlogic آرزوی آن را دارد.

Plotlogic که در سال 2018 در بریزبن استرالیا تأسیس شد، یک تصویر چندطیفی به اضافه لیدار می سازد که به انبوهی از آوار استخراج شده از یک معدن نگاه می کند و می گوید: «کمی لیتیوم، کمی نقره، کمی گوگرد وجود دارد. (اگرچه من به شدت شک دارم که این سه نفر در یک انبوه پیدا شوند.)

البته، معادن در حال حاضر این نوع تحلیل را در مقطعی انجام می دهند. در غیر این صورت، چگونه می‌دانند چه چیزی را پالایش کنند، بسازند و غیره؟ اما این معمولاً به نمونه برداری در آزمایشگاه و ارسال آنها به آنالیز طیفی بستگی دارد – همانطور که ممکن است حدس بزنید. Plotlogic اجازه می دهد تا این مرحله مهم در سایت انجام شود، که به طور بالقوه عملیات را بسیار کارآمدتر می کند.

Plotlogic برای ساخت تصویربرداری ابرطیفی در معادن 18 میلیون دلار به دست آورد

دستگاه ثابت OreSense اسکن نمونه های سنگ معدن و نمونه ای از نحوه تجزیه و تحلیل این نمونه ها. اعتبار تصویر: پلاتولوژیک

اندرو جاب، مدیرعامل و موسس، گفت: “این نوآوری واقعی در اینجاست: تعبیه آن در عملیات معدن و ارائه اطلاعات در زمان واقعی به پرسنل معدن.”

این شرکت برای اولین بار ماشین های OreSense خود را در سال 2019 معرفی کرد و از آن زمان این محصول را با بازخورد شرکت های معدنی بزرگ تکرار کرده است. می تواند ثابت یا متحرک باشد، یا سنگ معدن را در حین عبور از تسمه نقاله اسکن کند یا به محل جمع آوری آن برود. نسخه‌ای از مراحل امکان پیمایش به مکان‌هایی را می‌دهد که افراد نمی‌توانند با خیال راحت از آنها بازدید کنند.

جاب گفت: این سیستم به گونه ای طراحی شده است که با فرآیندهای معدنکاری موجود سازگار باشد، بنابراین نیازی به طراحی مجدد روش استخراج سنگ معدن از زمین یا هر چیز دیگری نیست – و اگرچه تغییراتی باید انجام شود، اما با افزایش کارایی توجیه می شود.

Plotlogic برای ساخت تصویربرداری ابرطیفی در معادن 18 میلیون دلار به دست آورد

اندرو جاب، بنیانگذار و مدیر عامل Plotlogic. اعتبار تصویر: عکس سارا کیز / The Photo Pitch

وی توضیح داد: ما سه نوع مزیت را می بینیم: مالی، پایداری زیست محیطی و امنیت. “این عملیات می تواند سنگ معدن بیشتری و زباله کمتری را پردازش کند که باعث سود بیشتر می شود. آنها می توانند دقیق تر باشند و سنگ های بیشتری بر جای بگذارند در محل و عدم مصرف سوخت و گازهای گلخانه ای، جابجایی زباله ها. در نهایت، ساعت های مواجهه افراد در معدن را کاهش می دهد.»

ممکن است روزهای ریه را گذرانده باشیم، اما استخراج هنوز اساساً یک کار چالش برانگیز و خطرناک است. هر چه کارگران زمان کمتری در اطراف ماشین آلات سنگین، فضاهای بسته و هوای پر از سنگ گرد و غبار باشند، بهتر است. جاب پیشنهاد کرد که داشتن تصاویر قابل اعتماد و غنی نیز می تواند به شروع دیر یا زود حفاری مستقل کمک کند.

دور 18 میلیون دلار توسط Innovation Endeavors رهبری شد که شامل BHP Ventures و Touchdown Ventures – هر دو گروه پرخطر – و همچنین DCVC، Baidu Ventures و Grids Ventures بود. این طرح قرار است برای گسترش استقرار تجارت و شروع کار در سطح بین المللی استفاده شود.